Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  honeyleen0716's Rating My Rating
1
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
this movie made me cry!
2
The Green Mile 1999,  R)
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
4
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Love can do miracles
6
Because I Said So 2007,  PG-13)
7
Gigli 2003,  R)
8
The Lake House 2006,  PG)
9
Blood Diamond 2006,  R)
10
Apocalypto 2006,  R)
11
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
i love this movie
12
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
13
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
i love Julia R, she's a very good actress
14
Kingdom of Heaven 2005,  R)
15
Night at the Museum 2006,  PG)
16
Turistas (Paradise Lost) 2006,  R)
17
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
good movie
18
Air Force One 1997,  R)
19
Helen of Troy 2003,  Unrated)
20
Entrapment 1999,  PG-13)
21
Cast Away 2000,  PG-13)
22
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
23
The Terminal 2004,  PG-13)
24
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
25
In Her Shoes 2005,  PG-13)
26
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
27
Casino Royale 2006,  PG-13)
28
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
my daughter and i love it
29
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
my daughter loves it
30
Evita 1996,  PG)
31
Troy 2004,  R)
32
The Beach 2000,  R)
33
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
34
Enough 2002,  PG-13)
35
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
36
Poison Ivy 1992,  R)
37
Selena 1997,  PG)
38
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
39
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
40
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
41
The Last Samurai 2003,  R)
42
Saw II 2005,  R)
Saw II
scary
43
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
44
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
45
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
46
Click 2006,  PG-13)
47
Shrek 2001,  PG)
48
Saw III 2006,  R)
49
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
exccellent
50
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
51
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
52
Ghost 1990,  PG-13)
53
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
54
Free Willy 1993,  PG)
55
Erin Brockovich 2000,  R)
56
Notting Hill 1999,  PG-13)
57
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
58
The Marine 2006,  PG-13)
59
Die Another Day 2002,  PG-13)
60
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
61
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
62
A Bug's Life 1998,  G)
63
Jumanji 1995,  PG)
64
The Ghost Ship 1943,  Unrated)
65
Casper the Friendly Ghost 1951,  Unrated)
66
Speed 1994,  R)
67
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
68
Coyote Ugly 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments