My Favorite Movies
| honey88foru's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Akira 1988, R) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 3 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 4 |
Godzilla 1998, PG-13) |
|
| 5 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 6 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Alien 1979, R) |
|
| 8 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 9 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 10 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 11 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 12 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 13 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 16 |
Crank 2006, R) |
|
| 17 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 18 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 19 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 20 |
Jurassic Park III 2001, PG-13) |
|
| 21 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 22 |
Surf's Up 2007, PG) |
|
| 23 |
My Favorite Martian 1999, PG) |
|
| 24 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 25 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 26 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 27 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 28 |
War (Rogue Assassin) 2007, R) |
|
| 29 |
Unleashed (Danny the Dog) 2005, R) |
|
| 30 |
Park 2006, R) |
|
| 31 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 32 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 33 |
Big Fat Liar 2002, PG) |
|
| 34 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 35 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 36 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 37 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 38 |
Dark Water 2002, PG-13) |
|
| 39 |
Dark Water 2005, PG-13) |
|
| 40 |
Resident Evil: Extinction 2007, R) |
|
| 41 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 42 |
Seven Pounds 2008, PG-13) |
|
| 43 |
Zombieland 2009, R) |
|
| 44 |
Bakjwi (Thirst) 2009, R) |
|
| 45 |
Micmacs (Micmacs à tire-larigot) 2010, R)
You instantly know this is a Jean-Pierre Jeunet project even if you don't pay a lot of attention. His film making style is unique, to say the least. The movie is great. Somehow the subtitles I got were terrible. So that took out some of the fun but the movie still came through. That's the power of brilliant direction. |
|
| 46 |
The A-Team 2010, PG-13) |
|
| 47 |
Cherrybomb 2009, Unrated) |
|
| 48 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 49 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 50 |
Dirty Carnival 2007, Unrated) |
|
| 51 |
Nothing Lasts Forever 1984, PG) |
|
| 52 |
Red Riding: 1980 2009, Unrated) |




















































