My Favorite Movies


  Honey2800's Rating My Rating
1
Dark Harbor 1998,  R)
Dark Harbor
I finally Got a copy of it from Canada... naked Alan and all... WOO HOO!
BTW... I LOVE this movie! I love the psychodrama of it.
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
The final scene with the song "Mad World" gives me goose bumps.
3
Vincent 1982,  G)
Vincent
This is hands down one of my favorite short movies! I adore Abercrombie the zombie dog!? ? And how can you go wrong with Vincent Price's vioce as the narriator? If you haven't seen it and are in the mood for a Gothicly Cute short film give this a try.
4
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
There was a point in time that I had the whole movie memorized.
"did anyone think to dredge the lake?"
5
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
I love the way it has this moody lighting to it. So somber... the animation is entrancing.
"If I wasn't just sitting in it, I would say you lost your mind."
6
Dogma 1999,  R)
Dogma
Alan Rickman as an angel, Jay and Silent Bob and a demon made of poop... how can you go wrong? W00T!
7
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I fricking LOVE this movie. It is just total campy fun!
8
Truly, Madly, Deeply 1991,  PG)
Truly, Madly, Deeply
I have to admit I really liked this movie. Alan is such a sexy dead dude. *sigh* Alan playing the cello turned me on... is that wrong?
9
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Loved it! Marvin is AWESOME!
10
Cradle of Fear 2000,  Unrated)
Cradle of Fear
I loved it... it was a campy low budget horror film. If you are not a snob... and just go with it you can have fun watching it. Would it have been better with a larger budget and better sound and special effects... maybe... but it would have lost the cheesyness that Bmovies have that is so endearing.
And besides... Dani Filth looks frigging HOT in this movie.
11
Mötley Crüe: Carnival of Sins 2005,  R)
Mötley Crüe: Carnival of Sins
Nikki Sixx looks awesome as always. I love the drum solo.. it looks like fun!
I can watch this over and over
12
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
This movie is one of my favorites. I can watch it over and over.
Werewolf... There wolf!
13
Blow Dry 2000,  R)
Blow Dry
I own it finally! YAY! And it was worth the wait! I LOVED it! Alan was awesome in it! And I love the dead dude's hair!!! LOL!
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
The scene where you first see Severus Snape makes me melt... SNAPE IS HOT!!!
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Yet again...Severus is the hottest thing on the screen!
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I have to say... I loved the dememtor's animation. And Buckbeak ROCKS!
17
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Dragons AND Severus Snape in one movie? SCORE!
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I Loooooved it! Snape looked positively YUMMY! :P~ *drool*
The Thestrals are my favorite magical creature, they made them exactly how I saw them in my mind.
Ralph Fiennes looks hot as Lord Voldemort... even though he is pasty and has no nose. lol!
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
MMM... Snape is HOT! :P~ GOD HOW I WANNA BE TEACHE"S PET!
20
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
I Laughed my Butt off!
I want to do Jay for some strange reason.
21
Clerks 1994,  R)
Clerks
She humped a dead dude! WICKED!
22
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
SNOOCHIE BOOCHIES! I want T-shirt with Pillow-pants on it!
23
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
Alan Rickman looks yummy in this film. I take great pleasure in just looking at him... lord is that man delicious. :P~
24
Snow Cake 2006,  Unrated)
Snow Cake
Great Movie! Alan Looked smexy as always! There were fabulous performances from the cast. Sigourney Weaver was brilliant... and had some great lines. I am happy to own this movie. :)
25
An Awfully Big Adventure 1994,  R)
An Awfully Big Adventure
I liked it. Yet I don't consider it a comedy. Maybe a "Dramady" it was a wee bit on the depressing side. Alan looked redonkulously HOT! :P~
There was that whole Oedipus Rex thing working.
26
Something the Lord Made 2004,  Unrated)
Something the Lord Made
Loved it... Although Alan's southern accent threw me for a loop at first. Mos Def's performance was great... but I am just hooked on Alan. *sigh*
27
Fantasia 1940,  G)
Fantasia
Love, Love, Love it! Classic Animated art set to classic music! I love the piece set to a night on bald mountain... FRICKIN AWESOME!
28
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
David Bowie is sorta hot in this movie.
Magic Dance? Noooo magic pants! Lol!
29
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Mmmmm.... Depp in leather!!!!
30
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
I love Brad Pitt in this movie. *sigh* But I hated that they cast Stephen Rae as Santiago. He is not the least bit attractive in my opinion. And in the books Santiago is as hansome as Louis.
31
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Wanna See... Wanna See... Wanna See! Alan Rickman looks sooo good and he is so good at being the bad guy! :P~
32
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Gary Oldman is just too hot... AND Keanu is in this movie too? 2 hotties no waiting! YUM!
33
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Sweet!! You GOT to love the moon boots!
34
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
The Kentucky Fried Movie
Totaly Warped! If you got a twisted sense of humor... then it is a must see!
35
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
Dark Helmet kicks butt!
36
History of the World -- Part I 1981,  R)
History of the World -- Part I
Madline Khan was a comedic genius.... She will be missed.
And MIGHTY JOINT ROCKS!
37
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
The girl with the sausage on her head makes me laugh everytime!
38
Kiss Meets the Phantom of the Park 1978,  G)
Kiss Meets the Phantom of the Park
Soooooo dang bad that it is good in a cheesy way.
39
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Long Duck Dong is the MAN!
40
Valley Girl 1983,  R)
Valley Girl
LIKE OH MY GAHWD! Nic Cage... when he was young and hot!
41
Bottle Shock 2009,  PG-13)
Bottle Shock
Got it on DVD... And even though Alan has a cheesy moustache in it I still loved it. He plays a wonderful snob!
42
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
Verry funny.... I adore teh Alan!
43
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Loved it... I have dressed my meez as priss for a party before.
44
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
A classic. Han Solo... is a hottie.
45
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Yet again... amazing when seen originally in the theatre... and Han was hot as ever!
46
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I still watch this if it comes on the TV... I can not resist.
47
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
The final duel gets me hot... I can't help it... Liam neeson is hot and so is Darth Maul... I like em evil! >:)
48
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
The special effects were great.... hayden is a hottie.
49
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Darth was hot before he became evil... shoot even after he was evil I would hit it! LMAO!
50
Weird Science 1985,  PG-13)
Weird Science
Bras as protective head gear? BRILLIANT!
51
Rock & Rule ,  PG)
52
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
Mystery Science Theater 3000: The Movie
Snarky Robots RULE!
53
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Liam AND Alan in the same movie... Drool fest!
54
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
I like this movie... I can't help it.
55
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Is it wrong for me to root for the phantom? The dude that plays him is a hottie!
56
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
Woot! Love it... Mike Myers is brillant.
57
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
Still awesome... Dr.Evil is Da MAN!
58
Guns, God and Government World Tour 2002,  Unrated)
Guns, God and Government World Tour
This video rocks my socks!
59
Multiplicity 1996,  PG-13)
Multiplicity
If you haven't seen it... please do it is quite funny.
60
Best in Show 2000,  PG-13)
Best in Show
So dang true... anyone who has been in the dog show world knows people like them. It's a total must see!
61
Night Shift 1982,  R)
Night Shift
I love morgue humor!
62
Clue 1985,  PG)
Clue
Madline Kahn is Da Shiznit!
63
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Terrance and Phillip and my Boy Ike, those are my favorite things about this movie.
64
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
I have to admit to liking this... I always have liked the muppets.
65
Tank Girl 1995,  R)
Tank Girl
MMMMM Is it wrong to get turned on by IceT's ripper character?
66
Cherry 2000 1987,  R)
Cherry 2000
Not the greatest movie... but I am drawn to it for some bizare reason. That is where I got the inspiration for my username. ;)
67
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
I wasn't sure I would like this movie... but I did. I laughed my butt off. "The prime rib of propecia" LOL! XD
68
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years 1988,  R)
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
Ah the memories.... I saw this in a theatre that has long since closed. It's not a bad doccumentary.... Ozzy cooking breakfast! SWEET!
69
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
FOOOORE!!!!!!!
70
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
I had such a crush on Rutger Hauer after seeing this movie... he looked hot! I also like the fantasy element to it.
71
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
Just strange.... don't watch while ahem... ingesting certain illegal substances.
72
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Love it! Dark Humor at it's best.
73
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Classic piece of Jim Henson's work!
74
High Spirits 1988,  PG-13)
High Spirits
Liam Neeson is so hot... I would totaly hit that. LOL!
75
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
For some strange reason I love this movie.
76
Ernest Scared Stupid 1991,  PG)
Ernest Scared Stupid
Stupid... but sometimes, you need a little stupid.
77
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
Elvira, Mistress of the Dark
I sooo want a hearse like hers in real life!
78
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
I like it because of the special effects... there are not many horror movies on my favorites list because I just don't watch many. This is one of the few.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments