My Favorite Movies


  Homerlee's Rating My Rating
1
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
Got it.
2
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
3
A Clockwork Orange 1971,  R)
4
Hurlyburly 1998,  R)
5
The Godfather 1972,  R)
6
Kitchen Stories 2003,  PG)
7
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
8
21 Grams 2003,  R)
9
200 Cigarettes 1999,  R)
10
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
11
The Addams Family 1991,  PG-13)
12
Addams Family Values 1993,  PG-13)
13
A Fish Called Wanda 1988,  R)
14
Alien 1979,  R)
15
All the President's Men 1976,  PG)
16
Almost Famous 2000,  R)
17
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
18
American Beauty 1999,  R)
19
American Graffiti 1973,  PG)
20
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
21
Amores Perros 2000,  R)
22
An American Werewolf in London 1981,  R)
23
Angel Heart 1987,  R)
24
Apocalypse Now 1979,  R)
25
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
26
Bad Santa 2003,  R)
27
Balzac and the Little Chinese Seamstress 2002,  Unrated)
28
Barton Fink 1991,  R)
29
Batman 1989,  PG-13)
30
Being John Malkovich 1999,  R)
31
Best in Show 2000,  PG-13)
32
The Big Bounce 2004,  PG-13)
33
The Big Kahuna 1999,  R)
34
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Another gem from the Coen brothers. Every character is like a crudely drawn caricature yet all have well defined boundaries. It's actually a very beautiful movie to watch with a lot of attention paid to lighting, colours and textures. Then again what else would you expect?
35
Birthday Girl 2001,  R)
36
Blade Runner 1982,  R)
37
Blow 2001,  R)
38
Blue in the Face 1995,  R)
39
Blue Velvet 1986,  R)
40
Boogie Nights 1997,  R)
41
Bowling for Columbine 2002,  R)
42
The Boys and Girl From County Clare 2003,  R)
43
Brain Dead 1989,  R)
44
Brassed Off 1996,  R)
45
Bread and Tulips 2000,  PG-13)
46
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
47
Broken Flowers 2005,  R)
48
Bullets Over Broadway 1994,  R)
49
Casino 1995,  R)
50
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
51
The Changeling 1980,  R)
52
Chasing Amy 1997,  R)
53
Chinatown 1974,  R)
54
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
55
Citizen Kane 1941,  PG)
56
Clerks 1994,  R)
57
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
58
The Commitments 1991,  R)
59
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
60
The Cooler 2003,  R)
61
Cool Hand Luke 1967,  PG)
62
Cop Land 1997,  R)
63
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
64
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
65
Dangerous Liaisons 1988,  R)
66
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
67
Dazed and Confused 1993,  R)
68
Deconstructing Harry 1997,  R)
69
The Deer Hunter 1978,  R)
70
Delicatessen 1991,  R)
71
Dirty Pretty Things 2002,  R)
72
Dogville 2003,  R)
73
Donnie Darko 2001,  R)
74
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
75
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
76
Duel 1972,  PG)
77
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
78
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
79
Empire Falls 2005,  PG-13)
80
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
81
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
82
Evil Dead 2 1987,  R)
83
Excalibur 1981,  R)
84
The Exorcist 1973,  R)
85
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
86
The Fabulous Baker Boys 1989,  R)
87
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
88
Fargo 1996,  R)
89
Fight Club 1999,  R)
90
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film 2000,  R)
91
Following 1998,  R)
92
The Fugitive Kind 1960,  Unrated)
93
Full Frontal 2002,  R)
94
Full Metal Jacket 1987,  R)
95
The Full Monty 1997,  R)
96
Ghost in the Shell 1996,  R)
97
Ghost World 2001,  R)
98
Gimme Shelter 1970,  R)
99
Ginger Snaps 2000,  R)
100
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
101
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
102
The Godfather, Part II 1974,  R)
103
The Godfather, Part III 1990,  R)
104
Good Bye, Lenin 2002,  R)
105
GoodFellas 1990,  R)
106
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
107
Gosford Park 2001,  R)
108
The Graduate 1967,  PG)
109
Halloween 1978,  R)
110
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
111
Hannibal 2001,  R)
112
Happiness 1998,  NC-17)
113
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
114
Hard Core Logo 2000,  R)
115
Head-On (Gegen die Wand) 2004,  R)
116
High Fidelity 2000,  R)
117
The House of Mirth 2000,  PG)
118
House of Sand and Fog 2003,  R)
119
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
120
Husbands and Wives 1992,  R)
121
Hysterical Blindness 2002,  Unrated)
122
I Am Dina 2002,  Unrated)
123
The Ice Harvest 2005,  R)
124
The Ice Storm 1997,  R)
125
Identity 2003,  R)
126
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
127
The Independent 2000,  R)
128
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
129
Italian for Beginners ,  R)
130
It's All Gone Pete Tong 2004,  R)
131
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
132
Jaws 1975,  PG)
133
Kalifornia 1993,  R)
134
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
135
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
136
L.A. Confidential 1997,  R)
137
La grande séduction (Seducing Doctor Lewis) 2002,  Unrated)
138
Lantana 2001,  R)
139
The Last Emperor 1987,  PG-13)
140
The Last Supper 1996,  R)
141
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
142
The Last Waltz 1978,  PG)
143
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
144
Layer Cake 2004,  R)
145
Leaving Las Vegas 1995,  R)
146
The Decline of the American Empire (Le Déclin de l'Empire Américain) 1986,  R)
147
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 1998,  PG-13)
148
Les Douze travaux d'Astérix (The Twelve Tasks of Asterix) 1976,  Unrated)
149
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
150
The Life and Death of Peter Sellers 2004,  Unrated)
151
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
152
The Locusts 1997,  R)
153
The Lord of the Rings 1978,  PG)
154
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
155
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
156
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
157
Lost In Translation 2003,  R)
158
Love and Death 1975,  PG)
159
Love Liza 2002,  R)
160
Mad Dog and Glory 1993,  R)
161
Maelstrom 2000,  R)
162
Magnolia 1999,  R)
163
Manhattan 1979,  R)
164
Mansfield Park 1998,  PG-13)
165
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
166
Marathon Man 1976,  R)
167
Matchstick Men 2003,  PG-13)
168
The Matrix 1999,  R)
169
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
170
Meet the Parents 2000,  PG-13)
171
Memento 2000,  R)
172
Metal: A Headbanger's Journey 2005,  R)
173
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
174
Mighty Aphrodite 1995,  R)
175
Monsoon Wedding 2002,  R)
176
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
177
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
178
Morvern Callar 2002,  R)
179
Mulholland Drive 2001,  R)
180
Murder by Death 1976,  PG)
181
Mystic River 2003,  R)
182
My Mother Likes Women (A mi madre le gustan las mujeres) 2002,  Unrated)
183
The Natural 1984,  PG)
184
New Waterford Girl 1999,  Unrated)
185
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
186
Office Space 1999,  R)
187
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
188
On the Corner 2003,  Unrated)
On the Corner
There are certainly not enough movies like this. Every actor seems to dig deep, very deep, to bring their characters into existence, as if their own lives were hanging in the balance. In the end I am sure I know them and share their pains and hardship. Alex Rice is devastating, as is the rest of the cast. Pow! Right in the kisser.
189
Owning Mahowny 2003,  R)
190
People I Know 2002,  R)
191
The Pillow Book 1996,  NC-17)
192
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
193
Pride and Prejudice ,  Unrated)
194
Pride and Prejudice 2005,  PG)
195
The Princess Bride 1987,  PG)
196
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
197
Pulp Fiction 1994,  R)
198
Punch-Drunk Love 2002,  R)
199
Psycho 1998,  R)
200
The Quiet American 2002,  R)
201
Quills 2000,  R)
202
Raging Bull 1980,  R)
203
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
204
Rare Birds 2001,  R)
205
The Remains of the Day 1993,  PG)
206
Requiem for a Dream 2000,  R)
207
Reservoir Dogs 1992,  R)
208
The Road Home (Wo de fu qin mu qin) 2000,  G)
209
The Road To Wellville 1994,  R)
210
Rub & Tug (Les Masseuses) 2002,  R)
211
Runaway Jury 2003,  PG-13)
212
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
213
Rushmore 1998,  R)
214
School of Rock 2003,  PG-13)
215
Secondhand Lions 2003,  PG)
216
Sense and Sensibility 1995,  PG)
217
Serpico 1973,  R)
218
Shadows and Fog 1991,  PG-13)
219
Shallow Grave 1994,  R)
220
The Shining 1980,  R)
221
The Shipping News 2001,  R)
222
Shrek 2001,  PG)
223
Sideways 2004,  R)
224
Slap Shot 1980,  R)
225
Sleepy Hollow 1999,  R)
226
An Evening with Kevin Smith 2002,  Unrated)
An Evening with Kevin Smith
Maybe one of the last honest filmmaker that has not "failed upwards", not yet anyways. A very interesting watch if you're a Smith fan. Genuine, clever, empathic and generous. Refreshing.
227
Snatch 2001,  R)
228
Songs From the Second Floor 2000,  Unrated)
229
Son of the Bride ,  R)
230
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
231
Spanglish 2004,  PG-13)
232
The Spanish Prisoner 1997,  PG)
233
Spider-Man 2002,  PG-13)
234
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
235
Standing In The Shadows of Motown 2002,  PG)
Standing In The Shadows of Motown
This is so good. It is a blessing that this movie was made at all. I cannot bear to think what might have been lost if it hadn't. Man oh man.
236
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
237
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
238
State and Main 2000,  R)
239
The Sting 1973,  PG)
240
Stupidity 2003,  Unrated)
241
Super Size Me 2003,  PG-13)
242
Sweet and Lowdown 1999,  PG-13)
243
Swimming with Sharks 1994,  R)
244
The Tailor of Panama 2001,  R)
245
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
246
Taxi Driver 1976,  R)
247
The Doors 1991,  R)
248
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
249
Thirteen 2002,  R)
250
This Is Spinal Tap 1984,  R)
251
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
252
Trainspotting 1996,  R)
253
The Tunnel (Der Tunnel) 2001,  Unrated)
254
The Untouchables 1987,  R)
255
The Usual Suspects 1995,  R)
256
The Van 1997,  R)
257
Viktor Vogel - Commercial Man (Advertising Rules!) 2001,  R)
258
Waiting for Guffman 1997,  R)
259
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
260
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
261
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
262
What the Bleep Do We Know!? 2004,  Unrated)
263
What's Up, Tiger Lily? 1966,  PG)
264
Ni na bian ji dian (What Time Is It Over There?) 2001,  Unrated)
265
White Oleander 2002,  PG-13)
266
Wonder Boys 2000,  R)
267
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
268
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
269
Y Tu Mamá También 2001,  R)
270
Zelig 1983,  PG)
271
Zoolander 2001,  PG-13)
272
Long Life, Happiness & Prosperity 2002,  Unrated)
Long Life, Happiness & Prosperity
I must have watched it ten times with the same level of enjoyment. Movies like this bravely walk a very fine line between inspired movie magic and the afterschool special. Count on Sandra Oh's determination to lift the moment as it becomes something familiar. Valerie Tian's sets a clever trap. You just have to like her. Too promising. Sublimely directed.
273
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
What an absolutely amazing film this is. I was expecting an all out glam-fest but this film is surprisingly sober and intimate. Extravagant at times, but only when it needs to be. I was only slightly aware of the glam scene as the '70, for me, were moslty about folk or prog rock. One scene shows a christmas party in 1969 and I was stunned to see that all this was happening when, just a few weeks prior, the hippie movement passed on with the Stones concert at Altamont. Leave your expectations at the door indeed. Thanks to my flixster-friend Blondie for the heads up.
274
2046 2004,  R)
2046
Disinterest mistaken for kindness. Frustration for lust. The utter contempt for all things given and the inebriating power of rejection. Ebullient only for things long lost. This movie picks up where "In the mood for love" left off. It is remarkable in every way imaginable. Best viewed with a Nottage Hill Hardys cabernet/shiraz to soften the blow. Carnivorous.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments