My Favorite Movies


  holyfemailman's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz 1939,  G)
2
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
3
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956,  Unrated)
4
Jaws 1975,  PG)
5
Pollyanna 1960,  G)
6
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
7
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
12
The Sound of Music 1965,  G)
13
King Kong 1976,  PG)
14
Bugsy Malone 1976,  G)
15
The Goonies 1985,  PG)
16
The Outsiders 1983,  PG)
17
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
18
Red Dawn 1984,  PG-13)
19
The War of the Roses 1989,  R)
The War of the Roses
total wanted her Bronco!
20
Gone With the Wind 1939,  G)
21
The Princess Bride 1987,  PG)
22
Anne of Green Gables 1985,  G)
23
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
24
Legend 1986,  PG)
25
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
26
Romancing the Stone 1984,  PG)
27
Pride and Prejudice ,  Unrated)
28
When Harry Met Sally 1989,  R)
29
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
THE BEST
30
French Kiss 1995,  PG-13)
31
The Last of the Mohicans 1992,  R)
32
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
33
Sense and Sensibility 1995,  PG)
34
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I watched numorous tiimes in the Theater
35
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Could she be more on.....?
36
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Loved it too~!
37
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
39
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
BEST ROMANCE EVER
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
41
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
43
Pride and Prejudice 2005,  PG)
44
The Holiday 2006,  PG-13)
45
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
I thought this movie was genius!
46
The Time Machine 1960,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments