My Favorite Movies


  Hollywooooood's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
The first rule of Fight Club is - you do not talk about Fight Club.
2
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
It had everthing you could want, thrills, spills, pirates, booty, adventure, freaks and bad guys. I just wanted to be a Goonie or go on a Goonie style adventure.
3
Confidence 2003,  R)
Confidence
A Confection of Slight Surprises with Quirky Characters
4
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
If youre a huge fan of Garden State...leave your expectation at the door. THIS IS NOT GARDEN STATE! Don't necessarily expect to see the next step in Andrew Largeman's life. While the trailer makes you think "Hey, it's Zach Braff playing another guy who is confused about his life, and not sure where to go from here", The Last Kiss does offer a little more. For one its much more mature, and the characters are all flawed (and not in cute 'Natlalie Portman lies to get people to like her' ways) and they are all real. But at it's core, like State, it is a film that speaks to the current generation, and tries to make an attempt at letting them know that everyone feels these anxieties, and that they truly are not easy to deal with. Oh, and the soundtrack is absolutely amazing. I honestly listen to it on repeat for hours.
5
Elephant 2003,  R)
Elephant
Elephant is one of those rare movies that really captures the essence of its subject. Van Sant made an incredible decision to cast high school students instead of 'real' actors because it adds, with a positive effect, to the overall feel of the film. The movie, as realistic as it may seem, also had elements of fantasy. Some of it didn't seem quite real (by some of the students' reactions, or some of the dialogue), but that added to the effect of the film. It made it seem like what we're all thinking: "This could never happen to me." With those elements of fantasy, we picture this situation as something that will never actually happen to us, but it does, all over the place. It isn't something that we can ignore, or push aside.
6
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Exquisite direction and flawless acting make this a very entertaining and often moving film. Denzel Washington plays one of his most engaging and emotional roles to date, and the rest of the cast perform beautifully. A story of ultimate greed that backfires is offset against a childs innocence and love. This is also a film for action movie lovers as it has its fair share of bullets, rockets and revenge. The location of Mexico City adds a feel of seediness and corruption which in itself is an eye opener. All in all, a truly gripping film from beginning to end. Highly recommended!
7
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
8
Ray 2004,  PG-13)
Ray
This is a slick-looking film that provides you with a rich feel of the periods in which the story takes place. Not only does it look good, it sounds good. I only wish there was more music in here. When it's inserted, it's fabulous but there isn't enough of it. Jamie Foxx transformed himself into Ray. During the movie he was Ray. Also, Kerry Washington, Sharon Robinson and Regina King were superb. The movie was well cast and directed, the music was fantastic.
9
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Compelling story and characters, superb animation, toe-tapping soundtrack. Good clean fun.
10
Swimming Pool 2003,  R)
11
The Shawshank Redemption 1994,  R)
12
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
Great romantic thrill ride that is made even more special by the performances of Rachel Weisz and Ralph Fiennes, who both give this adaptation of the John Le Carre book a real sense of beauty, dignity and grace with their on target performances. Weisz is perfection as Tessa Qualye, a civil rights activist who is murdered for trying to bring awareness of their illegal practices on the poor natives of an African village. Weisz gives her character a self-righteous drive that is made poignant by her determination and sheer will and she also makes her character human, not a stereotype, which makes her performance the more real. Ralph Finnes plays her grieving husband Justin, who takes up her cause and begins to lean of how wonderful his wife really was and what he missed during the time she was alive. His haunted performance is in my opinion his best ever and is the driving point of this haunting odyssey of justice, lost and self sacrifice.
13
Jaws 1975,  PG)
14
Jurassic Park 1993,  PG-13)
15
The Life of David Gale 2003,  R)
16
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
This richly dense action-thriller has Denzel Washington as his typical but well cast character in this well thought out script that uses the idea of time and space in a superb manner.
17
Any Given Sunday 1999,  R)
18
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
The Prestige is the third act of any magic trick, with the first and second acts being the Pledge and the Turn. And this movie lives up to its namesake to a T. The way the movie plays out, it's like a huge magic trick, with the audience waiting to see how it unfolds, getting the suspicion on how it's done, but yet sitting through it thorough engaged to discover how everything will be revealed and resolved.
19
Poolhall Junkies 2002,  R)
20
Shake Hands With the Devil: The Journey of Romeo Dallaire 2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments