Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hockeygirl64's Rating My Rating
1
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
I could never get tired of this movie. The music and the animation is beautiful. Definitely a classic.
2
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
I really enjoyed this movie, it's quite interesting. It even has it's funny moments. Definitely a good watch.
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
One of my favorite movies! Great storyline and awesome characters all make the movie brilliant.
4
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
This movie is a classic. Every time I watch The Princess Bride, it's really enjoyable and never gets old. Everything about it is wonderful.
5
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
The movie was brilliant, absolutely fantastic. I really enjoyed every minute of it, and hope to add it to my movie collection when it comes out. The storyline was hooking, and the characters were unforgettable. A truly magical film, with the perfect balance of love, action, and comedy.
6
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Amazing movie. I got really into it and it kept me guessing the whole way through. The storyline was good in a way where it all fell together at the end, but was far from predictable earlier on.
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Amazing! I really loved this one. The time seemed to just fly by and it was everything I hoped it would be. The only part I didn't like was the death of a certain favorite character of mine...although, even that part was really well done.
8
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
The whole concept of this movie is great. It really makes you pay attention because everything is a clue leading up to the end. I loved it.
9
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Wow! This movie was amazing. The CGI and effects were brilliant. I was definitely impressed.
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Very well done! It lived up to my expectations, just as I knew it would and they did a fantastic job with it. I loved the ending, it was perfect.
11
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
12
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Great movie!
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Love this movie. The effects are amazing and the acting was well done. Fantastic.
14
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Wow, somewhat confusing,
but I really liked it.
15
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
I really enjoyed watching this movie. The whole concept was quite interesting and I thought it was well done.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments