My Favorite Movies


  1. hockalocker
  2. Steve

These are my Favorite Giant Monster Movies of all Time.

  hockalocker's Rating My Rating
1
Gojira 1954,  Unrated)
Gojira
The Japanese version is better than the American if you don't mind subtitle.
2
Godzilla, King of the Monsters! 1956,  Unrated)
Godzilla, King of the Monsters!
This is one of tjhe greatest movies of all time!
3
Godzilla: Final Wars 2004,  PG-13)
Godzilla: Final Wars
This is one of the best. It has the most action of any Godzilla movie ever.
I just wish it were an hour longer because there are so many monsters and so many fight sceens and they had to make them so short to fit.
4
Godzilla Against Mechagodzilla (Gojira tai Mekagojira) 2002,  PG)
Godzilla Against Mechagodzilla (Gojira tai Mekagojira)
This is one of the three best Godzilla movies ever! Godzilla is at his beat. The new Mech is awsome. The female lead is pretty & sexy. This movie has the best of everything!
5
Godzilla - Tokyo S.O.S. 2004,  PG)
6
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (Gojira, Mosura, Kingu Gidorâ: Daikaijû sôkôgeki) 2001,  Unrated)
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (Gojira, Mosura, Kingu Gidorâ: Daikaijû sôkôgeki)
Godzilla is meaner than ever. It is an exciting movie. The characters of Mothera & King Ghidorah are all out of wack because the were suppose to be different monsters, but if you can get past that, you'll love it.
7
Gamera: Guardian of the Universe 1995,  Unrated)
Gamera: Guardian of the Universe
This is one of the biggest surprises on video. It is so great. I never dreamed Gamera could be so cool.
8
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
This is one of the best movies ever. Full of adventure. That Faye Wrey maybe from another time, but she is beautiful!
9
Gamera 3: Revenge of Iris 1999,  Unrated)
Gamera 3: Revenge of Iris
This is the third part of a trillogy. Get them as a box set. They are all great!
10
Godzilla vs. Megaguirus (Gojira tai Megagirasu: Jî shômetsu sakusen) 2000,  Unrated)
Godzilla vs. Megaguirus (Gojira tai Megagirasu: Jî shômetsu sakusen)
This is a cool Godzilla movie. It is fun to watch.
11
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
This is a great remake. It is exciting, colorful and full of adventure.
12
Mosura (Mothra) 1961,  Unrated)
Mosura (Mothra)
This is a good movie. A Giant monster & and a good message.
13
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn) 1984,  PG)
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn)
Godzilla is back! Better than he had been for a long time. This is a must see for all Godzilla fans.
14
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
This is a very good movie. It is exciting. I can't wait for the sequel!
15
Godzilla Vs. Destroyah 1995,  Unrated)
Godzilla Vs. Destroyah
This is a great Godzilla movie. Everything is good. The action the acting the story. It is an enotional roller coaster with a few surprises for the die hard Godzilla fan.
16
San daikaijû: Chikyû saidai no kessen (Ghidrah the Three Headed Monster) 1964,  Unrated)
San daikaijû: Chikyû saidai no kessen (Ghidrah the Three Headed Monster)
This is King Ghadorah at his best! Godfzilla, Rodan &


Mothra can't beat him. This is one of the better Godzilla movies. The only part I didn't like was when the twins tried to interpate what the monsters were saying, yea, like monsters really talk to one another.
17
Gamera 2: Assault of the Legion (Gamera 2: Region shurai) 1996,  Unrated)
Gamera 2: Assault of the Legion (Gamera 2: Region shurai)
This is another great new Gamera movie. I loved it. It is part 2 of a trillogy. See it with Guardian of the Universe & Revenge of Iris
18
Gigantis the Fire Monster (Godzilla Raids Again)(Gojira's Counterattack)(The Volcano Monster) 1955,  Unrated)
Gigantis the Fire Monster (Godzilla Raids Again)(Gojira's Counterattack)(The Volcano Monster)
This was the first sequal and it was a good one.
19
Godzilla 2000 2000,  PG)
Godzilla 2000
This is a very good Godzilla movie. He has a new look with longer & sharper spikes, but the best thing is that he is an unstoppable natural desaster.
20
Godzilla Vs. Biollante 1989,  PG)
Godzilla Vs. Biollante
This is a very different Godzilla movie. It starts right after Godzilla 1985. At times it seems more like a James Bond movie.
21
Rodan 1956,  Unrated)
Rodan
This is an excellent movie. It starts slow but ends well.
22
Godzilla Vs Mechagodzilla II (Gojira VS Mekagojira) 1993,  PG)
Godzilla Vs Mechagodzilla II (Gojira VS Mekagojira)
This is very good. It has Rodan in it along with Godzilla & Mechagodzilla
23
Godzilla Vs. Monster Zero 1965,  G)
Godzilla Vs. Monster Zero
alredy listed as Godzilla vs monster zero
24
Godzilla 1998,  PG-13)
Godzilla
This was a very good movie, but I was disapointed. This pretender was not the "Real" Godzilla! That was what I really wanted.
25
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira) 1964,  G)
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira)
This was a good movie, but a step down from eithe Godzilla or Mothra.
26
Gorgo 1961,  Unrated)
Gorgo
This was my favorite movie when I was a kid. I still love it. It's a little Godzilla and a little Beowolf.
27
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
I really liked this movie. It was fun and exciting.
28
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
I liked all of the JP movies. This was a little better than II
29
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
Another good movie.
30
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
King Kong vs. Godzilla
This is one of the most popular Godzilla films. It has a lot of humor. It has two big monsters. It is not one of my favorite.
31
Godzilla and Mothra: The Battle for Earth (Gojira tai Mosura) 1992,  Unrated)
Godzilla and Mothra: The Battle for Earth (Gojira tai Mosura)
This was a good movie. It wasn't very original, but fun.
32
Mosura 3: Kingu Gidora raishu (Rebirth of Mothra III) 1998,  Unrated)
Mosura 3: Kingu Gidora raishu (Rebirth of Mothra III)
This movie was madfe for kids, but King Ghadorah makes it a pretty good movie.
33
Gamera: Chiisaki yusha-tachi (Gamera the Brave) 2006,  Unrated)
Gamera: Chiisaki yusha-tachi (Gamera the Brave)
This movie is for kids. It is a let down if you've seen the Gamera Trillogy, but it is ok on it's own.
34
Mosura 2: Kaitei kessan (Rebirth of Mothra II) 1997,  Unrated)
Mosura 2: Kaitei kessan (Rebirth of Mothra II)
Another kids movie, stll pretty good.
35
Mosura (Rebirth of Mothra) 1996,  Unrated)
Mosura (Rebirth of Mothra)
This movie was a kids movie. Still it was fun.
36
Gojira VS Supesugojira (Godzilla vs. Space Godzilla) 2000,  Unrated)
Gojira VS Supesugojira (Godzilla vs. Space Godzilla)
This movie is good but a little bit of a let down from the ones just before & after,
37
Kingukongu no gyakushu (King Kong Escapes)(The Revenge of King Kong) 1967,  G)
Kingukongu no gyakushu (King Kong Escapes)(The Revenge of King Kong)
This movie is OK. The mechakong is cool.
38
Mighty Joe Young 1998,  PG)
Mighty Joe Young
This was a fun movie to watch. Joe wasn't very monserous.
39
King Kong 1976,  PG)
King Kong
This is a classic story, but not as well told as the other two.
40
The Deadly Mantis (The Giant Mantis)(The Incredible Praying Mantis) 1957,  Unrated)
The Deadly Mantis (The Giant Mantis)(The Incredible Praying Mantis)
This os one of the better 50's sci fi mutant monster movies.
41
Furankenshutain no kaijû: Sanda tai Gaira (The War of the Gargantuas) 1966,  G)
Furankenshutain no kaijû: Sanda tai Gaira (The War of the Gargantuas)
Giant Franenstein had two sons in Japan.
42
Furankenshutain tai chitei kaijû Baragon (Frankenstein Conquers the World) 1964,  Unrated)
Furankenshutain tai chitei kaijû Baragon (Frankenstein Conquers the World)
Giant Franenstein in Japan.
43
Reptilian 2001,  PG-13)
44
20 Million Miles to Earth 1957,  Unrated)
20 Million Miles to Earth
This is a cool monster, He fights an elephent.
45
Daikaijû Gamera (The Giant Monster Gamera) 1965,  Unrated)
Daikaijû Gamera (The Giant Monster Gamera)
This is the first and best of the early Gamera movies. That is still not saying a lot.
46
Varan the Unbelievable 1962,  Unrated)
Varan the Unbelievable
another big ugly monster from Japan.
47
Son of Kong 1933,  Unrated)
Son of Kong
This is a sequel to the 1933 King Kong.
48
Reptilicus 1962,  Unrated)
Reptilicus
Monsters and blonds.
49
Them! 1954,  Unrated)
Them!
This is about giant ants.
50
Mighty Joe Young 1949,  PG)
Mighty Joe Young
This is a nice movie, like a smaller king kong.
51
War of the Colossal Beast (Revenge of the Colossal Man)(The Terror Strikes) 1958,  Unrated)
War of the Colossal Beast (Revenge of the Colossal Man)(The Terror Strikes)
a man exposed to the A-bomb turns into an insane giant part 2.
52
The Amazing Colossal Man 1957,  Unrated)
The Amazing Colossal Man
a man exposed to the A-bomb turns into an insane giant.
53
Godzilla Vs Hedorah (Gojira tai Hedorâ) (Godzilla vs. the Smog Monster) 1971,  PG)
Godzilla Vs Hedorah (Gojira tai Hedorâ) (Godzilla vs. the Smog Monster)
This is one of the poorer Godzilla movies made. It is dumb in so many ways. Hedorah is a worthy monster & the anti polution message is good.
54
The Blob 1958,  Unrated)
The Blob
Steve McQueen & a giant blob.
55
It Came from Beneath the Sea 2007,  Unrated)
It Came from Beneath the Sea
A giant octopus vs San franscio.
56
Tarantula 1955,  Unrated)
Tarantula
That's one big spider & one ugly guy.
57
Terror of Mechagodzilla 1975,  G)
Terror of Mechagodzilla
tHIS WAS THE LAST OF GHE ORIGINAL SERIES OF gODZILLA. tHEY SEEMED TO HAVE LOST THEIR WAY.
58
Godzilla Vs Mechagodzilla 1974 1974,  PG)
Godzilla Vs Mechagodzilla 1974
Mechagodzilla was a cool idea, but this was not one of the better Godzilla movies.
59
Godzilla vs. Megalon 1973,  G)
Godzilla vs. Megalon
This is another example of a dumb Godzilla movie. It made no sense but it was worth some laughs.
60
Godzilla Vs Gigan 1972 1977,  PG)
Godzilla Vs Gigan 1972
This is a little dumb. The monster speak in english. Enough said?
61
Son of Godzilla 1967,  PG)
Son of Godzilla
This ios not my favorite, but it is still wort seeing. Godzilla is a father. The little one is way to cute. No cities are destroyed. It has a lot of humor.
62
Destroy All Monsters 1968,  G)
Destroy All Monsters
Godzilla & other monsters in the far off future (1999)
63
Daikaijû kuchu kessan: Gamera tai Gyaosu (Gamera vs. Gyaos)(Return of the Giant Monsters) 1967,  Unrated)
Daikaijû kuchu kessan: Gamera tai Gyaosu (Gamera vs. Gyaos)(Return of the Giant Monsters)
Most early Gamera movies are childish & dumb. This is better than others.
64
The Valley of Gwangi 1969,  G)
The Valley of Gwangi
Dinosars & cowboys?
65
Mysterians 1957,  Unrated)
Mysterians
This is an OK movie.
66
Taekoesu Yonggary (Yongary, Monster from the Deep) (Great Monster Yongkari) 1967,  PG)
Taekoesu Yonggary (Yongary, Monster from the Deep) (Great Monster Yongkari)
This was just average at best.
67
Reign of Fire 2002,  PG-13)
Reign of Fire
This could have been much better.
68
Dragon Wars (D-War) 2007,  PG-13)
Dragon Wars (D-War)
This was pretty sub-par. The big ragon in LA was cool.
69
Daikaijû kessen: Gamera tai Barugon (Gamera vs. Barugon)(War of the Monsters) ,  Unrated)
Daikaijû kessen: Gamera tai Barugon (Gamera vs. Barugon)(War of the Monsters)
Most early Gamera movies are childish & dumb. This is another one.
70
Gamera tai daiakuju Giron (Attack of the Monsters)(Gamera vs. Guiron) 1969,  Unrated)
Gamera tai daiakuju Giron (Attack of the Monsters)(Gamera vs. Guiron)
Most early Gamera movies are childish & dumb. This is maybe the dumbest. Still Guiron is a cool looking monster.
71
Konga 1961,  Unrated)
Konga
A mad scientist, his pretty assistant and ab giant chimp. Pretty corny.
72
Godzilla's Revenge 1969,  G)
Godzilla's Revenge
Worst Godzilla movie ever!
73
King Kong Lives 1986,  PG-13)
King Kong Lives
A bad sequel to the 76 Kong.
74
Q: The Winged Serpent 1982,  R)
Q: The Winged Serpent
An Azestec giant flying snake lives in the Crystler Building in NYC.
75
Gamera tai uchu kaijû Bairasu (Destroy All Planets) (Gamera vs. Viras) 1968,  Unrated)
Gamera tai uchu kaijû Bairasu (Destroy All Planets) (Gamera vs. Viras)
Most early Gamera movies are childish & dumb. This is another one.
76
Gamera tai Shinkai kaijû Jigura (Gamera vs. Zigra) 1971,  Unrated)
Gamera tai Shinkai kaijû Jigura (Gamera vs. Zigra)
Most early Gamera movies are childish & dumb. This is another one.
77
Gamera tai Daimaju Jaiga (Gamera vs. Jiger)(Monsters Invade Expo '70) 1970,  Unrated)
Gamera tai Daimaju Jaiga (Gamera vs. Jiger)(Monsters Invade Expo '70)
Most early Gamera movies are childish & dumb. This is another one.
78
Uchu kaijû Gamera (Super Monster) 1980,  Unrated)
Uchu kaijû Gamera (Super Monster)
Most early Gamera movies are childish & dumb. This is another one.
79
The Giant Gila Monster 1959,  Unrated)
The Giant Gila Monster
Hot rods hot teens and a giant Gila monster. Thats it.
80
Monster from the Ocean Floor (Monster Maker) 1954,  Unrated)
Monster from the Ocean Floor (Monster Maker)
Not the greatest movie in the stack.
81
Kraa! The Sea Monster 1998,  PG)
Kraa! The Sea Monster
This is just bad.
82
Night of the Lepus 1972,  PG)
Night of the Lepus
This is bad. Giant bunnies.
83
Xing xing wang (The Mighty Peking Man) (Colossus of Congo) (Goliathon) 1977,  PG-13)
84
Black Scorpion 1995,  R)
85
Atragon (Kaitei gunkan) (Atoragon: Flying Supersub) 1965,  Unrated)
86
Latitude Zero (Atragon II) (Ido zero daisakusen) 1969,  Unrated)
87
Space Ameoba - Gezora, Ganime, Kameba 1971,  Unrated)
88
Jurassic Park IV ,  Unrated)
Jurassic Park IV
This is not out yet
89
Invasion of the Astro-Monster (Godzilla vs. Monster Zero) 1965,  G)
90
Them 2011,  Unrated)
Them
This is about giant ants.
91
Monster 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments