My Favorite Movies


  1. hobster1
  2. Mark

Give list a short description

  hobster1's Rating My Rating
1
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Jack at his best.
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A testament to the human spirit.
3
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Heart-rending and redemptive Holocaust story, essential viewing.
4
Yellow Submarine 2012,  G)
Yellow Submarine
Cinematically dazzling tale of the Beatles who save Pepperland from the Blue Meanies with their music. Joyous!
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
It's even better, 30 years later.
6
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Good old fashioned fun.
7
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Pure Capra-corn, done to perfection.
8
Alien 1979,  R)
Alien
Intense, white knuckle roller coaster ride of a movie.
9
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Utterly loopy plot is what makes this French/American space adventure story so intoxicating. Apparently, writer/director Luc Besson began the script for The Fifth Element when he was only 16 years old. The naïve perspective benefits the material; the refreshingly straightforward conflict between good and evil is explored in a most satisfying way. Besson was influenced by the French comic books he read as a teenager and the production features all of the attributes of their stylish color and composition. Any frame of film could easily be frozen as a panel, completed with dialogue bubbles and the tableau would make a fine publication. The production is ridiculously over the top. The incredibly detailed sets are visually stunning. From the futuristic 3-D highways of Brooklyn New York to the backdrop of planet Earth during the opera concert on Planet Fhloston, every scene is a feast for the eyes. But even that clichéd phrase simply does not do this display justice.

For me, The Fifth Element embodies the phrase "cinematically dazzling" more than any other picture. Production design, fashion, music, an international cast, all of it integrated to form a shining model of a sensory celebration. There have certainly been flicks that have been equally stylish, but none to surpass it. French director Luc Besson has been a highly successful force in movie making. One of the most "Hollywood" of all French filmmakers, he has perhaps grown somewhat more mainstream and predictable as time has passed. The Fifth Element remains his transcendent combination of artistry and commerce. Besson's delightful rumination on good vs. evil creates excitement. It's uplifting in it's naïveté, the triumph of love. Naturally these positives wouldn't matter if we didn't have individuals we actually cared about. There's a palpable joie de vivre here, rarely this tangible in big budget science fiction. That feeling is underscored throughout the film concluding with the final shot.
10
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
Moody, atmospheric thriller.
11
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Vulgar and elegant all at the same time.
12
Gladiator 2000,  R)
13
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Funny, well written treat.
14
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
When great special effects meet brilliant writing you get this classic 80s comedy. Bill Murray is at the top of his game here with deadpan delivery so funny, it's just barely upstaged by Mr. Stay Puft.
15
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
Classic.
16
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
Kramer vs. Kramer
Brilliantly acted character study.
17
Tootsie 1982,  PG)
Tootsie
Comedic gem.
18
A Simple Plan 1998,  R)
A Simple Plan
Emotionally taut gut wrenching tale of greed.
19
I Wanna Hold Your Hand 1978,  PG)
I Wanna Hold Your Hand
Makes you wish you were alive in 1964
20
Marty 1955,  Unrated)
Marty
The very definition of a brilliantly understated drama.
21
Superman 1978,  PG)
Superman
Most perfect superhero movie ever made. Case closed.
22
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
One the greatest comedies....ever.
23
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Thrilling.
24
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
A cinematic masterpiece. Improves with each viewing.
25
Metropolitan 1990,  PG-13)
Metropolitan
Utterly original and unique film makes a group of young Park Avenue socialites sympathetic. The witty script rightfully earned an Oscar nomination.
26
The Elephant Man 1980,  PG)
27
GoodFellas 1990,  R)
28
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
29
Notorious 1946,  Unrated)
30
Donnie Darko 2001,  R)
31
Brazil 1985,  R)
Brazil
Hapless office drone, Sam Lowry, lives in a dystopian society. He frequently retreats to his imagination where he longs for, Jill Layton, literally the girl of his dreams. Director Terry Gilliam, admittedly inspired by Orwell's 1984, manages to present one of the most breathtakingly imaginative worlds ever to be put on screen. The stunning Art Direction was nominated for an Oscar.
32
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Jamal Malik is competing on India's version of Who Wants to Be a Millionaire? As he gets closer and closer to the grand prize, the authorities wonder how a street kid from such abject poverty could know so much. Flashbacks, masterfully woven into the modern day storyline, make this clear as they detail our young hero's difficult life. Powerfully moving drama from director Danny Boyle (Trainspotting, 28 Days Later) pulls no punches. The first half of the movie shows an India that is pure hell for children from the slums, but out of this suffering, there is hope. The movie is a triumph!

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. moonrivers
    moonrivers posted 3 years ago

    a great list...you will rethink "slumdog" i think though.

  2. spielberg00
    spielberg00 posted 7 months ago

    I have to disagree with THE WIZARD OF OZ and REBECCA. The former, I enjoy watching, but it still bugs me that historians consider it a classic. The latter, I think was one of Hitchcock's worst films, and considering that it was a drama, I was surprised that it was the only one of his to win Best Picture.