Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hobbitgirl1's Rating My Rating
1
The Kid 1921,  Unrated)
2
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
One of my favourite movies of all time, this is a beautiful tale of an assasin who reluctantly takes an orphaned girl under his wing to teach her his trade, and in return she teaches him how to feel. Both Jean Reno and Natalie Portman are amazing, which is a little shocking considering Portman was only 12 at the time!
3
The Odd Couple 1968,  G)
4
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) 1974,  R)
5
Wonder Boys 2000,  R)
6
Don't Look Now 1973,  R)
7
Gods and Monsters 1998,  R)
Gods and Monsters
The most beautiful, wonderful of movies ever! Brilliantly acted and I shall say it until i'm blue in the face - Brendan Fraser was robbed of the Oscar nom!!
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A wonderful, heart warming story of love and survival in prison. Morgan Freeman is excellent and his narration sends shivers down the spine. Tim Robbins is magical as the man wrongly imprisoned for a crime he didn't commit. Even the supporting players - from Bill Sadler to Gil Bellows - are spot-on. No matter how many times I see this film I still feel the same at the end of it. And that scene on the beach is elating - I don't want it to pan away, want to see what happens!!
9
Now Voyager 1992,  Unrated)
10
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Simply sublime. You seriously cannot make a film better or funnier than this!
11
Clueless 1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments