My Favorite Movies


  1. hmhpsm
  2. Ambreen

Top 20 Favorite Movies

  hmhpsm's Rating My Rating
1
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
1





This is 1







Love this movie. Johnny Depp is so funny in this.















JOHNNY DEPP RULES LOVE THIS MOVIE
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
2





2






Love Jack it's so funny the movie was based on a ride and it became a sucess.
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
3






3





Don't luv this one as much as the first one cuz it had a sad atmosphere to it.
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
4







This movie shows the tale of a fragile being lost in the new world,which i love.
5
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
5





Violence and music in one u gotta love that.He's not that scary looking see the Mad Hatter won't be able to sleep.
6
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
6







A big misunderstanding leading to"death never do us apart" awit the wrong person.The only thing is she's already dead.
7
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
7





Whenever I hear Neverland I think of this movie.It's about imagination and friendship.
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
8







It shows an innocent boy's journey into a new world since he knows he is a wizard.
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
9



It shows Harry growing up and how everything is different in hus second year.
10
Benny & Joon 1993,  PG)
11
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
11






A tale of understanding
12
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003,  PG)
Dr. Seuss - The Cat in the Hat
12





A classic tale extended and it's funny.
13
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
13





This movie is classic with Jim Carrey.It really shows Whoville
14
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
14





It shows a girl struggling to adjust to a royal life.
15
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
15






It shows the princess getting crowned to become queen and finding love.
16
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
16




It's nice fairytales mixed up misunderstanding.
17
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
17






This movie shows reality in a different way.
18
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
19
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
19







Weird movie didn't really get the point but it was fine.
20
Planet of the Apes 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments