Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hkerr's Rating My Rating
1
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
2
Ghost Rider 2007,  PG-13)
3
National Treasure 2004,  PG)
4
Face/Off 1997,  R)
5
Con Air 1997,  R)
6
City of Angels 1998,  PG-13)
7
The Family Man 2000,  PG-13)
8
Matchstick Men 2003,  PG-13)
9
It Could Happen to You 1994,  PG)
10
Moonstruck 1987,  PG)
11
Guarding Tess 1994,  PG-13)
12
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
13
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
14
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
18
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
19
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
20
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
21
Sleepy Hollow 1999,  R)
22
Finding Neverland 2004,  PG)
23
Chocolat 2000,  PG-13)
24
Benny & Joon 1993,  PG)
25
Swordfish 2001,  R)
26
Michael 1996,  PG)
27
Phenomenon 1996,  PG)
28
The General's Daughter 1999,  R)
29
The American President 1995,  PG-13)
30
Romancing the Bride 2005,  Unrated)
31
Troy 2004,  R)
32
Kingdom of Heaven 2005,  R)
33
Elizabethtown 2005,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
36
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
37
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
38
Twilight 2008,  PG-13)
39
Underworld 2003,  R)
40
Underworld: Evolution 2006,  R)
41
Interview with the Vampire 1994,  R)
42
Queen of the Damned 2002,  R)
43
Fight Club 1999,  R)
44
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
LOVE IT!!..... my dad still quotes it constantly - I'll be complaining about something and he'll just be like "continue dying!" I swear, he picks out the oddest lines :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments