My Favorite Movies


  hipsterfilmreviews's Rating My Rating
1
Coraline 2009,  PG)
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
3
My Name Is Khan 2010,  PG-13)
4
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
5
Amélie 2001,  R)
6
Waking Life 2001,  R)
7
My Family and Other Animals 2005,  PG)
8
The Science of Sleep 2006,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
10
Iris 2001,  R)
11
The Aviator 2004,  PG-13)
12
Harvey 1951,  Unrated)
Harvey
Warning:
Ableist incarceration

I have loved this since I was a kid. It aged incredibly well, and the acting is hilarious.
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
14
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
Warning:
Firearms
Violence (battle scenes, bayonetting, stabbing, executions)
Blood
Hanging
Rape
Misogyny
Nice guy syndrome
Male entitlement
Threat of rape
Rape culture (attitudes, norms, practices, which normalize, excuse, tolerate, or condone rape)
Torture
15
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
(Romeo and Juliet)

Warning:
Racsim
Racial Slurs
Misogyny
Transphobia
Anti-female sexuality
Rape culture (Madonna/whore complex, condones and normalizes rape as an appropriate repercussion of a woman's sexuality)
Rape
Institutionalized racism
Police violence
16
Hot Fuzz 2007,  R)
17
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
Trigger warning:
Ableism (Hearing Impairment)
18
The Ballad of Jack and Rose 2005,  R)
19
The Namesake 2006,  PG-13)
20
The Notebook 2004,  PG-13)
21
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
22
The Secret of Kells 2010,  G)
23
The Reader 2008,  R)
24
The Wind That Shakes the Barley 2007,  PG-13)
25
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
rofl
26
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Warning:
Drug Use/Abuse (god mode)
27
The Pagemaster 1994,  G)
28
Wild China 2008,  Unrated)
Wild China
Seriously, there needs to be more of this. This better than Planet Earth.
29
The Halloween Tree 1993,  Unrated)
30
Disco Pigs 2003,  Unrated)
31
Food, Inc. 2009,  PG)
32
Away from Her 2007,  PG-13)
33
Dylan Moran: Monster 2004,  Unrated)
34
The Land Before Time 1988,  G)
35
Pump up the Volume 1990,  R)
36
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
37
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
38
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
39
Never Let Me Go 2010,  R)
40
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
41
Once Upon a Forest 1993,  G)
42
MirrorMask 2005,  PG)
43
The Sound of Music 1965,  G)
44
Young Frankenstein 1974,  PG)
45
The Wicker Man 1973,  R)
The Wicker Man
Warning:
Human sacrifice


Really unparalleled soundtrack.
46
Hackers 1995,  PG-13)
47
Kinsey 2004,  R)
Kinsey
Warning:
Homophobia
Lesbophobia
Sex-negative messages
Homophobic violence/murder
48
Martian Child 2007,  PG)
49
Proof 2005,  PG-13)
50
A League of Their Own 1992,  PG)
51
Atonement 2007,  R)
Atonement
i watched this 5-6 times on loop just for the camera work. colour, lighting, angle.. /drooooooooool.
about the third time through i started to understand the hopelessly convoluted plot.
52
Tideland 2006,  R)
53
Down in the Valley 2005,  R)
54
Me and You and Everyone We Know 2005,  R)
55
Easy A 2010,  PG-13)
Oops!

Oops

Our site ran into some problems while handling your request. We've logged it, and we'll check it out soon. Click here to the previous page to try again, or you can also contact us about the problem. Thanks.

uuid:none

Troubleshooting

Support Forums

Ask questions and share answers on the Flixster Help Discussion Forum

Contact Us

Still can't find an answer? Contact us.
  • Server: web42.flixster.com ()
  • JSP: /user/hipsterfilmreviews/movie-list/my-favorite-movies
  • release: prod20140812
  • flixster-git-desc: COMMRELEASE.2014-08-18.13-47-28 4b67b76