Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hippsta's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
the bestest movie in the whole world!!!!
2
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
the second bestest movie ever!!
3
Underworld 2003,  R)
Underworld
kate beckinsale is so hot in this movie!!! she's gorgeous!
4
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
sweet movie!!!
5
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
such a beautiful love story
6
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
haha i love this movie just cuz it's so funny!
7
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
what can i say, i love disney movies!! ya!
8
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
wow, what a powerful movie!!
9
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
freaking awesome!
10
Gladiator 2000,  R)
11
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
one of the funniest movies i've ever seen, and it's sooo friggin clever too!
12
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
definatly an awesome possum movie!
13
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
only movie i've ever cried at!
14
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
yesssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss!!!!!!!
15
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
extrordinarily well done movie and keira nightly is so hot in this as well as every other movie she's ever been in!!
16
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
love it!!! how could anyone not love it!!!!???
17
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
sweet as movie!!!
18
Grease 1978,  PG)
Grease
definatly one of the best movies ever made!!!!!!
19
Saw II 2005,  R)
Saw II
such a good story line
20
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
great acting, and i love fashion, so i'm a sucker for this movie.
21
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
saw this in grade 11 english class and loved it.
22
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
amazing movie
23
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
beautiful movie.
24
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
loved it!
25
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
swell.
26
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
pretty darn good movie.
27
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
pretty much amazing
28
Constantine 2005,  R)
Constantine
rediculously good!
29
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
amazing, orlando bloom, keira knightly and johnny depp have never been so hot!
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
not the best of the three, but still quite acceptible
31
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
pretty much grood!
32
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
another tim burton classic
33
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
"Frankly my dear, i don't give a damn!"

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments