My Favorite Movies


  hipodrom's Rating My Rating
1
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
Zorba the Greek
sirtakis :o)
2
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
Jeremiah Johnson
older but great
3
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
10+
4
In the Line of Fire 1993,  R)
In the Line of Fire
good movie
5
Wag the Dog 1997,  R)
Wag the Dog
entertaining
6
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
romantic
7
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
thrilling...
8
Analyze This 1999,  R)
Analyze This
funny
9
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
original and thrilling
10
Absolute Power 1997,  R)
Absolute Power
full of action and suspanse
11
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
original and moving
12
Shadowlands 1993,  PG)
Shadowlands
tender

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments