My Favorite Movies


  hingis80's Rating My Rating
1
Resident Evil 2002,  R)
2
Underworld 2003,  R)
3
Twilight 2008,  PG-13)
4
Brokedown Palace 1999,  PG-13)
5
Sunshine Cleaning 2008,  R)
6
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
okay.. i was too lazy to read the book.. so i'm very objective here. i think it has got a really cool storyline. i know nuts about the book.. i'll read it someday though.

btw, emily blunt.. .. love her accent!! *hearts* tamsin
7
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
8
My Summer of Love 2005,  R)
My Summer of Love
got it all figured out? think again.. ..
9
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
The Jane Austen Book Club
okay.. watched bits of it again.. with commentary this time round. then viewed the behind the scenes and what not.. seriously, 4 stars is a tad too stingy.
maggie grace emily blunt!!!!! cute!! (:
10
Kamikaze Girls 2004,  Unrated)
11
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) 2004,  Unrated)
12
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
13
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
14
Underworld: Evolution 2006,  R)
15
Girl, Interrupted 1999,  R)
16
She's the Man 2006,  PG-13)
17
Sakuran 2007,  Unrated)
18
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
19
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
20
The Clique 2008,  PG)
21
Mean Girls 2004,  PG-13)
22
Sonja 2006,  Unrated)
Sonja
(you) who knew but did not choose to believe.
23
Enchanted 2007,  PG)
24
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
25
The Fifth Element 1997,  PG-13)
26
Dororo 2008,  Unrated)
27
Torso: The Evelyn Dick Story 2001,  R)
Torso: The Evelyn Dick Story
one of my adolescent faves. (:
kinda forgot about it until.. i have no idea why it popped into my head. hehe.
28
Ultraviolet 2006,  PG-13)
29
The Italian (Italianetz) 2005,  PG-13)
The Italian (Italianetz)
really love the ending when you can imagine however pretty you want the mother to be. (: one for sure is that she glows like an angel. and not forgetting.. vanya is soooooooooooooooooooooooooooooooooooo cute and adorable. i'll adopt him anytime!!
30
Aeon Flux 2005,  PG-13)
31
Practical Magic 1998,  PG-13)
32
X-Men 2000,  PG-13)
33
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
34
Double Teamed 2001,  Unrated)
Double Teamed
it's something i never get sick of watching. (:
35
The Gathering 2002,  R)
36
Lost and Delirious 2001,  R)
37
Anastasia 1997,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments