My Favorite Movies


  HIM666999's Rating My Rating
1
Interview with the Vampire 1994,  R)
2
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
3
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
4
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
5
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Christian Bale in a very different role compared to his previous ones is delitful to watch and most definatly does Patrick Bateman and the book justice.
6
Life as a House 2001,  R)
7
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Iron Man 2008,  PG-13)
10
Transformers 2007,  PG-13)
11
Disturbia 2007,  PG-13)
12
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
13
Equilibrium 2002,  R)
14
Onegin 1999,  R)
15
Dangerous Liaisons 1988,  R)
16
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
17
Reign of Fire 2002,  PG-13)
18
Pan's Labyrinth 2006,  R)
19
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
20
Labyrinth 1986,  PG)
21
The Dark Crystal 1982,  PG)
22
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Another different actor for another Batman movie, a refreshing look on the Batman story dwelling deeper into Bruce Waynes past and the evolution and transition of Bruce into Batman.
23
Domino 2005,  R)
24
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
25
Underworld 2003,  R)
26
Serenity 2005,  PG-13)
27
Strange Days 1995,  R)
28
Dracula II: Ascension 2003,  R)
Dracula II: Ascension
The story line is old and actors are good to an extent, the dialogue could be better but I just have a personal love for this film.
29
Resident Evil 2002,  R)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Chocolat 2000,  PG-13)
32
My Own Private Idaho 1991,  R)
My Own Private Idaho
A beautiful story and intense characters, River Phoenix and Keanu Reeves are so brilliant in this film.
33
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
A fun and comedic movie, low budget version of grease, but very entertaing alll the same.
34
Dead Man 1995,  R)
35
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005,  G)
36
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
37
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
38
Dead Poets Society 1989,  PG)
39
The Crow 1994,  R)
40
The Fifth Element 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments