My Favorite Movies


  1. hiivymae
  2. ivy

Give list a short description

  hiivymae's Rating My Rating
1
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
hes so styley in it!
2
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
Jesus Christ Superstar
ALL TIME FAVOURITE MOVIE ITS SO SO SO GOO I NO ALL THE WORDS!!!
3
Black Cat, White Cat ,  R)
4
Fiddler on the Roof 1971,  G)
5
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
6
Hair 1979,  PG)
7
Hairspray 1988,  PG)
8
Serial Mom 1994,  R)
9
Mallrats 1995,  R)
10
Clerks 1994,  R)
11
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
surprisingly just as good didnt ruin anything bout the 1st 1
12
Dogma 1999,  R)
13
Idle Hands 1999,  R)
14
The Closet (Le Placard) 2001,  R)
15
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
16
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
17
Singin' in the Rain 1952,  G)
18
Monkey Business 1952,  PG)
19
Twin Town 1997,  R)
20
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
21
The Three Faces of Eve 1957,  Unrated)
22
Crazy in Alabama 1999,  PG-13)
23
Stir Crazy 1980,  R)
24
The Pest 1997,  PG-13)
25
A Dirty Shame 2004,  R)
26
A Clockwork Orange 1971,  R)
27
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
28
Hocus Pocus 1993,  PG)
29
The Return of the Beverly Hillbillies 1981,  Unrated)
30
Boogie Nights 1997,  R)
31
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
32
Bring It On 2000,  PG-13)
33
Nurse Betty 2000,  R)
34
Just Visiting 2001,  PG-13)
35
Trainspotting 1996,  R)
36
This Filthy World 2006,  Unrated)
37
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
38
Big Fish 2004,  PG-13)
39
Girl 6 1996,  R)
Girl 6
i ust to have a giant poster from this movie in my room when i was about 8
40
The Rage in Placid Lake 2003,  Unrated)
41
High Fidelity 2000,  R)
42
Dave Chappelle's Block Party 2006,  R)
43
Snatch 2001,  R)
44
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
i thought it was really funny and found the whole family quite likeable
45
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
made a good no 2.. i love the fact i found myself hoping the bad guys would get away
46
Sabrina 1954,  Unrated)
47
Gummo 1997,  R)
48
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
49
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
i love the wardrobe in this movie
50
The Addams Family 1991,  PG-13)
51
Pecker 1998,  R)
52
The Sweetest Thing 2002,  R)
53
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
one of will farell best
54
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
its lame and pradictable but hes so cut and funy (ryan renolds that is). I wuv it oh everything but tara reid
55
Brassed Off 1996,  R)
56
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
wow have seen this movie heaps but didnt no dennis hopper was in it till just now!
57
Chopper 2000,  R)
58
Merlin 1998,  PG)
59
Swingers 1996,  R)
60
The Hebrew Hammer 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments