My Favorite Movies


  HIIMNORMALBOY's Rating My Rating
1
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
2
Seven (Se7en) 1995,  R)
3
Children of Men 2006,  R)
4
Delicatessen 1991,  R)
5
Gattaca 1997,  PG-13)
6
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
7
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
8
Oldboy 2004,  R)
9
They Live 1988,  R)
10
Léon (The Professional) 1994,  R)
11
The Fifth Element 1997,  PG-13)
12
Being John Malkovich 1999,  R)
13
Survive Style 5+ 2004,  Unrated)
14
In Bruges 2008,  R)
15
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
16
Pi 1998,  R)
17
Brazil 1985,  R)
18
Solaris 2002,  PG-13)
19
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
20
Kite 1998,  Unrated)
21
The Cell 2000,  R)
22
Empire of the Sun 1987,  PG)
23
THX 1138 1971,  PG)
24
Alien3 1992,  R)
25
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
Painful to watch, but good.
26
Memento 2000,  R)
27
28 Days Later 2002,  R)
28
A Scanner Darkly 2006,  R)
29
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
30
American Psycho 2000,  R)
31
Army of Darkness 1993,  R)
32
Donnie Darko 2001,  R)
33
Videodrome 1983,  R)
34
Ran 1985,  R)
35
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
36
Mind Game 2004,  Unrated)
37
A Clockwork Orange 1971,  R)
38
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana) 2008,  Unrated)
39
Los Cronocrímenes (Timecrimes) 2007,  R)
40
Beowulf 2007,  PG-13)
41
28 Weeks Later... 2007,  R)
42
Strange Days 1995,  R)
43
Falling Down 1993,  R)
44
Mad Max 1979,  R)
45
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
46
Ronin 1998,  R)
47
Die Hard 1988,  R)
48
Taken 2008,  PG-13)
49
A History of Violence 2005,  R)
50
Collateral 2004,  R)
51
Edge of Darkness 2010,  R)
52
Interview With the Assassin 2002,  R)
53
The Hunted 2003,  R)
54
Harry Brown 2009,  R)
55
The Dead Zone 1983,  R)
56
The Big Lebowski 1998,  R)
57
Serenity 2005,  PG-13)
58
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
59
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
60
The Escapist 2008,  Unrated)
61
Following 1998,  R)
62
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
63
Blood Diamond 2006,  R)
64
Shutter Island 2010,  R)
65
Micmacs (Micmacs à tire-larigot) 2010,  R)
66
Mr. Brooks 2007,  R)
67
Unbreakable 2000,  PG-13)
68
The Poughkeepsie Tapes 2007,  R)
69
The Descent 2005,  R)
70
Lord of War 2005,  R)
71
Drive 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments