My Favorite Movies
My favs in no particular order. =)
| Hickoryflower's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cloverfield 2008, PG-13)
I loved the movie, even though admittedly it was a little half-assed. Half of what made the movie good though was seeing it in the theater. I got it on DVD and wasn't as impressed. But it had a certain B-movie esque charm to it that made me fall in love. Unfortunately, it wasn't SUPPOSED to be bad. But oh well. |
|
| 2 |
The Road to El Dorado 2000, PG) |
|
| 3 |
Murder by Numbers 2002, R) |
|
| 4 |
Coffee Date 2006, Unrated) |
|
| 5 |
Treasure Planet 2002, PG) |
|
| 6 |
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003, PG) |
|
| 7 |
Class of Nuke 'Em High 1986, R) |
|
| 8 |
Armitage III - Poly-Matrix 1997, Unrated) |
|
| 9 |
Armitage - Dual Matrix 2002, R) |
|
| 10 |
Ringu (Ring) 1998, Unrated) |
|
| 11 |
Rasen 1998, Unrated) |
|
| 12 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 13 |
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) , Unrated) |
|
| 14 |
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007, Unrated) |
|
| 15 |
Strangers with Candy 2005, R) |
|
| 16 |
Heavenly Creatures 1994, R) |
|
| 17 |
Hot Rod 2007, PG-13) |
|
| 18 |
Bound 1996, R) |
|
| 19 |
Akira 1988, R) |
|
| 20 |
L: Change the World 2008, Unrated) |
|
| 21 |
Jeepers Creepers 2001, R) |





















