My Favorite Movies


  hgroorda's Rating My Rating
1
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
There are no words for what this movie means to me. It is my absolute favorite, and has been from the moment I started watching it. It is, ah, to tip my hat to dear Jack... buoyant.
2
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
An all time favorite... delightful to look at, full of stories, hilariously clever, great ending... and... *sniff* touching!
3
Shall We Dance 1937,  Unrated)
Shall We Dance
The first Astaire/Rogers film I ever watched, it had me hooked immediately. It was delightfully silly, the dancing was wonderful, and Fred and Ginger are incredibly good, playing off of each other.
4
Forever Young 1992,  PG)
Forever Young
It's a bit of a chick flick, but it's terribly sweet, touching, and it made me cry. Of course, I'm pretty quick with the waterworks, so don't take my word on how great it is. And Elijah Wood makes a cute kid.
5
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
6
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
This movie is great fun.. I especially recommend prepping for it by reading The Canterbury Tales.
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
This is a great movie; it says a lot of interesting things.
8
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
Yes, yes, yes! A whole lot of fun.
9
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
One of the most beautiful Disney films... extremely stylized, but that's a good thing in this case. And YAY for Prince Philip-- he has character, he actually saves the princess instead of vice versa, he's charming... it's sweet!
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Everyone should have a chance to know and love Star Wars... this movie definitely helped define my childhood! I missed the Eastern philosophy with the Force thing, thankfully. :)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Okay, the ending is really disappointing, but the rest of it is really intriguing. Yes, I just used the word intriguing in reference to Star Wars.
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
This was one of my favorite movies for years. Oh man, oh man, oh man... Star Wars!
13
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Jason Bourne? Yes, please.
14
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
I can has edge-of-your seat chase scenes?

Very enjoyable.
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
16
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
The animation on this is breathtakingly good. The story is clever. The messages are great... all in all, one of the best animated movies.
17
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
While this movie was very well made-- cinematography, acting, music (oh wow, the music!) all very impressive-- it was not always enjoyable to watch. It's difficult to watch someone destroy his life! But in the end comes redemption.
18
Romeo and Juliet 1968,  PG)
Romeo and Juliet
This movie helped my imagination out quite a lot... I've read the play multiple times... and honestly just couldn't put it all together, and come up with anything that wasn't completely laughable. I really enjoyed this, and dang, Benvolio was cute. :) The acting (aside from the very, very typical nurse and Capulet) was really impressive. And yes... there's a nude scene-- that's what your remote, is for, people!

And the fight scenes... wow, Tybalt and Mercutio... that was a great take on that.
19
Luther 2003,  PG-13)
20
Amazing Grace 2007,  PG)
Amazing Grace
Before you watch this you should know that it is not 100% historically accurate. You should know that Wilberforce was a very flawed hero. You should know those things, and then sit down and watch a powerful, very well done movie.
21
Anne of Green Gables 1985,  G)
Anne of Green Gables
This is a very sweet adaptation of the books-- it's marvelously done, Meg Follows IS Anne.
22
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea)
EEeeeee! This is an amazing adaptation of Anne of Avonlea through Anne of Windy Poplars. They really do a magnificent job, and Meg Follows IS Anne.
23
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
24
Head 1968,  G)
Head
This is a weird and trippy movie. However, the parts adding up to the whole are completely fascinating and fun.
25
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
Cheaper By the Dozen
It's pretty good, although it starts to drag on a bit at the end-- which is effective, because it makes the saddest scene even more of a wakeup.
26
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
The Importance of Being Earnest
I realllllly like this one, and it's amazingly faithful to the play. It's hilarious and fun to watch!
27
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
A lovely classic-- Bing and Danny are good together; too bad they couldn't have made more!
28
Signs 2002,  PG-13)
Signs
One of my favorite films... Good script, story, acting... and man, is this really Calvinist.
29
The Best Two Years 2003,  PG)
The Best Two Years
This is a really fun movie, and the acting is better than a lot of lower-budget Mormon movies! The soundtrack is great. However, in the end it is a bit depressing because, well, they're Mormons, not Christians.
30
What's Up, Doc? 1972,  G)
What's Up, Doc?
This is definitely worth watching at least once. Or twice. Or a lot. Streisand is just weird, and weirdly good, and I can't get enough of the kookiness of her character. The plot is, of course, silly, and it culminates in an amazing chase scene (IMHO, topped only by Bullit's). Very quotable, too.
31
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
Completely wonderful, brilliant... Jimmy Stewart can do anything.
32
The Pirates of Penzance 1983,  G)
33
The Music Man 1962,  G)
The Music Man
This is a very well put together adaptation of the musical-- they added a few songs and removed others, but this benefits the movie. The library scene is priceless.
34
Emma 1996,  PG)
Emma
Very sweetly done-- Gwyneth Paltrow and Jeremy Northam are perfect for the parts and perfect together.
35
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
This one is extremely clever in a "You know, I wondered about that when I was a kid" way. It does have a couple annoyingly inappropriate things, but if you can get past those, it's great1
36
Hornblower: The Duchess and the Devil 1999,  Unrated)
Hornblower: The Duchess and the Devil
All of the A&E Hornblower adaptations are excellent. They aren't 100% identical to the books, but they capture the spirit quite well, and the production quality is high. The actors are also brilliant, and portray favorite characters quite well.
37
Hornblower: Loyalty (Horatio Hornblower 3) 2003,  Unrated)
Hornblower: Loyalty (Horatio Hornblower 3)
All of the A&E Hornblower adaptations are excellent. They aren't 100% identical to the books, but they capture the spirit quite well, and the production quality is high. The actors are also brilliant, and portray favorite characters quite well. This is probably my favorite episode, it's incredibly well done and the story line is exciting. Also: Cotard.
38
Hornblower: The Frogs and the Lobsters (Horatio Hornblower: The Wrong War) 1999,  Unrated)
Hornblower: The Frogs and the Lobsters (Horatio Hornblower: The Wrong War)
All of the A&E Hornblower adaptations are excellent. They aren't 100% identical to the books, but they capture the spirit quite well, and the production quality is high. The actors are also brilliant, and portray favorite characters quite well.
39
Hornblower: The Examination for Lieutenant (Horatio Hornblower: The Fire Ship) 1998,  Unrated)
Hornblower: The Examination for Lieutenant (Horatio Hornblower: The Fire Ship)
All of the A&E Hornblower adaptations are excellent. They aren't 100% identical to the books, but they capture the spirit quite well, and the production quality is high. The actors are also brilliant, and portray favorite characters quite well.
40
Horatio Hornblower: The Duel (Hornblower: The Even Chance) 1998,  Unrated)
Horatio Hornblower: The Duel (Hornblower: The Even Chance)
All of the A&E Hornblower adaptations are excellent. They aren't 100% identical to the books, but they capture the spirit quite well, and the production quality is high. The actors are also brilliant, and portray favorite characters quite well.
41
Captain Horatio Hornblower R.N. 1951,  Unrated)
Captain Horatio Hornblower R.N.
Yeah, it's a little cheesy. But it's not at all boring, Gregory Peck seems to be having the time of his life, and as a true Hornblower fan... it was gratifying. Do watch.
42
Hornblower: Duty 2002,  Unrated)
Hornblower: Duty
All of the A&E Hornblower adaptations are excellent. They aren't 100% identical to the books, but they capture the spirit quite well, and the production quality is high. The actors are also brilliant, and portray favorite characters quite well. In this episode-- Bush is just awesome. Like usual.
43
Hornblower: Retribution 2001,  Unrated)
Hornblower: Retribution
All of the A&E Hornblower adaptations are excellent. They aren't 100% identical to the books, but they capture the spirit quite well, and the production quality is high. The actors are also brilliant, and portray favorite characters quite well. In this episode, they handle Hornblower and Bush's professional relationship and friendship quite well and neatly tie up the Archie thing.
44
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
Anchors Aweigh
Despite Kathryn Grayson, I enjoyed this one immensely. Kelly and Sinatra are great together-- the energy is infectious!
45
The Astronaut Farmer 2007,  PG)
46
Blue Skies 1946,  Unrated)
47
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
48
Carefree 1938,  Unrated)
49
Cars 2006,  G)
Cars
My favorite Pixar film-- absolutely wonderful in so many ways. It made me happy to remember all the great things that have happened in my life...
50
Chariots of Fire 1981,  PG)
Chariots of Fire
One of the best movies I've ever seen... very powerful. But you do need to sit down and watch it carefully.
51
A Damsel in Distress 1937,  Unrated)
52
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
First: It probably should be rated R. The violence and images are very intense, and it's psychologically disturbing.
It's also awesome. The acting, the storyline, the cinematography, the characters, the sweet car chases... and the message. It asks a lot of good questions and gives sound answers. If you can handle it, SEE IT.
53
Elf 2003,  PG)
Elf
a new favorite Christmas movie-- very sweet, very clever, very, very fun to look at.
54
Enchanted 2007,  PG)
55
Fiddler on the Roof 1971,  G)
Fiddler on the Roof
This is not an upbeat frivolous musical. It's an impressive look at family, community, and religious life. It has a lot of great songs, focusing more on the music than the dancing. The story line is very simple, but it definitely draws you in.
56
Follow the Fleet 1936,  Unrated)
Follow the Fleet
This is particularly good.. an amazing number of fabulous songs and dances-- some very upbeat ones, and a few more intimate, slow ones... and then the few silly ones.
57
The Gay Divorcee 1934,  Unrated)
The Gay Divorcee
The only bad thing about this movie is The Continental, The Continental... dadadadada, dadadadada... Let's K-nock K-nees!
58
Gods and Generals 2003,  PG-13)
59
Holes 2003,  PG)
Holes
This one IS actually 'great fun for the whole family'. Good soundtrack, too.
60
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
How to Steal a Million
A very delightful little movie; it almost feels as if Audrey and Peter are letting us in on a little secret or something. Always sweet and wonderful.
61
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
...this movie has everything a Christmas film should have... I am very sad that I didn't get to see it until I was 17... it's really wonderful, wonderful, wonderful. Definitely one of my top 3 favorites!
62
The Man from Snowy River 1982,  PG)
The Man from Snowy River
I love that they made a movie out of a poem... it's really a very poetic movie in many ways.
63
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
This is a great deal of fun, better than most Disney movies. It was very encouraging to me. It is a little rough, like they had to release it before they were done editing.
64
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
The only thing I didn't adore about this movie was the way Mr. Smith revered Abe Lincoln... and I'll forgive him that, because Jimmy Stewart acted it so well. It's a really impressive film, a deserving classic.
65
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
You love it or you hate it. I loved it... it's not particularly clever, it doesn't have a lot of plot-- but the acting and the script and the costuming... yeah!
66
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
This one surprised me... it had a atypical but charming ending.
67
Newsies 1992,  PG)
Newsies
it's pretty Disney... I think it would make a great kids' movie, but it was pretty hyped up and didn't live up to my expectations. The tunes weren't that great, well, really, the music was very cheesy. The dancing was okay. It was WEIRD, Christian Bale didn't have much of an accent while speaking, but adopted a horrible one while singing... maybe he really can't sing! However, I enjoyed it, and that's defintely worth something in a movie.
68
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
69
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
On the one hand, I want to make EVERYONE watch this movie. On the other hand, I'd like to keep it to myself... it's like a big secret, or a private joke... it's just wonderful.
70
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
This cracks me up so bad every time... it's funny because they do some very stupid things but they learn that if you want to be good you have to work your tail off
71
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Simply delightful in every way: The singing, dancing, costuming, sets, songs, plot... it's fantastic fun.
72
Silverado 1985,  PG-13)
Silverado
This is a great Western-- it's very silly and fun, but it has its serious, moving bits. The score is also great.
73
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
This is a classic deserving of that status... every little girl should get to watch this.
74
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
This is one of the best 'modern' dance movies. It doesn't take itself seriously, and so is amazingly enjoyable.
75
Support Your Local Sheriff 1969,  G)
Support Your Local Sheriff
What I love about this is how it manages to spoof Westerns and BE a good one at the same time.
76
WALL-E 2008,  G)
77
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
This is really much more than a musical... and the more I watch it, the more I love it and realize how closely it follows Romeo and Juliet! Great songs, AMAZING dancing, and George Chakiris rules!
78
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
You Can't Take It with You
Frank Capra never disappoints... this was an absolute joy, every moment. It's a wonderful family film, and all the actors and characters are sweet.
79
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
Kuch Kuch Hota Hai
One of my absolute favorites! SRK and Kajol are always magical on screen together, and this is such a classic. Incredibly sweet and a great family introduction to Bollywood.
80
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham
Karan Johar does not believe in limits, apparently. I find it amazing that there are actually deleted scenes from this film... it is huge, and it is all beautiful. I love every single one of these actors and characters, and I would watch K3G every day!
81
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
Dil Chahta Hai
It would be hard for me to describe what is so excellent about this movie. The characters, the setting, the story, the songs (except Kaisi Hai Yeh Rut, lol)... everything is just right. A good one for Bollywood beginners.
82
Wake Up Sid 2009,  Unrated)
83
Three Idiots 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments