Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hflixter1's Rating My Rating
1
Jumper 2008,  PG-13)
2
Accepted 2006,  PG-13)
3
The Princess Bride 1987,  PG)
4
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
5
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
6
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
7
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
8
Scary Movie 2000,  R)
9
Scary Movie 2 2001,  R)
10
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
11
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
12
Scary Movie 5 2012,  Unrated)
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
16
Elizabethtown 2005,  PG-13)
17
Spider-Man 2002,  PG-13)
18
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
19
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
20
50 First Dates 2004,  PG-13)
21
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
22
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
23
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
24
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
25
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
26
Scream 1996,  R)
27
There's Something About Mary 1998,  R)
28
Shrek the Third 2007,  PG)
29
Shrek 2001,  PG)
30
The Mask 1994,  PG-13)
31
The Holiday 2006,  PG-13)
32
In Her Shoes 2005,  PG-13)
33
Shrek 2 2004,  PG)
34
Shrek 4-D (Shrek 3-D) 2003,  Unrated)
35
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
36
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
37
The Dark Knight 2008,  PG-13)
38
Brokeback Mountain 2005,  R)
39
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
40
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
41
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
42
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
43
Night at the Museum 2006,  PG)
44
Tropic Thunder 2008,  R)
45
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
46
Meet the Parents 2000,  PG-13)
47
Zoolander 2001,  PG-13)
48
Along Came Polly 2004,  PG-13)
49
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
50
The Heartbreak Kid 2007,  R)
51
Mystery Men 1999,  PG-13)
52
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
53
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
54
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
55
Troy 2004,  R)
56
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
57
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
58
Fight Club 1999,  R)
59
Interview with the Vampire 1994,  R)
60
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
61
A River Runs Through It 1992,  PG)
62
Too Young to Die 1990,  R)
63
Bedtime Stories 2008,  PG)
64
Click 2006,  PG-13)
65
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
66
Anger Management 2003,  PG-13)
67
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
68
The Waterboy 1998,  PG-13)
69
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
70
Little Nicky 2000,  PG-13)
71
Spanglish 2004,  PG-13)
72
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
73
Wanted 2008,  R)
74
Shark Tale 2004,  PG)
75
Changeling 2008,  R)
76
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
77
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
78
The Good Shepherd 2006,  R)
79
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
80
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
81
Drive Me Crazy 1999,  PG-13)
82
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
83
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
84
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
85
Saving Private Ryan 1998,  R)
86
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
87
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
88
The Karate Kid 1984,  PG)
89
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
90
The Next Karate Kid 1994,  PG)
91
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
92
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
93
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
94
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
95
Sleepy Hollow 1999,  R)
96
Finding Neverland 2004,  PG)
97
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
98
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
99
Australia 2008,  PG-13)
100
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
101
Love Actually 2003,  R)
102
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
103
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
104
Van Helsing 2004,  PG-13)
105
X-Men 2000,  PG-13)
106
101 Dalmatians 1996,  G)
107
Happy Feet 2006,  PG)
108
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
109
About a Boy 2002,  PG-13)
110
Notting Hill 1999,  PG-13)
111
King Arthur 2004,  PG-13)
112
Ella Enchanted 2004,  PG)
113
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
114
Bride Wars 2009,  PG)
115
American Pie 1999,  R)
116
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
117
Fantastic Four 2005,  PG-13)
118
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
119
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
120
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
121
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
122
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
123
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
124
Rush Hour 1998,  PG-13)
125
American Pie 2 2001,  R)
126
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
127
American Pie Presents: Beta House 2007,  R)
128
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
129
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
130
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
131
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
132
Forrest Gump 1994,  PG-13)
133
Pay It Forward 2000,  PG-13)
134
The Jungle Book 2 2003,  G)
135
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
136
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
137
August Rush 2007,  PG)
138
Two Brothers 2004,  PG)
139
5 Children and It 2004,  Unrated)
140
How to Deal 2003,  PG-13)
141
A Walk to Remember 2002,  PG)
142
Life as a House 2001,  R)
143
New York, I Love You 2008,  R)
144
Gamebox 1.0 2007,  PG-13)
145
Sydney White 2007,  PG-13)
146
Killers 2010,  PG-13)
147
The Secret Garden 1993,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments