My Favorite Movies


  HeyYo89's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Smart, smart movie.

This film is so much more than sex, drugs and ultraviolence. This story is a parable for human nature; Human nature is something that cannot be controlled or ammended by force. A human is going to do what they "like to do," and to try and curb that artificially, is to destroy the nature of that person.
2
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
3
Dogma 1999,  R)
4
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
The first movie I ever saw as a child, and it holds a real sentimental place within.
5
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
The concept of Beavis and Butt-Head is so billiant. If you take it at face value, of course it comes off as stupid. But, when you take a good, long, hard look at it, some excellent social commentary is there.
6
Office Space 1999,  R)
7
Spaceballs 1987,  PG)
8
Batman 1989,  PG-13)
9
Ghostbusters 1984,  PG)
10
Back to the Future 1985,  PG)
11
Back to the Future Part II 1989,  PG)
12
Back to the Future Part III 1990,  PG)
13
Ghostbusters 2 1989,  PG)
14
Network 1976,  R)
15
Gremlins 1984,  PG)
16
Aliens 1986,  R)
17
Planet of the Apes 1968,  G)
18
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
19
The Exorcist 1973,  R)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
Airheads 1994,  PG-13)
22
The Addams Family 1991,  PG-13)
23
Beetlejuice 1988,  PG)
24
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
25
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
26
The Silence of the Lambs 1991,  R)
27
Super Size Me 2003,  PG-13)
28
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
29
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments