My Favorite Movies


  heybarbara's Rating My Rating
1
Midnight Cowboy 1969,  R)
Midnight Cowboy
I never get tired of seeing this film, and even though I haven't seen if for a while, it remains burnt into my memory like no other. It easily remains Voight's finest hour and Hoffman never got into character as deep as this one. If you've ever gone to the city from a small town and been amazed at how much there is to take in and understand and be confused by, then you will relate to this film. Themes of starting a better life, running away from your past, putting all your dreams into one plan, hoping that a change of scene means a change of mind, the need for human contact no matter how hard you think you can do without it, the basic need to communicate with people. Of course if you have no heart or are as emotional as a dry mushroom, you will remain untouched, but maybe you will be able to appreciate it on a more cinematic level. Like everything to do with any kind of "art", if there is no emotional content and communication and telling of people's lives, no feeling, no real people, then I have no interest in it (e.g. the Coens' time pieces). That's why I love this film. Whoever you relate to - Voight ? Hoffman ? The old man who longs for company ? - if you have a beating heart, this will get you. By the way, doesn't the theme tune leave a lump in your throat?
2
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown)
Funny, outrageous, ridiculous, colorful and fascinating film by Almodovar. The story defies description but, basically, it's about three women (an actress, a psychopath and one on the run from the law) who are all affected by one man. The story starts slow, picks up speed and is barreling out of control by the end. Well-acted, beautiful to look at and never a dull moment. Impressive.
3
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
Doctor Zhivago
EPIC!
4
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu)
Fascinating.
5
Waking Life 2001,  R)
Waking Life
Totally brilliant and unforgettable - touched with genius.
6
Heavenly Creatures 1994,  R)
Heavenly Creatures
this movie was BRILLIANT! Kate Winslet and Melanie Lynskey were both amazing. the soundtrack was pretty good, and the plot, extraordinary!!
7
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
This is one of the best movies I have ever seen. I was not familiar with the director's previous work, but had picked up the soundtrack by Bjork and was intrigued.
8
Henry & June 1990,  NC-17)
Henry & June
this is just a gorgeous film full of tone and color and an absolutely perfect soundtrack. portraying an idyllic time in anais nin's life, the film works to highlight one woman's sensual/sexual exploration which just happens to include another infamous author. worth noting is uma thurman's striking portrayal of june miller. she is unmatched.
9
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I love Bowie, and this movie is amazing.
10
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
A brilliant, harrowing, and hypnotic film! A truly masterpiece.
11
Antonia (Antonia's Line) 1995,  R)
Antonia (Antonia's Line)
I think the other viewers got it wrong when they said the movie suggested "who needs men?". This movie contains every kind of relationship combination imaginable-- the message was anybody can find love. People also have children under all sorts of circumstances in this movie. The characters are in a family like relationship to each other because in a lot of cases they don't fit in with their family or the norm. Not to mention it explores the relationship of a woman with her family--- her mother, her daughter and her granddaughter. This movie explores religion and atheism, namely the hypocrisy of religion and the emptiness and search for meaning when one doesn't have religion. This movie explores a lot of themes- love, life, death, good vs. evil, and meaning. If all a person got out of it was that it was anti-family and anti-religion and anti-male, then they have lived a pretty sheltered life and won't get "it" anyway.
12
Notes on a Scandal 2006,  R)
13
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei)
Your days of plenty are numbered!!!
14
The Great Dictator 1940,  G)
15
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
NO COMENTS. I can watch this millions of times and never get tired of it. BEST MOVIE EVER!
16
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog)
the most important surrealist film of all time.
17
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
Coffee and Cigarettes
Well, I think it's obvious that this movie isn't for everyone. People, who don't understand light mixture of strange jokes and very serious themes should not to watch it. I've just read some comments of low ratings and these are of that kind of people. This is very special movie and it is not possible to easily compare it with another movies, especially of Hollywood production. Fot the first sight it is mixture of 11 stories, which are not related of something more than coffee (or tea) and cigarettes, but it is not true. These stories as a whole makes a movie together - it has atmosphere, poetic of its kind and some sense of Sense. I mean sense of what different people think of themselves and what problems they think they have. Strange but very true. And very interesting "actors" which acts "themselves". This is not Hollywood crap. This is simply very good movie.
18
Gia 1998,  R)
Gia
perfect movie. there are so many things to learn here, like how fashion was in the 1970's and 1980's, Gia's lesbian crave, the drugs and the AIDS.
19
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
beautiful, violent, magical and sad... it's a masterpiece!
20
200 Cigarettes 1999,  R)
200 Cigarettes
The first time I saw this movie, I hated it. Flat out hated it. Thought it was the most depressing movie ever. Then I saw it a second time, and then again, and now it's one of my favorites. It has these little moments that just make it so incredible, and hilarious. The cast of actors are all so great. The movie does get a little pretentious, but what film doesn't these days? I love how every type of person is represented. I think the movie is just to sly in its genius that it can be hard to pick up on. I love how even in the end, not everyone's happy. I think Martha Plimpton's character was hilarious. And Eric's face when he's told he's bad in bed? Come on. Great movie. I seriously notice something new about it every time. And Courtney's performance? I'm a huge fan of hers, but if you want to see great acting by her--watch The People VS Larry Flynt.
21
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
But I'm A Cheerleader
This movie was fantastic. From the tongue in cheek references to gay and lesbian stereotypes to the sweet love story that developed as it went along, it's one of the best "queer" films I've seen in a while. It pokes merciless fun at the idea that homosexuality can be defined, categorized, rehabilitated, or otherwise contained, and brings the lesson that being comfortable with yourself, in and outside of the context of your sexuality, is what's going to make you happy.
22
All Over Me 1996,  R)
All Over Me
"All Over Me" is just a beautiful movie with amazing actors and a perfect soundtrack! I LOVE IT.
23
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
This movie is stylish beyond belief. But what strikes me most is the way it manages to capture the reality of human emotions, how internal monologues are played out in the form of TV programs, how dreams are simulated by the magical movements of inanimate objects and talking photographs! It is a charismatic portrayal of inner existence and the most natural desire to pursue happiness, both in our life and that of others.
24
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
25
Modern Times 1936,  G)
Modern Times
amazing movie.
26
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
amazing, amazing movie!
27
Last Days 2005,  R)
Last Days
amazing.
28
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
Absolutely wonderful and extraordinarily breathtaking!!!
29
Machuca 2004,  Unrated)
30
The Goonies 1985,  PG)
31
Fingersmith 2005,  Unrated)
Fingersmith
No words can describe this movie. It simply touches the soul. I did not know the back story on it so I needed to let it unfold before me on DVD. It had many twists and turns but still kept the story fresh and exciting. The acting by Elaine Cassidy was in a word Brilliant as well as Sally Hawkins. The storyline is rich with plausible occurrences as well as fresh ideas from the present.
I LOVED every minute of it.
32
Transamerica 2005,  R)
Transamerica
Fantastic movie.
33
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
The Hours follows the lives of three women in three different periods in time. The novelist Virginia Woolf in 1923 as she writes "Mrs. Dalloway", Laura Brown, a typical '50's housewife' in L.A. in 1951, and Clarissa Vaughan, a publisher living in 2001 New York. The movie follows one day in these three women as they deal with the life-and-death situations they face. The movie was very well-done, and what a great cast!
34
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
incredible achievement in film-making.Touching,raw,realistic,stunning,heart wrenching, and truly beautiful. A thousand words could describe this work of art.One of the best casts ever assembled from, Tom Cruise as a cocky and stuck up motivational who can never forgive his dying for abandoning him as a child, Julianne Moore as a sad and depressed wife to Tom Cruise's dying father,Melora Walters as a cocaine addict who hides sadness from her past by using coke,and John C. Riely as a happy but lonely cop who falls for Walters not knowing of her debasing addiction. All these people's problems intersect dramatically on a rainy day. The performances are what gives the film it's power and things from the bible: like, frogs falling from the sky and that wakes up each character to the fact that their life is a mess. Tom Cruise was amazing, and fully deserved the nomination. His best performance ever. It is a movie experience that you can never forget. Insightful, funny, sad, and poetic. A movie that reminds you of how great watching a movie can be.
35
Shortbus 2006,  Unrated)
Shortbus
I'm going to start off the review with a question: Where did they get people who can actually act this well and yet are still willing to get naked and have real, extreme sex in front of a camera? Whoever did the casting for this movie deserves a hell of an applause; the performances in Shortbus are absolutely top-rate and, wow, is there a lot of eye candy. As mentioned above, the cast is one of the best I've ever seen, which is sad considering I've never seen - any - of these people before. How is this possible!? I have to wonder if Hollywood would make better movies should they dip into this pool instead of handing lead roles over to talentless hacks with a 'Name'. Anyway... Each and every character in Shortbus has a story that can bring a sudden, unexpected humor to the movie only to later break your heart, or maybe pain you because it's ironically funny when it shouldn't be. These are all stories and issues we've all experienced and deal with sometimes on a daily bases. I admit, originally I rented this movie for shock value, and yet though there is sex aplenty is completely fades into the background; you stop noticing it because it's a small part of a bigger picture. I did not expect myself to be so immersed in the storyline or feel for these people so deeply. There's humor, angst, wit, and even bits of complete randomness that one can't help but laugh at (i.e., the guys that decided to break out in song at a particularly interesting moment) however laced with subtle depth they are. And oh, there is a lot of subtlety in this movie, which is ironic considering how bold it is. One should be warned, this isn't really porn star sex. This is sex between 2 or 3 or however many people that are craving - something - and looking for it in each other.
This is an incredible movie so worth the rent I ordered a copy to keep for my own. Highly recommended, but only for the mentally matured.
36
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
C.R.A.Z.Y. (Crazy)
This is a movie I will never forget, which is so rare. It is a diamond. The best Canadian movie ever. The best movie about religion stigmas and evolution of the occidental societies ever.
37
A Home at the End of the World 2004,  R)
A Home at the End of the World
This movie is incredible. I love everything about it.
38
Control 2007,  R)
Control
Anybody who ever grooved on the music of Joy Division (and their later reincarnation,New Order)as I did back in the day (and still do)should drop what they have on & flock to whatever cinema is screening this gem. The story centers on Ian Curtis (played to perfection by Sam Riley)from the time of his rather "unamazing" adolescence (Curtis mostly hangs out in his bedroom,smoking & listening to David Bowie,Iggy Pop & others),until his untimely death at the age of 23. Despite being the lead singer in Joy Division, his life was pretty much the antithesis of the whole bohemian experience (he married way too early in life). Despite this,Curtis's rather humdrum life does make for a very good cinematic experience. The film,although shot on color stock, was processed in a glowing black & white that looks stunning on screen. The music is to die for (all of Joy Division's music is actually played live by the supporting cast,all of which are musicians). I'm now hoping for film bios on some of the other bands that recorded for Factory,back in the late 70's & early to mid 80's (Happy Mondays,Duruti Column,etc.)
39
Brazil 1985,  R)
Brazil
Brazil is an extraordinary movie, original, funny and frightening. Terry Gilliam's masterpiece.
40
Orlando 1993,  PG-13)
41
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
Show Me Love (Fucking Amal)
Fucking amazing!
42
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Taking a break from his escapist run in the early '80s, Steven Spielberg directed Whoopi Goldberg in an adaptation of Alice Walker's "The Color Purple", about the desperate existence of an African-American woman in the 1930s. Watching Goldberg play Celie, it's incredible that this is the same woman who starred in movies like "Sister Act". This is the sort of movie that could easily be - no, make that SHOULD BE - part of the curriculum in Black Studies and Women's Studies. There's one scene that may be the most magnificent editing job that's ever been on screen (you'll know it when you see it). I can't believe that this didn't win a single Oscar; it may be Spielberg's second best movie behind "Schindler's List" (maybe even tied with it).
43
Up in Smoke 1978,  R)
Up in Smoke
the funniest movie of all time!
44
Persepolis 2007,  PG-13)
Persepolis
What I really love best about this film are the Iranian women characters. Western media bombards us with images of passive and helpless veiled Muslim women, especially those living in repressive regimes (like in Iran under Ayatollah Khomeini). These characters are all wily, well-spoken and intelligent women. I particularly love the way they joke about their bodies, busting open this Western feminist myth that veiled women are estranged from their bodies. In the first party scene, women joke about the pencil test for their boobs. Then Marjane?s grandmother tells her secret of putting jasmine flowers in her bra. I also love when Marjane is stopped by the police for running down the street because her butt moves in a suggestive way. She smartly replies, ?Then don?t look at my ass!!? Repeatedly Satrapi points out the ways that the architects of the Iranian revolution expect women to carry the majority of the weight of Iran?s moral and religious code. Irreverent and hard-hitting, the characters are fighters in their own right.
45
Lugares comunes (Common Ground) (Common Places) 2002,  Unrated)
Lugares comunes (Common Ground) (Common Places)
Incredible movie! Political, sensitive and beautiful.
One of my all time favorites.
46
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique)
What a marvelous movie. The music, the cast, the story... Everything perfect.
47
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Mankind's Self awakening is the theme of "2001: A Space Odyssey", a process that unfolds along a space-time continuum. We "see" our primordial past, and we "infer" a cosmic future. The powers of intuition thus become the doors of perception, in our ongoing collective journey.
From this transcendental perspective, a conventional, egocentric plot seems superfluous. Our frenzied conflicts and self-important dialogue are consumed in evolutionary change, and are irrelevant in a cosmos that is vast beyond comprehension. It's a tough lesson for a vain and aggressive species. Not surprising then that some of us huff and puff about the film's slowness and minimal story. For perceptive viewers, the remuneration is an inspirational sense of wonder and awe.
In this film, which is mostly visual, geometric symbols guide our intuition. Circles and arcs represent nature. Right angles represent conscious intelligence. Some people think the sleek, black monolith is a Von Neumann probe. Maybe. Without doubt, the monolith is a visual metaphor for an extraterrestrial intelligence whose physical form is never shown. Mystery is more profound than explanation.
"2001 ... " is unique among films in content and scope. The cinematography is out-of-this-world, the special and visual effects are breathtaking, and the classical music is sublime. I rarely use the word "masterpiece" to describe a movie. But Stanley Kubrick's "2001: A Space Odyssey" is art in the highest sense, like Leonardo da Vinci's "Mona Lisa", or Vincent Van Gogh's "The Starry Night".
48
13 Conversations About One Thing 2002,  R)
13 Conversations About One Thing
This movie is so underrated... Jill Sprecher did a great job showing complexities of humanity in such a variety of characters and then weave their stories together so flawlessly. Brilliant. Also, Clea DuVall and Matthew McConaughey actings were great, as always.
49
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Okay, Lynch, now that's what I call a good film.
50
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight)
There are some movies that due to their complex nature defy one interpretation and can't be pegged into a certain category. Much has been said -- in fact, entire books have been written -- about Alfred Hitchcock's VERTIGO which started as a routine thriller to turn into something completely revelatory.
OPEN YOUR EYES (ABRE LOS OJOS) falls into that vein of films and in doing so establishes Alejandro Amenabar as one of the most original writer-directors making films today. Here is the story of Cesar (Eduardo Noriega), a spoiled rich kid who lives in a swanky loft apartment in Madrid, Spain, and who carries an apparently no-strings-attached sexual affair with Nuria (Najra Nimwri), but who one night falls hopelessly in love with his best friend's girlfriend Sofia (Penelope Cruz). Nuria in a jealous frenzy decides to take matters into her own hands and literally drives Cesar into an accident where she dies and he wakes up, his face disfigured beyond repair. His life in shambles, Sofia beyond reach, and virtually a freak of nature, he decides to take one last step in regaining his lost life... and here is when the film becomes something totally unpredictable.
Amenabar is extremely clever in weaving together elements of very different genres in a way one would never tell when it moves from one to the next. In doing so, there is no way one can ever second-guess what may or may not be the next step in this very intricate story that has to be seen at least a second time, and here is where the wonderful suspense lies -- one that would have had Hitchcock beaming with a smug smile in seeing someone had got it right after he had created (and redefined) suspense film after film. Stunning, maybe a little complicated for some, OPEN YOUR EYES will really make you open your eyes and pay attention.
51
Hair 1979,  PG)
Hair
"Hair, hair, hair, hair, hair, hair, hair... Flow it, show it...
Long as God can grow it... My hair"
52
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
Legendary.
53
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) 2007,  Unrated)
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side)
Fantastic film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments