My Favorite Movies


  hexfreak1's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
my favourite film... duh!...
a perfect being is made and she has to save the world with a little help from her friend
2
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
i love this Stephen king film ..i watch it over and over
3
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
.. its one of my favourites it is a bit slow to start but stick with it .a black man jailed and killed for a crime he did not commit and with a Stephen king twist to it.
4
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
i love this film..a film about a guy named mort who has a visit from another guy claiming her stole his story told in the unique way Stephen king is known for
5
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
Stephen King's Rose Red
a Stephen king film .. a long film this one but well worth it,its about a haunted house.
6
The Diary of Ellen Rimbauer 2003,  R)
The Diary of Ellen Rimbauer
this is not bad but i think it could of been alot better
7
The Shining 1980,  R)
The Shining
i like this one, but it don't have so much detail in this one, but jack plays a better jack Torrance..
8
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES)
i think this version of the shining is better as it goes into more detail than the jack Nicholson one.
9
Dreamcatcher 2003,  R)
Dreamcatcher
a Stephen king film ..i really like this film ..another alien type film of his and also have the element that Morgan freeman is in it .
10
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
good vs evil blah blah blah dont get me wrong its a good film
11
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
Stephen King's Cat's Eye
a film of short stories written by Stephen king all based around the general (a cat)
12
Dolores Claiborne 1995,  R)
Dolores Claiborne
this film is a little strange its about a woman who is under the suspicion of killing her boss but also its about the copper who has a grudge against Dolores and a dark secret is revilled
13
Firestarter 1984,  R)
Firestarter
i love this film .. Stephen king said that this was the worst film he had seen made of his work. but i disagree i love this film.
14
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
15
Firestarter 2: Rekindled 2002,  PG)
16
Carrie 1976,  R)
Carrie
a girl growing up and she is not taught a lot of things from her mum (cos she is clearly more interested in god) and she starts to move things with her mind ..and someone trys to humiliate her and it all goes wrong
17
Misery 1990,  R)
Misery
its Stephen king... if you have a weak stomach on braking bones i do not recommend you watch this..
18
Salem's Lot 1979,  PG)
Salem's Lot
i prefer the new version of this film ...but i still like this one classic
19
Salem's Lot 2004,  PG-13)
Salem's Lot
i like this version of this film... but the old one is a classic
20
Silver Bullet 1985,  R)
Silver Bullet
i like this movie its a werewolf film by Stephen king
21
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
it Stephen king .... Tim robins is great in this and of corse Morgan freeman who has been in a few other Stephen king films..tim robins gets jailed for a crime he did not do
22
Christine 1983,  R)
Christine
a Stephen king film .. not one of my favourite but i do like it..a killer car i don't really have to say any thing else.
23
Hearts in Atlantis 2001,  PG-13)
Hearts in Atlantis
its a Stephen king . great film
24
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
i really like this one ... a bloke has car crash then wakes up numerous years later to find every things changed and he now possess the power of future sight
25
Tales from the Darkside: The Movie 1990,  R)
Tales from the Darkside: The Movie
not very good but i like the one about the demon that asks james remar to keep a secret a very bad secret
26
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
a Stephen king ... anyone who has seen this film but did not realise this was which i can understand cos it ain't your average Stephen king film but it is a good film...a group of kids get together a go on a trip to see a dead guy in the woods.from the novola the body
27
Sleepwalkers 1992,  R)
Sleepwalkers
i like this Stephen king film if you watch it you'll see a young Brian Krause (Leo from charmed)
28
The Night Flier 1998,  R)
The Night Flier
i really cannot comment on this film as i cannot remember it i know its about a vampire and a reporter (i spose i should watch it again as i do actually own this movie lol)
29
Pet Sematary 1989,  R)
Pet Sematary
i like this film .. its kwl
30
Pet Sematary Two 1992,  R)
31
The Tommyknockers 1993,  R)
The Tommyknockers
another alien stephen king film
32
The Dark Half 1991,  R)
The Dark Half
A Stephen king.. this is one of my favourites and people that say he is a horror writer clearly have not read his books ..But with this exception this film has the most gore i have seen in Stephen king films..it is great
33
Maximum Overdrive 1986,  R)
Maximum Overdrive
machines killing people ..with a truck as the leader...
34
The Mangler 1995,  R)
The Mangler
different that's as much as im giving on this one
35
The Mangler 2 2001,  R)
36
Sometimes They Come Back 1991,  R)
Sometimes They Come Back
i like this film ..Stephen king has demonstrated in this film that things can come back to haunt you ...
37
Sometimes They Come Back... Again 1996,  R)
38
Sometimes They Come Back for More 1998,  R)
39
Cujo 1983,  R)
Cujo
rabid dog ..don't think i need to say anything else
40
Children of the Corn 1984,  R)
Children of the Corn
i like this film but i like the 3rd offering of this film the best
41
Children of the Corn II: The Final Sacrifice 1992,  R)
42
Children of the Corn 3 - Urban Harvest 1994,  R)
43
Storm of the Century 1999,  PG-13)
Storm of the Century
A Stephen king film .. this film is very good.. an alien thing has comes to an island and the residents of the island have to GIVE HIM WHAT HE WANTS or he will wipe the whole island out.
44
Apt Pupil 1998,  R)
Apt Pupil
a grade A student finds out his neighbour is a Nazi criminal and he blackmails him for some of his own curiosities of history.something starts to happen with the boy and his grades start to slip
45
Quicksilver Highway 1997,  Unrated)
Quicksilver Highway
again i have only seen this on tv i want to see it again..
46
Trucks 1997,  R)
Trucks
i have only seen this once on tv i would like to see it again
47
Thinner 1996,  R)
Thinner
a Stephen king story based on a bloke and his gypsy curse
48
The Langoliers 1995,  PG-13)
The Langoliers
A Stephen king .. i do like the concept of this film. time travel to me i think is possible ..it is quite a bit different from his others
49
Needful Things 1993,  R)
Needful Things
a Stephen king. i think this film has a very interesting plot (the devil gives you what you want but there is a price to pay)
50
The Lawnmower Man 1992,  R)
51
Graveyard Shift 1990,  R)
52
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
best seen film all year...if you like the old cartoon of this you will love it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments