My Favorite Movies


  hevnec55's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings 1978,  PG)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
Becoming Jane 2007,  PG)
6
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
7
V for Vendetta 2006,  R)
8
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
A must!!!
9
The Holiday 2006,  PG-13)
10
The Lake House 2006,  PG)
11
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
14
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
15
The Green Mile 1999,  R)
16
The Lion King 1994,  G)
17
Hitch 2005,  PG-13)
18
I Am Legend 2007,  PG-13)
19
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
20
Forrest Gump 1994,  PG-13)
21
Saving Private Ryan 1998,  R)
22
The Polar Express 2004,  G)
23
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
24
Apollo 13 1995,  PG)
25
You've Got Mail 1998,  PG)
26
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
27
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
28
My Fair Lady 1964,  G)
29
Roman Holiday 1953,  Unrated)
30
Sabrina 1954,  Unrated)
31
Charade 1963,  G)
32
Funny Face 1957,  Unrated)
33
Love in the Afternoon 1957,  G)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
36
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
37
The African Queen 1952,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments