My Favorite Movies


  herrickj's Rating My Rating
1
The Beastmaster 1982,  PG)
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
The Last Unicorn 1982,  G)
9
The Matrix 1999,  R)
10
The Matrix Reloaded 2003,  R)
11
The Matrix Revolutions 2003,  R)
12
300 2007,  R)
13
The Fox and the Hound 1981,  G)
14
Jaws 1975,  PG)
15
The Secret of NIMH 1982,  G)
16
The Black Stallion 1979,  G)
17
The Man from Snowy River 1982,  PG)
18
Steel Magnolias 1989,  PG)
19
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
20
Noises Off... 1992,  PG-13)
21
Alien 1979,  R)
22
Aliens 1986,  R)
23
Equilibrium 2002,  R)
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
25
The Golden Child 1986,  PG-13)
26
Scream 1996,  R)
27
Lady in the Water 2006,  PG-13)
28
Signs 2002,  PG-13)
29
Army of Darkness 1993,  R)
30
Clash of the Titans 1981,  PG)
31
The Last of the Mohicans 1992,  R)
32
Disturbia 2007,  PG-13)
33
Critters 1986,  PG-13)
34
The Princess Bride 1987,  PG)
35
Ghostbusters 1984,  PG)
36
The Breakfast Club 1985,  R)
37
Uncommon Valor 1983,  R)
38
Independence Day 1996,  PG-13)
39
Hot Fuzz 2006,  R)
40
Shaun of the Dead 2004,  R)
41
Sneakers 1992,  PG-13)
42
Lonesome Dove 2002,  Unrated)
43
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
44
Quigley Down Under 1990,  PG-13)
45
Blazing Saddles 1974,  R)
46
Necessary Roughness 1991,  PG-13)
47
Hoosiers 1989,  PG)
48
Lean on Me 1989,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments