Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  hermione01's Rating My Rating
1
Benny & Joon 1993,  PG)
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
La Vita è Bella is a very touching movie. This father's love, creative mind and boldness made it possible to hide the terrible truth from his little boy, who didn?t even realised he was in the worst place in the world. It was all a game in which the winner would get a tank.
3
Beetlejuice 1988,  PG)
4
Across the Universe 2007,  PG-13)
5
Dead Poets Society 1989,  PG)
6
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
7
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
8
Finding Neverland 2004,  PG)
9
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
First, I'll start to say how good voices these actors have. I really liked to hear Johnny Depp and Helena Bonham Carter singing. Then, the acting. What more could we expect? Amazing, as always. Tim Burton, once again did a great piece of art.. The plot: Well, there more from this movie than blood, murder, singing and good actors. Everything is connected, and there are so many details that you are only able to catch after you have watched the movie at least twice.
10
The Cure 1995,  PG-13)
11
Little Miss Sunshine 2006,  R)
12
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments