My Favorite Movies


  heretique's Rating My Rating
1
Antonia (Antonia's Line) 1995,  R)
2
Big Fish 2004,  PG-13)
3
Bowling for Columbine 2002,  R)
4
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
heartbreaking
5
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
6
Closer 2004,  R)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
Good Bye, Lenin 2002,  R)
9
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
10
Hero 2002,  PG-13)
11
In America 2003,  PG-13)
12
My Mother Likes Women (A mi madre le gustan las mujeres) 2002,  Unrated)
13
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
14
Requiem for a Dream 2000,  R)
15
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
No actual murder is brought to scene yet it's one of the most terrifying films exactly because it leaves everything to our imagination.
16
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
17
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
18
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Childhood memories
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
22
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
23
The Virgin Suicides 1999,  R)
24
The Wizard of Oz 1939,  G)
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
26
Vanilla Sky 2001,  R)
27
Waking Life 2001,  R)
28
Lost In Translation 2003,  R)
29
Volver 2006,  R)
30
Persona 1966,  Unrated)
31
WALL-E 2008,  G)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. themoreuseethewiseruget
    themoreuseethewiseruget posted 3 years ago

    thats a very nice list!well done Tessa!