My Favorite Movies


  hengkyhidayat's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
great movie. one of my favorit. in the beginning, i think this would be the boring one. but you know, its happen so quick, and in the end, i still watched it.. great, honestly, i really liked it.
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
amazing movie, a story about love of a father even in a hardest time, to make his son survived.
3
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
unexpected ending. nice drama movies.
4
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
an epic with a nice story, background, music, and actors. humans being are enough terrible , humans + power = really really terrible :p
5
Hero 2002,  PG-13)
Hero
i love the story, there are two point of view about life and nationalism. from a hero and a king. however, its needs sacrifice.
6
Hero (Accidental Hero) 1992,  PG-13)
Hero (Accidental Hero)
peoples wiil always seen your background, its make them belief what you have done, no matter what you really do.
7
Last Action Hero 1993,  PG-13)
8
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation 2004,  R)
9
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
The Chorus (Les Choristes)
story about past generations always interesting. to know how their life and what they done to live with it.
10
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
love the music
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
the story from tolkien was amusing, because he created a fantasy worl, partly base from a true story, like a world war. i know it was almost impossible to make a 2 hours movie better than the book. but lotr could almost made it.
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
14
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
peoples change, their life was a mirror of what they choose in the past. and it will be hard to change it.
15
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
i like horror, so i watched all version of this movie, the japan tv serial, japan version and the the last; the american version.. :p
16
Lord of Illusions 1995,  R)
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
been waiting so long to watched this one.
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
20
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
one of my fave, its visual effect is the best at that time.
21
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
23
Spider-Man: Secret Wars 1997,  Unrated)
24
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
brilliant! i liked it so much, one of the best :)
25
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
love the ending, its beutiful.
26
The Killing Fields 1984,  R)
The Killing Fields
watched the movie, then i read the books, its really hard to imagine how to survived his life.
27
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
The Messenger: The Story of Joan of Arc
i liked a medieval war stories, like joan of arc. but i don't like this movie to much.
28
Fatwa 2005,  Unrated)
29
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
the story was beautiful, also the backgrund and the music.
30
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
one of the most influenced movie in my live. how one person struggled so hard with his life, bulid a great family, and in the end, its almost nothing left.
31
The Godfather, Part II 1974,  R)
32
The Godfather, Part III 1990,  R)
33
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
nice story, and the actor are both played a great role.
34
Club Paradise 1986,  PG-13)
35
Suicide Club 2002,  R)
Suicide Club
one of the most disturbing movie, you can feel it since the beginning.. :D
36
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
37
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
its not too bad, but, maybe just not what i expected
38
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) 2006,  R)
39
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
40
Night of the Living Dead 1968,  R)
41
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
liked it, because when i wathced it, i feel it like my old school, have so much great talent, but didn't have a great system, just a good name :(
42
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
although i didn't read the comics, this trilogy is so comical, like it since the first movie.
43
The Matrix Reloaded 2003,  R)
44
The Matrix Revolutions 2003,  R)
45
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
i liked it, i can't predict the ending, i can't even imagine what going on in yhe next scene..
46
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
47
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
48
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
49
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
50
Human Nature 2001,  R)
51
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
52
Full Metal Jacket 1987,  R)
53
A Clockwork Orange 1971,  R)
54
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
55
American Splendor 2003,  R)
American Splendor
loves the comics, loves the movie too
56
American Beauty 1999,  R)
57
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
unique, and unpredictable.
58
Flushed Away 2006,  PG)
59
Blown Away 1994,  R)
60
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) 1974,  R)
61
Ghost in the Shell 1996,  R)
62
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
63
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2005,  Unrated)
64
Malena 2000,  R)
65
Memento 2000,  R)
66
Memento Mori 2005,  Unrated)
67
After the Sunset 2004,  PG-13)
68
Before Sunset 2004,  R)
69
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
70
Roger Dodger 2002,  R)
Roger Dodger
i like the dialogue
71
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
72
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
73
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
74
Chicago 2002,  PG-13)
75
Hot Fuzz 2006,  R)
76
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
77
Before Sunrise 1995,  R)
78
My Life Without Me 2003,  R)
79
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
80
Saw 2004,  R)
81
Saw II 2005,  R)
82
Saw III 2006,  R)
83
Saw IV 2007,  R)
84
Alexander 2004,  R)
85
Troy 2004,  R)
86
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
87
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
88
The Mask 1994,  PG-13)
89
2046 2004,  R)
90
The Truman Show 1998,  PG)
91
The Cable Guy 1996,  PG-13)
92
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
93
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
94
Man on the Moon 1999,  R)
95
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
96
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
97
The Majestic 2001,  PG)
98
Batman Forever 1995,  PG-13)
99
Me, Myself & Irene 2000,  R)
100
The Number 23 2007,  R)
101
Last Man Standing 1996,  R)
102
Lucky Number Slevin 2006,  R)
103
16 Blocks 2006,  PG-13)
104
The Jackal 1997,  R)
105
The Story of Us 1999,  R)
106
Unbreakable 2000,  PG-13)
107
Tears of the Sun 2003,  R)
108
Mercury Rising 1998,  R)
109
The Siege 1998,  R)
110
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
111
Bandits 2001,  PG-13)
Bandits
i've got surprised by the ending, thats why i gave 3 stars and not 2 :p
112
Sunset 1988,  R)
113
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
114
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
115
Over the Hedge 2006,  PG)
116
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
117
The Fifth Element 1997,  PG-13)
118
The Whole Nine Yards 2000,  R)
119
Hart's War 2002,  R)
120
Hostage 2005,  R)
121
Perfect Stranger 2007,  R)
122
Sin City 2005,  R)
123
Armageddon 1998,  PG-13)
124
Pulp Fiction 1994,  R)
125
Die Hard 1988,  R)
126
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
127
The Kid 2000,  PG)
128
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
129
Romeo Must Die 2000,  R)
130
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) 1995,  R)
131
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) 1993,  Unrated)
132
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) 1994,  R)
133
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
134
Who Am I? ,  PG-13)
135
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
136
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
137
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
138
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
139
The Medallion 2003,  PG-13)
140
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
141
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
142
Rush Hour 1998,  PG-13)
143
Rumble in the Bronx 1996,  R)
144
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
145
The Tuxedo 2002,  PG-13)
146
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
147
City Hunter (Sing si lip yan) 1992,  PG-13)
148
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
149
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
150
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
151
The Replacements 2000,  PG-13)
152
My Own Private Idaho 1991,  R)
153
Sweet November 2001,  PG-13)
154
Chain Reaction 1996,  PG-13)
155
The Watcher 2000,  R)
156
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
157
The Devil's Advocate 1997,  R)
158
A Scanner Darkly 2006,  R)
159
The Lake House 2006,  PG)
160
Constantine 2005,  R)
161
Johnny Mnemonic 1995,  R)
162
Street Kings 2008,  R)
163
Speed 1994,  R)
164
Gladiator 2000,  R)
165
The Island of Dr. Moreau 1996,  PG-13)
166
Fast Food Nation 2006,  R)
167
Sleepers 1996,  R)
168
Alive 1993,  R)
169
Gattaca 1997,  PG-13)
170
Training Day 2001,  R)
171
Assault on Precinct 13 2005,  R)
172
Legends of the Fall 1994,  R)
173
Snow Falling on Cedars 1999,  PG-13)
174
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
175
American History X 1998,  R)
176
Remember the Titans 2000,  PG)
177
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
what i liked from this movie is her husband have a small business of merchandise made of stone..? And i really want to try to make some.
178
Slap Her... She's French 2002,  PG-13)
179
K-19: The Widowmaker 2002,  PG-13)
180
Apocalypse Now 1979,  R)
181
The Breaking Point 1950,  Unrated)
182
Firewall 2006,  PG-13)
183
Syriana 2005,  R)
184
Dogma 1999,  R)
185
The Rainmaker 1997,  PG-13)
186
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
187
Courage Under Fire 1996,  R)
188
The Departed 2006,  R)
189
Good Will Hunting 1997,  R)
190
Saving Private Ryan 1998,  R)
191
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
i like the movie because i want to have a bookstore just like them :p
192
Philadelphia 1993,  PG-13)
193
Proof 2005,  PG-13)
194
Toy Story 3 2010,  G)
195
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
196
Great Expectations 1998,  R)
197
The Polar Express 2004,  G)
198
Cast Away 2000,  PG-13)
199
A Perfect Murder 1998,  R)
200
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
201
Forrest Gump 1994,  PG-13)
202
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
203
Road to Perdition 2002,  R)
204
Toy Story 2 1999,  G)
205
Toy Story 1995,  G)
206
Apollo 13 1995,  PG)
207
Orange County 2002,  PG-13)
208
Broken Arrow 1996,  R)
209
A Civil Action 1998,  PG-13)
210
Phenomenon 1996,  PG)
211
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
212
The Boy In The Plastic Bubble 1976,  PG)
213
Swordfish 2001,  R)
214
Face/Off 1997,  R)
215
Be Cool 2005,  PG-13)
216
Get Shorty 1995,  R)
217
Wild Hogs 2007,  PG-13)
218
The Weather Man 2005,  R)
219
Cage 1989,  R)
220
The Wicker Man 2006,  PG-13)
221
World Trade Center 2006,  PG-13)
222
City of Angels 1998,  PG-13)
223
The Family Man 2000,  PG-13)
224
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
225
8MM 1999,  R)
226
Snake Eyes 1998,  R)
227
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
228
Windtalkers 2002,  R)
229
The Rock 1996,  R)
230
French Kiss 1995,  PG-13)
231
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
232
Proof of Life 2000,  R)
233
Addicted to Love 1997,  R)
234
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
235
When Harry Met Sally 1989,  R)
236
The Presidio 1988,  R)
237
Amityville 3-D 1983,  PG)
238
Top Gun 1986,  PG)
239
Armed and Dangerous 1986,  PG-13)
240
Psycho II 1983,  R)
241
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
242
Medicine Man 1992,  PG-13)
243
From Russia With Love 1963,  PG)
244
You Only Live Twice 1967,  PG)
245
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) 1979,  PG)
246
Highlander 1986,  R)
247
First Knight 1995,  PG-13)
248
The Longest Day 1962,  G)
249
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
250
Finding Forrester 2000,  PG-13)
251
A Bridge Too Far 1977,  R)
252
Entrapment 1999,  PG-13)
253
Goldfinger 1964,  PG)
254
The Untouchables 1987,  R)
255
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
256
Conspiracy Theory 1997,  R)
257
The Passion of the Christ 2004,  R)
258
Maverick 1994,  PG)
259
What Women Want 2000,  PG-13)
260
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
261
Lethal Weapon 4 1998,  R)
262
Mad Max 1979,  R)
263
Lethal Weapon 3 1992,  R)
264
Hamlet 1990,  PG)
265
Apocalypto 2006,  R)
266
Payback: Straight Up - The Director's Cut ,  R)
267
The Patriot 2000,  R)
268
We Were Soldiers 2002,  R)
269
Signs 2002,  PG-13)
270
Pocahontas 1996,  G)
271
Lethal Weapon 1987,  R)
272
Ransom 1996,  R)
273
Lethal Weapon 2 1989,  R)
274
Robots 2005,  PG)
275
The Postman 1997,  PG-13)
276
Waterworld 1995,  PG-13)
277
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
278
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
279
The Bodyguard 1992,  R)
280
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
281
JFK 1992,  R)
282
Thirteen Days 2000,  PG-13)
283
No Way Out 1987,  R)
284
Tin Cup 1996,  R)
285
Dragonfly 2002,  PG-13)
286
Clerks II 2006,  R)
287
A Few Good Men 1992,  R)
288
TMNT 2007,  PG)
289
Uganda Rising 2006,  Unrated)
290
The Butterfly Effect 2004,  R)
291
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
292
Dune 2002,  Unrated)
293
Lost Worlds: Life in the Balance 2002,  Unrated)
294
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
295
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
296
Hanover Street 1979,  PG)
297
Hollywood Homicide 2003,  PG-13)
298
Patriot Games 1992,  R)
299
Unfaithful 2002,  R)
300
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
301
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
302
Fallen 1998,  R)
303
John Q 2001,  PG-13)
304
Out of Time 2003,  PG-13)
305
Inside Man 2006,  R)
306
Crimson Tide 1995,  R)
307
Malcolm X 1992,  PG)
308
License to Kill 1984,  PG-13)
309
The Hurricane 1999,  R)
310
Déjà Vu 2006,  PG-13)
311
Man on Fire 2004,  R)
312
The Bone Collector 1999,  R)
313
Power 1986,  R)
314
The Manchurian Candidate 2004,  R)
315
Internal Affairs 1990,  R)
316
Autumn in New York 2000,  PG-13)
317
Intersection 1994,  R)
318
Red Corner 1997,  R)
319
No Mercy 1986,  R)
320
Runaway Bride 1999,  PG)
321
Shall We Dance 2004,  PG-13)
322
Pretty Woman 1990,  R)
323
King David 1985,  PG-13)
324
American Gigolo 1980,  R)
325
The Hoax 2007,  R)
326
Dr. T & The Women 2000,  R)
327
Root of All Evil? 2006,  Unrated)
328
The Swarm 1978,  PG)
329
Doctor Dolittle 1967,  G)
330
The Three Musketeers 1973,  PG)
331
The Glass House 2001,  PG-13)
332
Max 2002,  R)
333
Joy Ride 2001,  R)
334
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
335
Joan of Arc 1999,  Unrated)
336
Deep Impact 1998,  PG-13)
337
88 Minutes 2007,  R)
338
Dog Day Afternoon 1975,  R)
339
City Hall 1996,  R)
340
Frankie & Johnny 1991,  R)
341
Sea of Love 1989,  R)
342
Scarecrow 1973,  R)
343
Two For the Money 2005,  R)
344
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
great movies, the actors, the conversation, and of course the passion to live.
345
The Recruit 2003,  PG-13)
346
Simone (S1m0ne) 2003,  PG-13)
347
People I Know 2002,  R)
348
Donnie Brasco 1997,  R)
349
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
350
Heat 1995,  R)
351
Insomnia 2002,  R)
352
The Local Stigmatic 1990,  Unrated)
353
Scarface 1983,  R)
354
Carlito's Way 1993,  R)
355
Resident Evil 2002,  R)
356
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
357
Return to the Blue Lagoon 1991,  PG-13)
358
Ultraviolet 2006,  PG-13)
359
You Stupid Man 2002,  Unrated)
360
Zoolander 2001,  PG-13)
361
The Game 1997,  R)
362
The American President 1995,  PG-13)
363
Illusion 2004,  PG-13)
364
The Sentinel 2006,  PG-13)
365
Romancing the Stone 1984,  PG)
366
Fatal Attraction 1987,  R)
367
Shining Through 1992,  R)
368
Falling Down 1993,  R)
369
Don't Say a Word 2001,  R)
370
Disclosure 1994,  R)
371
Basic Instinct 1992,  R)
372
The Next Best Thing 2000,  PG-13)
373
Wall Street 1987,  R)
374
Traffic 2000,  R)
375
The Last Time 2006,  R)
376
Batman Returns 1992,  PG-13)
377
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
378
She's So Lovely 1997,  R)
379
All The King's Men 2006,  PG-13)
380
The Interpreter 2005,  PG-13)
381
I Am Sam 2001,  PG-13)
382
21 Grams 2003,  R)
383
The Assassination of Richard Nixon 2004,  R)
384
Mystic River 2003,  R)
385
It's All About Love 2005,  R)
386
Dead Man Walking 1995,  R)
387
The Pledge 2001,  R)
388
The Crossing Guard 1995,  R)
389
The Thin Red Line 1998,  R)
390
Bad Boys 1983,  R)
391
Casualties of War 1989,  R)
392
September 11 2004,  Unrated)
393
The Fountain 2006,  PG-13)
394
Surviving the Rush 2005,  Unrated)
395
The Mission 1986,  PG)
396
Once Upon a Time in America 1984,  R)
397
Awakenings 1990,  PG-13)
398
Meet the Parents 2000,  PG-13)
399
Analyze This 1999,  R)
400
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
401
GoodFellas 1990,  R)
402
Cape Fear 1991,  R)
403
Ronin 1998,  R)
404
Wag the Dog 1997,  R)
405
The Score 2001,  R)
406
Hide and Seek 2005,  R)
407
This Boy's Life 1993,  R)
408
Angel Heart 1987,  R)
409
15 Minutes 2001,  R)
410
Godsend 2004,  PG-13)
411
The Fan 1996,  R)
412
Mean Streets 1973,  R)
413
Cop Land 1997,  R)
414
Taxi Driver 1976,  R)
415
Casino 1995,  R)
416
Analyze That 2002,  R)
417
The Cabinet of Dr. Caligari 2006,  Unrated)
418
Footprints 2003,  Unrated)
419
Surviving Picasso 1996,  R)
420
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1931,  Unrated)
421
Hannibal 2001,  R)
422
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
423
Amistad 1997,  R)
424
The Edge 1997,  R)
425
Chaplin 1992,  PG-13)
426
Hearts in Atlantis 2001,  PG-13)
427
Under Suspicion 2000,  R)
428
Bad Company 2002,  PG-13)
429
Nixon 1995,  R)
430
Outbreak 1995,  R)
431
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
432
American Psycho II: All American Girl 2002,  R)
433
The Contract 2007,  R)
434
Batman Begins 2005,  PG-13)
435
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
436
Unforgiven 1992,  R)
437
Schindler's List 1993,  R)
438
Rob Roy 1995,  R)
439
The Haunting 1999,  PG-13)
440
Before and After 1996,  PG-13)
441
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
442
Hannibal Rising 2007,  R)
443
See No Evil 2006,  R)
444
The Silence of the Lambs 1991,  R)
445
Cleaner 2007,  R)
446
Rules of Engagement 2000,  R)
447
Deep Blue Sea 1999,  R)
448
No Good Deed 2003,  R)
449
Black Snake Moan 2007,  R)
450
Snakes on a Plane 2006,  R)
451
A Time to Kill 1996,  R)
452
The Incredibles 2004,  PG)
453
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
454
The Negotiator 1998,  R)
455
Basic 2003,  R)
456
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
457
Twisted 2004,  R)
458
Jurassic Park 1993,  PG-13)
459
Jumper 2008,  PG-13)
460
Kiss of Death 1995,  R)
461
The Usual Suspects 1995,  R)
462
Superman Returns 2006,  PG-13)
463
Pay It Forward 2000,  PG-13)
464
L.A. Confidential 1997,  R)
465
The Life of David Gale 2003,  R)
The Life of David Gale
kevin spacey play a great role here. just see the ending :)
466
A Bug's Life 1998,  G)
467
Working Girl 1988,  R)
468
Fandango 1985,  PG)
469
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
470
Papillon 1973,  PG)
471
American Buffalo 1996,  R)
472
Lenny 1974,  R)
473
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
474
The Point 1971,  G)
475
All the President's Men 1976,  PG)
476
The Graduate 1967,  PG)
477
Mad City 1997,  PG-13)
478
The Lost City 2005,  R)
479
Finding Neverland 2004,  PG)
480
I Heart Huckabees 2004,  R)
481
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
482
Tootsie 1982,  PG)
483
Dick Tracy 1990,  PG)
484
Runaway Jury 2003,  PG-13)
485
Rain Man 1988,  R)
486
Ran (1985) ,  Unrated)
487
Madadayo 1993,  Unrated)
488
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
489
Rhapsody in August 1991,  PG)
490
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
491
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
492
Stray Dog (Nora inu) 1949,  Unrated)
493
Yojimbo 1961,  Unrated)
494
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962,  PG-13)
495
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
496
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962,  Unrated)
497
Cure 1997,  Unrated)
498
Dreams 1990,  PG)
499
Akira 1988,  R)
500
Charisma 1999,  Unrated)
501
Ice Age 2002,  PG)
502
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
503
Shrek 2001,  PG)
504
Shrek 2 2004,  PG)
505
Shrek the Third 2007,  PG)
506
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
507
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
508
Lilo & Stitch 2003,  G)
509
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch 2005,  PG)
510
The Beach 2000,  R)
The Beach
the best place is home
511
Blink 1994,  R)
512
The 11th Hour 2007,  PG)
513
Blood Diamond 2006,  R)
514
The Aviator 2004,  PG-13)
515
Gangs of New York 2002,  R)
516
Celebrity 1998,  R)
517
Marvin's Room 1996,  PG-13)
518
The Basketball Diaries 1995,  R)
519
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
520
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
521
The Quick and the Dead 1995,  R)
522
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
523
Kung Fu Hustle 2004,  R)
524
Tao xue wei long 2 (Fight Back to School II) 1992,  Unrated)
525
King of Beggars 1992,  Unrated)
526
Lawyer Lawyer (Suen sei cho) 1997,  Unrated)
527
Du xia II zhi Shang Hai tan du sheng (Back to Shanghai) (God of Gamblers III) 1991,  Unrated)
528
Dou hap (God of Gamblers II) 1991,  Unrated)
529
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
530
Original Sin 2001,  R)
531
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
532
Shark Tale 2004,  PG)
533
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
534
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
535
Hackers 1995,  PG-13)
536
Without Evidence 1996,  Unrated)
537
Hell's Kitchen N.Y.C. 1998,  R)
538
Kung Fu Panda 2008,  PG)
539
Beowulf 2007,  PG-13)
540
Unveiled (Fremde Haut) 2005,  Unrated)
541
Girl, Interrupted 1999,  R)
542
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
543
Closer 2004,  R)
544
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
545
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
546
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
547
The Mexican 2001,  R)
548
Notting Hill 1999,  PG-13)
549
Erin Brockovich 2000,  R)
550
Something to Talk About 1995,  R)
551
Romero 1989,  PG-13)
552
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
553
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
554
Ghosts of Mississippi 1996,  PG-13)
555
Rat Race 2001,  PG-13)
556
Sister Act 1992,  PG)
557
Stay Alive 2006,  PG-13)
558
Half Past Dead 2 2007,  R)
559
The Color Purple 1985,  PG-13)
560
Jackass: Number Two 2006,  R)
561
Gangster No. 1 2000,  R)
562
American Psycho 2000,  R)
563
Psycho 1998,  R)
564
Snitch (Monument Ave.) ,  R)
565
Trainspotting 1996,  R)
566
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
567
Thank You For Smoking 2005,  R)
568
Next 2007,  PG-13)
569
The Girl Next Door 2007,  R)
570
Trade 2007,  R)
571
The Kingdom 2007,  R)
572
Kingdom of Heaven 2005,  R)
573
Fracture 2007,  R)
Fracture
just didn't like the ending
574
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments