My Favorite Movies


  helwigs's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Amazing even if it's not really Tim Burton. He did do the poem and the story but at least I admit he didn't direct it. Danny Elfman does a great job on the score and doing all the voices that he does.
2
Idiocracy 2006,  R)
Idiocracy
This is the movie that helps me decide if my friends are infact intelligent enough to talk to. Because if they don't think it's funny, they are too stupid to get it.
3
King Creole 1958,  PG)
King Creole
I like that they did not colorize this one. Elvis sings in the style that I would expect from him. Some of the best acting in an Elvis moive too, with a great story.
4
Enemy Mine 1985,  PG-13)
Enemy Mine
Yeah it's like they had a story of two people from our major religions and threw them out into space to survive, but that doesn't change the message of the movie and I think it makes the story a little more interesting.
5
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Freaking sweet! Sam Raimi has come a long way since the Evil Dead series.
6
Frankenweenie 1992,  PG)
Frankenweenie
This movie, believe it or not, was the reason I love Tim Burton and movie so much. I just couldn't get enough of it when I was younger.
7
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
You need to see this one even if you don't like subtitles.
8
Earthly Possessions 1999,  R)
Earthly Possessions
It was a made for TV HBO movie, but I really like it.
9
Lord Love a Duck 1966,  Unrated)
Lord Love a Duck
Utter Craziness, but that's what I love. It's satire and it's strangest, or at least the best I've seen lately. The repetative theme music does start to get annoying after alittle while though. I heart Roddy MacDowall but wehn he does talk I still want to see him in Ape makeup.
10
Tangled 2010,  PG)
Tangled
Super cute! Pascal, the camealon was super adorable and so was Maximus the horse. It's really funny and has jokes for everyone to enjoy. The animation was really kewl too, I didn't watch it in 3D but it was done so well that even the flowers in Rapunzel's hair looked 3D without needing to be.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments