My Favorite Movies


  helmet06281's Rating My Rating
1
Mallrats 1995,  R)
2
American History X 1998,  R)
3
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
4
Canadian Bacon 1994,  R)
5
Braveheart 1995,  R)
6
Enemy at the Gates 2001,  R)
7
Fight Club 1999,  R)
8
The Matrix 1999,  R)
9
Office Space 1999,  R)
Office Space
one of the best comedies ever
10
The Passion of the Christ 2004,  R)
11
PCU 1994,  PG-13)
12
Saving Private Ryan 1998,  R)
13
Thirteen Days 2000,  PG-13)
14
Young Guns II 1990,  PG-13)
15
The Departed 2006,  R)
The Departed
amazing
16
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
makes me want to join a bowling league
17
Trainspotting 1996,  R)
18
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
one of my favorites
19
Gladiator 2000,  R)
20
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
very anti semetic
21
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
22
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
best hanibal movie
23
Remember the Titans 2000,  PG)
24
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
25
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
better than the first i dont know how you can't like this movie, if you don't you are a piece of shit
26
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
27
Army of Darkness 1993,  R)
28
Jackass - The Movie 2002,  R)
29
Jackass: Number Two 2006,  R)
30
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
32
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
33
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
35
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
36
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
anybody who doesnt like this movie is a cunt
37
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
38
The Matrix Reloaded 2003,  R)
39
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
good
40
The Prince of Egypt 1998,  PG)
41
The Matrix Revolutions 2003,  R)
42
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
43
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
44
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
45
300 2007,  R)
300
kick ass

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments