My Favorite Movies
I think I'm going to expand this list to Top 50. I need to seriously take some time to revise this list and expand it.
| Hellgato's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 2 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 3 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 4 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 5 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 6 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 7 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG)
Soooo many great lines of dialog with such great performances from the cast, not to mention, a cowboy riding a nuke, come on! this movie is just DA BOMB! Pun intended. I might not be funny, but this film sure is. Bonus: The trailer for this movie is my favorite trailer ever. Check it out on my clips section. |
|
| 8 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 9 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 10 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 11 |
Aliens 1986, R) |
|
| 12 |
Fantasia 1940, G) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG)
Snow speeders vs AT-ATs, "Imperial troops have entered the base". The falcon inside a giant space slug. Yoda, "Do or do not, there is no try". Bobba Fett. Han in carbonite, "I know". Fight with Darth Vader. "I am your father". Lando Calrissian, "They told me they fixed it! Its not my fault!" Cliffhanger ending. Great sequel, great movie. |
|
| 14 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 15 |
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999, R)
Missed it at the theaters, caught it late one night on HBO, saw it, completely mystified. As soon as it ended changed to one of the other HBOs, caught it starting and saw it again. Completely pulled me in and didn't let go. I'm not smart enough to describe it but I felt it here (points to heart ). Damn that was lame-o. |
|
| 16 |
The Matrix 1999, R)
So they borrowed elements from tons of sources, who cares? This movie is just mind blowing. Copied infinite times, never ever forget as you see countless movies overusing the same special effects and same camera work that this was THE movie that brought it all together to create something that just makes you go "whoa". |
|
| 17 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 18 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 19 |
Alien 1979, R) |
|
| 20 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 21 |
Forrest Gump 1994, PG-13)
So many great movies came out in 1994 I just don't think it deserved the Best Picture or Best Actor awards at the Oscars. Shawshank Redemption, Pulp Fiction or Leon are much better pictures in my opinion. With all that said, this is still one great movie. You go through the whole spectrum of emotions with a marvelous story and incredible acting performances. |
|
| 22 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 23 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 24 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
Incredible movie from start to finish. It is not a perfect film but its minor flaws can easily be forgiven because of its strong performances by the cast, especially Ledger, who does play an amazing Joker, same with the story and directing. |
|
| 25 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 26 |
The Prestige 2006, PG-13)
Abracadabra. Incredible atmosphere, I was completely into the movie the whole time. Just spectacular. |
|
| 27 |
Predator 1987, R) |
|
| 28 |
Swingers 1996, R) |
|
| 29 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG)
If you take away the Ewoks this movie is insanely good. Just with the opening sequence in Jabba's yacht its enough but then we have the forest speeders schoooom!, the space battle at the second death star ITS A TRAP! and the climatic battle with Darth Vader and the Emperor LIGHTNING BOLT! Still, lets be fair to the ewoks back when I was a kid I used to love them. |
|
| 30 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 31 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 32 |
The Shining 1980, R) |
|
| 33 |
Miller's Crossing 1990, R) |
|
| 34 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 35 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 36 |
Batman Begins 2005, PG-13)
Being a Batman fan all my life this review might be biased but Nolan has translated to the screen the most loyal rendering of Batman we will probably ever see. Beautifully shot, perfectly acted and greatly written to make it realistic and belivable. My only complaint being the way the fighting scenes were shot and my preference for the agile-martial arts type batman instead of the lurks in the shadow pops in and out batman. |
|
| 37 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 38 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 39 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 40 |
WALL-E 2008, G) |








































