Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  heliocentric891's Rating My Rating
1
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Joss Whedon is a genius....what else can I say?
2
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
This is the best film made in a long time.
3
Less Than Zero 1987,  R)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
8
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
9
Young Guns 1988,  R)
10
Young Guns II 1990,  PG-13)
11
The Breakfast Club 1985,  R)
12
24 Hour Party People 2002,  R)
13
Jarhead 2005,  R)
14
Green Street Hooligans 2005,  R)
15
Pulp Fiction 1994,  R)
16
Reservoir Dogs 1992,  R)
17
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
20
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
22
Chance 2002,  Unrated)
23
These Girls 2006,  R)
24
Mr. Fix It 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments