My Favorite Movies
| Hekate's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 3 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 4 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 5 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 6 |
Empire Records 1995, PG-13) |
|
| 7 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 8 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 9 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 10 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 11 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 12 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 13 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 14 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 15 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 18 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 19 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 21 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 23 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 24 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 25 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 26 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 27 |
The Brothers Grimm 2005, PG-13) |
|
| 28 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 29 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 30 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 31 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 32 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 33 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 34 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 35 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 36 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 37 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 38 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 39 |
Hook 1991, PG) |
|
| 40 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 41 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 42 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 43 |
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 1966, Unrated) |
|
| 44 |
Because I Said So 2007, PG-13) |
|
| 45 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 46 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 47 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 48 |
300 2007, R) |
|
| 49 |
Sin City 2005, R) |
|
| 50 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 51 |
August Rush 2007, PG)
I saw this movie today and fell in love with it. I wanted to watch it again only seconds after finishing it. Every step of the movie built the anticipation and of course you knew what was going to happen but it didn't matter. There was so much that happened between the beginning and the end. So many amazing things. |



















































