Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  HeatherJC's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This Is ABSOLUTLY My Favorite Movie!! I LOVE Everything About It!!! The Way They Love Eachother Is SOOOOOO Inspiring!! And The Fact They Were Apart For So Long, Then Found Eacother And Got Back Together... Really Makes You Believe In Whats Ment To Be, WILL Be... and Just...Omg! The Way He loves Her Soooooo Much! And She Loves Him!!! Omg! Best Movie Of All time!
2
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
My Favorite Movie Of All Time!!! I love This Movie!!!! Have Since The Day It Came Into Theatres!!!! Great Movie!!!!
3
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Probably My Favorite Jim Carrey Movie. Freakin Hilarious!! Cracks Me Up EVERY Time I See It!
4
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
Loved It!!! Definately One Of My Favorites!!!
5
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
I Was Ballin Through Out This Entire Movie. Theres Soo Much To Say About It... Yet Its Hard To Get All Of It Out.
6
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Great Movie! Loved It! Very Touching. Good Actors and Good Storyline.
7
The Hebrew Hammer 2002,  R)
The Hebrew Hammer
Hell Funny!!! And What Makes It So Funny Is The Things They Say About Jewish People..ARE TRUE!!!!!! lol i love this movie!
8
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Amanda Bynes At Her Best. Hella Funny!
9
Interview with the Vampire 1994,  R)
10
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
One of Mel's bests. Sad, Insporational, and Touching. All Things Every War Movie Should Have... Along With Alot of Gore!
11
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Good Movie. Special Effect could have been better.
12
Underworld 2003,  R)
Underworld
Loved It!!!!! Kicked Ass!!!!!
13
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
Heath Ledger Is Gorgeous!!!!!! And The Movie Aint Bad Either! lol
14
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
Love It! and the guy playing Moses...Whata Babe!
15
Unfaithful 2002,  R)
16
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Great Movie! Hella Sad Tho
17
Superstar 1999,  PG-13)
Superstar
hiiiill-arious
18
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
One Of My Favs...But Iv Seen It Soooo Many Times!
19
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Love Robin Williams. He's Freakin Hilarious In This Movie.
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
21
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I Absolutlly, Hands Down LOVE This Movie!! The Plot Kicks Ass, The Fight Scenes Were Fantastic, The Directing Rocked and The Actors Were Great. Awesome Fuckin Movie!
22
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
I Really Like This Movie. The Dancing In It Is Very Insperational. Just... The Whole Moral...well...Morals Of the Movie were really good.
23
Taking Lives 2004,  R)
24
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Loved It! Heath Ledger Is A Freakin BABE!! lol. Its a Modern Verson Of Shakespear's "Taming of the shrew", and i really liked how they casually used shakepear through out the movie.
25
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
As You Wish.
26
King Arthur 2004,  PG-13)
27
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
28
The Prince of Egypt 1998,  PG)
29
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Fucking hilarious!!!! ive seen this movie a thousand times, and it still cracks me up everytime.
30
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
lol, i was just saying"santa...bye bye!" today! lol.
31
Hercules 1997,  G)
32
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
33
Twister 1996,  PG-13)
34
Murder by Numbers 2002,  R)
35
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Really Good Movie, One Of My Favorites... its definately a move that makes a girl think twice about summing a guy up before they get to know them...Too Bad Everything That Comes Out Of Their Mouth Is Fucking Bullshit!
36
The Quick and the Dead 1995,  R)
37
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
Scary
38
Clue 1985,  PG)
Clue
Great Movie.
39
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Im Just A Sweet Transvestite, From Transexual, Transilvania!
40
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
fucking LOVE this movie!!!! the love bella and edward share... is the kind of love i have always dreamed of!! this movie is like a dream to me!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments