My Favorite Movies
| headsink's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R)
This was a sci-fi which became a spiritual journey. The Matrix was like a mirror to our own world, a speculation of reality. Does the physical world exist? The Matrix made a lot of impact in philosophy and spirituality with it's story line. The movie changed my perception, and if we all think deeply about it we may see this world is just a mere illusion. Maybe? |
|
| 3 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 5 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 6 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 8 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 9 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 11 |
300 2007, R) |
|
| 12 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 13 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 14 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 15 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 16 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 17 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13)
I read the book before the film came out, thank god it wasn't disappointing because previously many novel adaptation turn very lousy and the whole movie fall away from the original story. At least Jackson made followed the book, not entirely but at least accurate enough to be enjoyed by fans and everyone. |
|
| 18 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 19 |
Grease 1978, PG) |
|
| 20 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 21 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 22 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 23 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 24 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 25 |
The Departed 2006, R) |
|
| 26 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 27 |
Sin City 2005, R) |
|
| 28 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 29 |
Old School 2003, R) |
|
| 30 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 31 |
American History X 1998, R) |
|
| 32 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 33 |
Transformers: Revenge of the Fallen 2009, PG-13) |
|
| 34 |
Seniman bujang lapok 1961, Unrated) |


































