My Favorite Movies


  HBIC25's Rating My Rating
1
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
When the four boys see an R-rated movie featuring Canadians Terrance & Phillip, they are pronounced "corrupted", and their parents pressure the United States to wage war against Canada.
2
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
An avenging cop seeks out his brother's killer and falls for the daughter of a businessman who is involved in a money-deal with his father.
3
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
Based on the true story of the First Jamacian bobsled team trying to make it to the winter olympics.
4
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
A group of thieves break into a chamber expecting to find paintings, but instead they release the count himself, who travels to New Orleans to find his nemesis' daughter, Mary Van Helsing.
5
Dracula 3 - Legacy 2004,  R)
Dracula 3 - Legacy
In the near future, Uffizi and Luke travel to the remote reaches of war torn Romania to rescue Elizabeth and finish the vampire once and for all. Along the way, they encounter TV news journalist and a corps of rebels trying to fight the vampire uprising which plagues their country.
6
Lust for Dracula 2004,  R)
Lust for Dracula
A young woman gets bitten by a female vampire and becomes one, while her sister tries to stop her from feeding on the populace of L.A.
7
WWE Armageddon (2006) 2006,  Unrated)
WWE Armageddon (2006)
WWE's last PPV of 2006, proved to be a hit with the fans, but for one reason only, the ladder match which was only scheduled to be Paul London and Brian Kendrick against William Regal and Dave Taylor. But with the recent crap PPV being December to Dismember, WWE knew that it had to do something to get the fans talking again, this proved useful when it introduced MNM and The Hardy Boyz to the mix and announced that the match was going to be a ladder match.
I <3 BATISTA!!!!!!
8
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
A betrayed intelligence officer enlists the aid of a prostitute to prove his innocence from a deadly conspiracy while returning a favor to her.
9
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
Cradle 2 the Grave
A jewel thief's daughter is kidnapped after he steals a collection of prized black diamonds, which aren't at all what they seem.
10
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
An undercover cop infiltrates an underworld subculture of Los Angeles street racers looking to bust a hijacking ring, and soon begins to question his loyalties when his new street racing friends become the prime suspects
11
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Former cop Brian O'Conner who teams up with his ex-con pal Roman Pearce to transport a shipment of 'dirty' money for shady Miami-based import-export dealer Carter Verone, while actually working with undercover agent Monica Clemente to bring Verone down.
12
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
To avoid jail time, street racer Sean Boswell is sent to live with his father in Tokyo. There he discovers drift racing. After losing a race to Yakuza-connected D.K., the Drift King, Sean has to enter the Tokyo underworld to find a way to pay his debt.
13
Redline 2007,  PG-13)
Redline
After betrayal by his partner, a smuggler is fatally attacked by muggers, and is resurrected as a bionically-enhanced superbeing. His rescuers need information about his partner, a high-ranking member of a powerful underground crime syndicate. But the smuggler can't forget his old life, and sets out on a quest for vengeance against his assassins.
14
Saw 2004,  R)
Saw
With a dead body laying between them, two men (Whannell and Elwes) wake up in the secure lair of a serial killer who's been nicknamed "Jigsaw" by the police because of his unusual calling card.
15
Saw II 2005,  R)
Saw II
Jigsaw locks a few unlucky people in a booby trapped shelter and they must find a way out before they inhale too much of a lethal nerve gas and die. But they must watch out, for the traps Jigsaw has set in the shelter lead to death also.
16
Saw III 2006,  R)
Saw III
A 30 year old doctor by the name of Lynn Denlon is kidnapped and locked in a room with no other than Amanda and Jigsaw. The cancer-ridden Jigsaw -- who is on the brink of death -- tells Lynn that she must keep Jigsaw alive for as long as it takes Jeff (played by 'Angus Macfayden') to complete one of his own games. Lynn must race against the clock of Jigsaw's own ticking heart.
17
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
A widower returns to his hometown to search for answers to his wife's murder, which may be linked to the ghost of a murdered ventriloquist.
18
Bride of Chucky 1998,  R)
Bride of Chucky
Chucky hooks up with another murderous doll, the bridal gown-clad Tiffany, for a Route 66 murder spree with their unwitting hosts...
19
Seed Of Chucky 2004,  R)
Seed Of Chucky
Chuck (Brad Dourif) and Tiff (Jennifer Tilly) return, resurrected by their son (Billy Boyd), and hit Hollywood in the fifth film of the CHILD'S PLAY series
20
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
The major sub-plot circles around the youngest Griffin, Stewie, has a near death experience at a pool when a lifeguard chair falls on him, but survive. After having a vision of being in Hell, he decided to change his ways, but didn't last long. When watching TV, he and Brian spots a man that looks like Stewie, who is convinced that he is Stewie's actually father, until Stewie learns that the man is actually Stewie in his adult state and has been vacationing from his own time.
21
Beetlejuice 1988,  PG)
22
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
23
Glitter 2001,  PG-13)
24
Gremlins 1984,  PG)
25
American Pie 1999,  R)
American Pie
At a high-school party, four friends (Jim, Kevin, Finch, and Oz) find that losing their collective virginity isn't as easy as they had thought. But they still believe that they need to do so before college. To motivate themselves, they enter a pact to try to be the first to "score." And of course, the senior prom is their last best chance. As the fateful date draws near, the boys wonder who among them will get lucky. More importantly, do they really want to do it at all?
26
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
After their first year at college, the guys reunite for another summer of fun. Jim continues his quest for sexual independence by seeking the help of his old prom date, Michele, after an unexpected call from Nadia who plans to visit Jim. Meanwhile, Kev and Vicky find themselves in an awkward situation after having broken up for a year. Oz must deal with a long distance relationship when Heather heads off to France to study abroad. Old feuds die hard as the ever-so-horny Stifler harbors his hatred toward Finch, who is practicing the Hindu practice of Tantra.
27
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
Matt Stifler wants to be just like his big bro, making porn movies and having a good time in college. After sabotaging the school band, he gets sent to band camp where he really doesn't like it at first but then learns how to deal with the bandeez.
28
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
American Pie 5: The Naked Mile
The movie will shift its focus on Erik Stifler, the cousin of Matt and Steve (Seann William Scott in the first three films), a youngster who is nothing like his wild relations. Peer pressure starts to turn him to live up to the legacy of the other Stiflers when he attends the Naked Mile, a naked run across the college campus. Things get worse when he finds that his cousin Dwight is the life of the party down at the campus.
29
American Wedding 2003,  R)
American Wedding
The third film in the American Pie series deals with the wedding of Jim and Michelle and the gathering of their families and friends, including Jim's old friends from high school and Michelle's little sister.
30
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Based on the Marvel character, stunt motorcyclist Johnny Blaze gives up his soul to become a hellblazing vigilante, to fight against power hungry Blackheart, the son of the devil himself.
31
Shrek 2001,  PG)
Shrek
An ogre, in order to regain his swamp, travels along with an annoying donkey in order to bring a princess to a scheming lord, wishing himself King.
32
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
The film picks up right where the first movie ended... Shrek and Fiona return from their honeymoon to find a letter from Fiona's parents inviting the newlyweds over for dinner. The only problem is that they have no idea that their daughter is now an ogre.
33
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
When his new father-in-law, King Harold falls ill, Shrek is looked at as the heir to the land of Far, Far Away. Not one to give up his beloved swamp, Shrek recruits his friends Donkey and Puss in Boots to install the rebellious Artie as the new king. Princess Fiona, however, rallies a band of royal girlfriends to fend off a coup d'etat by the jilted Prince Charming.
34
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
After a long visit to the lost remains of the planet Krypton, the Man of Steel returns to earth to become the peoples savior once again and reclaim the love of Lois Lane.
35
Cars 2006,  G)
Cars
A hot-shot race-car named Lightning McQueen gets waylaid in Radiator Springs, where he finds the true meaning of friendship and family.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments