My Favorite Movies


  hayguy14's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
"fuck Martha Sewart" FightClub is the movie that should not have been made. Imagine a big movie studio making a movie about a group of people against big movie studios. Fightclub is so Anti-Corporate America, its about every one that doesn't conform to societies rules. AND yet it is made by a huge Movie studio. The movie's msgs is simular to "Office Space" except it's msgs has an edge. Women tend to hate the movie and Man seem to love it. I think this is b/c FightClub shows us a little of that Hunter&Garther edge we all have inside us. The edge the lifetime TV network is tring to rob us of. One of my all time flavorites. THANK YOU Chuck Palahniuk great book!!

DON"T READ UNLESS U HAVE SEEN THE MOVIE!!!! UselessFact: Niether Brad Pitt or Edward Norton could be Nominated for an Oscar for lead actor b/c the Academy Awards don't reconize 2 actor playing the same Character.
2
American History X 1998,  R)
American History X
A CONTROVERSIAL MASTERPIECE!! I didn't even hear about this until till it was on DVD. I have seen alot of movies atempt to change the main character durring the movie. During American History X the main character transforms before your eyes. Ed Norton's face starts out with so Much HATE in it and yet by the end of the movie all thats left is regret. ED Norton Gets 5 stars. the use of Black and white was genius. Great movie!!!

Useless Fact- The original director quit because he feared the movie was to radical.
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
ONE OF THE BEST MOVIE OF ALL TIME. GREAT GREAT MOVIE
4
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
5
The Princess Bride 1987,  PG)
6
Star Wars ,  PG)
7
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
8
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
some of the most Memorable quotes of all time

Rick: "Of all the gin joints, in all the towns, in all the world, she walks into mine."

Ilsa: "Play it once, Sam. For old times' sake."

Senor Ferrari: "As the leader of all illegal activities in Casablanca, I am an influential and respected man."

Captain Renault: "How extravagant you are, throwing away women like that. Some day they may be scarce"
9
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
GREAT MOVIE
10
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
11
The Godfather 1972,  R)
12
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
THIS MOVIE ALMOST BECAME MY 1ST 5 STAR, B/C I CAN STILL WATCH IT. IT'S TIMELESS, this movie always takes me back to the 80's
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
15
Sabrina 1954,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments