My Favorite Movies


  hawksdomain's Rating My Rating
1
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
I may not have survived high school without this movie!
2
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
3
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
I know it nearly line for line.... the last line of the movie is Lynette clapping and shouting, "Way to go, Paula. Way to go!"
4
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
The greatest movie I saw as a teen!
5
Flatliners 1990,  R)
6
A Bug's Life 1998,  G)
7
Hostel 2006,  R)
Hostel
Just thinking about this movie still freaks me out..... It was too likely to be real, but still quite a thriller!
8
The Outsiders 1983,  PG)
9
Ice Age 2002,  PG)
10
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
So awesome! One of those movies I watched over and over!
11
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
Completely awesome way to wrap it up!
12
Charlotte's Web 2006,  G)
13
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
14
Madagascar 2005,  PG)
15
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
16
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
17
Queen of the Damned 2002,  R)
18
The Aristocats 1970,  G)
19
Interview with the Vampire 1994,  R)
20
The Wizard of Oz 1939,  G)
21
Bambi 1942,  G)
22
Freddy vs. Jason 2003,  R)
23
Walk the Line 2005,  PG-13)
24
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Great film for teen girls!
25
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
26
The Mummy 1999,  PG-13)
27
Men in Black 1997,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
Saw II 2005,  R)
30
Saving Private Ryan 1998,  R)
31
The Village 2004,  PG-13)
32
Anger Management 2003,  PG-13)
33
The Crow 1994,  R)
34
Are We There Yet? 2003,  PG)
35
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
36
Erin Brockovich 2000,  R)
37
Hannibal 2001,  R)
38
Jason X 2001,  R)
39
Lilo & Stitch 2003,  G)
40
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
41
Die Hard 1988,  R)
42
Grease 1978,  PG)
43
The Lion King 1994,  G)
44
Friday the 13th 1980,  R)
45
Final Destination 2 2003,  R)
46
Shrek 2001,  PG)
47
The Little Mermaid 1989,  G)
48
Beetlejuice 1988,  PG)
49
Road House 1989,  R)
50
Angels in the Outfield 1994,  PG)
51
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
52
The Silence of the Lambs 1991,  R)
53
The Fox and the Hound 1981,  G)
54
Twister 1996,  PG-13)
55
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
56
Independence Day 1996,  PG-13)
57
Hellraiser - Hellworld 2005,  R)
58
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
59
Freaky Friday 2003,  PG)
60
Point Break 1991,  R)
61
The Karate Kid 1984,  PG)
62
Rumble Fish 1983,  R)
63
Weird Science 1985,  PG-13)
64
Sixteen Candles 1984,  PG)
65
The Serpent and the Rainbow 1987,  R)
66
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
67
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
68
Elf 2003,  PG)
69
Forrest Gump 1994,  PG-13)
70
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
71
Daddy Day Care 2003,  PG)
72
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
73
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
74
Van Helsing 2004,  PG-13)
75
The Emperor's New Groove 2000,  G)
76
Wild Wild West 1999,  PG-13)
77
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
78
Toy Story 2 1999,  G)
79
What Women Want 2000,  PG-13)
80
Final Destination 3 2006,  R)
81
The Matrix Revolutions 2003,  R)
82
The Incredibles 2004,  PG)
83
Bruce Almighty 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments