My Favorite Movies


  hawkledge's Rating My Rating
1
The Artist 2011,  PG-13)
The Artist
Original, creative comedy which develops dramatic momentum that never detracts from its comedic elements.
2
The Illusionist (L'illusionniste) 2010,  PG)
The Illusionist (L'illusionniste)
Exquisite hand-drawn fantasy, memorable images, charming expression and music. Thoroughly refreshing.
3
The King's Speech 2010,  PG-13)
The King's Speech
Terrific, spot-on period piece and heartfelt study in the shadings of courage, duty and friendship. Every detail falls into place, stellar cast and superb work.
4
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Glorious if gory adaptation of Steven Sondheim's musical unfolding at a thriller's pace, gleaming shots drained of color, atmospheric, strange and spooky. Terrific chemistry between Johnny Depp's bitter Sweeney and Helena Bonham Carter's genial Mrs Lovett. Priceless cameos from Sacha Baron Cohen, Alan Rickman and Timothy Spall.
5
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Beautiful and cerebral, a film that juggles timelines with ease and dexterity. Emotive performances from Bale and Jackman. Nolan's imagemaking is precise and the screenplay is beautifully layered.
6
300 2007,  R)
300
Impressive. Beautiful landscapes, camera-work and powerful acting. Colors, characters, costumes, backgrounds. Powerful translation to the screen. The details set to scene are stunning. Unique experience.
7
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Adult fairy tale, superbly crafted, intoxicating, original, simultaneously enchanting and dark, melds historical fact with imaginative fantasy and delves headlong into the brutality of the Spanish Civil War aftermath from an imaginative child's perspective. Great beauty, piercing insight and exceptional cast.
8
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Enchanting and inspiring animation fantasy adventure, fresh and complex, with beauty, magic, and a charming narrative remaining true to the underlying meaning: how the true self is defined through actions and relationships. Unmistakable Miyazaki vision and breathtaking scenery.
9
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
Amazingly textured, multi-dimensional epic, brooding yet eloquent and moving, intimate melodrama and meditation on the perils of absolute power, conveying a sequestered sense of courtly society, told with style, opulent costumes and dazzling art direction. Chow Yun-Fat and Gong Li shine.
10
Eastern Promises 2007,  R)
Eastern Promises
Masterful, absorbing crime thriller drama, a perfect storm of engrossing tension with a pervading sense of lingering dread, cinematographer Peter Suschitzky paints a vision of incredible evil, with virtuoso performances from each lead, an intense Naomi Watts, a fearless Viggo Mortensen fascinating, and Armin Mueller-Stahl riveting.
11
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
Period political thriller and involving character study full of difficult choices and suspenseful moments, playing out to an extremely satisfying conclusion. Ulrich Mühe's quiet, even performance takes the viewer on a profound arc toward enlightenment. Equally an aesthetic joy, shot expertly by Hagen Bogdanski and artfully designed by Silke Buhr.
12
Cache (Hidden) 2005,  R)
Cache (Hidden)
Bracing, simple, original psychological thriller with brilliant, striking moments that catch the audience off guard, an eerie tone and a gradual, rich escalation of sustained tension. Daniel Auteuil conveys a great quiet fear and Juliette Binoche is equally strong. Consumate artistry.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments