My Favorite Movies


  hashiela's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
8
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
amazing..
9
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
15
Face/Off 1997,  R)
16
Eraser 1996,  R)
17
Speed 1994,  R)
18
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
19
Labyrinth 1986,  PG)
20
No Retreat, No Surrender 1986,  PG)
21
The Beastmaster 1982,  PG)
22
Sheena 1984,  PG)
Sheena
this is interesting.
23
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
24
The Gravedancers 2006,  R)
The Gravedancers
i like this movie. not so scary but you can't take your eyes off watching it
25
The Notebook 2004,  PG-13)
26
If Only 2004,  PG-13)
27
Eragon 2006,  PG)
28
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
29
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
30
Turbulence 3 - Heavy Metal 2001,  R)
31
The Musketeer 2001,  PG-13)
32
The Fifth Musketeer (Behind the Iron Mask) (The 5th Musketeer) 1979,  PG)
33
Black Hawk Down 2001,  R)
34
13th Child: Legend of the Jersey Devil 2002,  R)
35
Deepwater 2005,  R)
36
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
37
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) 2000,  R)
38
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
39
Hulk 2003,  PG-13)
40
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
41
Unlawful Entry 1992,  R)
42
Vertical Limit 2000,  PG-13)
43
Romeo Must Die 2000,  R)
44
The Story of Us 1999,  R)
45
Die Another Day 2002,  PG-13)
46
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
47
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
48
Hostage High (Detention: The Siege at Johnson High) (Target for Rage) 1997,  R)
49
The Hostage 1967,  G)
50
Minority Report 2002,  PG-13)
51
The Others 2001,  PG-13)
52
Watchers Reborn (Watchers 4) 1998,  R)
53
Ghost Ship 2002,  R)
54
Red Eye 2005,  PG-13)
55
Derailed 2005,  R)
56
RoboCop 1987,  R)
57
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
58
First Knight 1995,  PG-13)
59
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
60
The Legend of Zorro 2005,  PG)
61
Spongebob Squarepants - Sponge for Hire 2004,  Unrated)
62
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
63
Chances Are 1989,  PG)
64
Somewhere in Time 1980,  PG)
65
Cast Away 2000,  PG-13)
66
The Green Mile 1999,  R)
67
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten) 2004,  PG-13)
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten)
a beautiful epic love story. the movie may seem too long but you will eventually get hooked into it. it's basically an ill-fated love story with a tragic ending...kinda disappointing...
68
Flightplan 2005,  PG-13)
69
Boogeyman 2005,  PG-13)
70
Project X 1987,  PG)
71
The Cable Guy 1996,  PG-13)
72
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
73
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
74
Candyman 1992,  R)
75
The People Under The Stairs 1991,  R)
76
Lady in the Water 2006,  PG-13)
77
The Abyss 1989,  PG-13)
78
The Omen 2006,  R)
79
The Ring Two 2005,  PG-13)
80
The Three Musketeers 1993,  PG)
81
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
82
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
83
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
84
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
85
The Scorpion King 2002,  PG-13)
86
Stigmata 1999,  R)
87
The Prophecy 1995,  R)
88
Panic Room 2002,  R)
89
Hamlet 1990,  PG)
90
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
91
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
92
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
93
Unfaithful 2002,  R)
94
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
Escape from Alcatraz
having a superior IQ, it's no wonder Clint Eastwood devise a way out of alcatraz along with 2 other inmates after experiencing the brutality and over strictness of the residing guards.
95
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
96
Kingdom of Heaven 2005,  R)
97
The Last Legion 2007,  PG-13)
The Last Legion
it looks like the plot happened before the appearance of king arthur(??) with the teacher (ben kingsley) becomes merlin, the sorcerer. it's enjoyable to watch especially if you're quite familiar with the story of julius caesar and king arthur.
98
Awakenings 1990,  PG-13)
Awakenings
robert de niro has proved once again what a good actor he really is, having portrayed here as an schizoprenic patient helped by dr. sayer (robin williams). this is a really good movie, it will touch your heart and it will give you insight on how these type of patients spends their whole life in an institution and will remain like that unless a dedicated doctor helps them to come back into reality
99
Date with an Angel 1987,  PG)
Date with an Angel
who would not fell in love with this movie? it may seem unreal but you will not regret watching a fallen angel rescued and loved by the guy predestined for her.
100
Mannequin 1987,  PG)
101
Mannequin 2: On the Move 1991,  PG)
102
Splash 1984,  PG)
103
Beethoven 1992,  PG)
104
The Rocketeer 1991,  PG)
105
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
if you're looking for a real comedy movie, you should watch this one from start to finish. stephen chow is really great and the story itself is entertaining.
106
Dying Young 1991,  R)
Dying Young
this movie is great! i love it.
107
The Phantom of the Opera 1991,  Unrated)
108
Poltergeist 1982,  PG)
Poltergeist
a little scary...
109
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
gory, yet scary...makes me afraid to play unknown or not-so-well-known 3D videogames. i'd rather be careful or i will end up not only playing the game but staying alive inside the game...
110
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
111
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
a very inspiring movie. an ordinary policewoman with a knack at forensics, not knowing she has a natural skills for it...this movie will surely hooked you up.
112
Beyond Borders 2003,  R)
113
Population 436 2006,  R)
114
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
115
Underdog 2007,  PG)
Underdog
very entertaining. good for the whole family
116
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
An adventure and fairytale story in this classic family movie complete with prince, witches and a handsome pair of lead characters. The story is enchanting and unique. The actors were not so bad, same goes with the cinematography. Persons in all walks of life will enjoy watching this film.
117
Fear 1996,  R)
118
Police Academy 1984,  R)
Police Academy
hilarious! this will knock u out of your chair.
119
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
i was deeply moved i'm near to tears. it will tear your emotions and you will feel great sadness and remorse.
120
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
i watched this when i was still young, but i can still remember this great movie.
121
Spartacus 1960,  PG-13)
Spartacus
a real great classic movie of all time!
122
John Q 2001,  PG-13)
123
White Noise 2: The Light 2007,  PG-13)
White Noise 2: The Light
a very good movie...well, at least it's different from the frighteners..seeing who's going to die. anyway, this movie is unique in its own way.
124
Dominion - Prequel to the Exorcist 2005,  R)
125
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
this movie really scared me the first time i watched it...this i think is the scariest movie for me..still undefeatable
126
Jingle All the Way 1996,  PG)
127
Tears of the Sun 2003,  R)
128
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
129
Snow Queen 2002,  Unrated)
130
The Blue Lagoon 1980,  R)
131
The Little Mermaid 1989,  G)
132
Aladdin 1992,  G)
133
Pocahontas 1996,  G)
134
Mulan 1998,  G)
135
Kronk's New Groove 2005,  G)
136
Garfield - The Movie 2004,  PG)
137
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
138
Spongebob Squarepants - Spongebob Goes Prehistoric 2004,  Unrated)
139
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
140
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
141
King Arthur 2004,  PG-13)
142
Baby's Day Out 1994,  PG)
Baby's Day Out
unbelievable and impossible...kinda nonsense movie but funny anyway
143
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
this is really an amazing movie. i loved it!
144
Powder 1995,  PG-13)
Powder
an unforgettable movie...
145
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
146
Jaws 1975,  PG)
147
The Vanishing 1993,  R)
148
The Saint 1997,  PG-13)
149
Jason and the Argonauts 2000,  Unrated)
150
The New World 2005,  PG-13)
The New World
A movie adaptation of the Disney cartoon Pocahontas that stars Colin Farrell as the 17th century explorer John Smith, and Q'Orinka Kilcher as the native princess. It is the year 1607 and an English colony arrives at the New World and finding itself in a Native American Empire ruled by Powhatan, the father of Pocahontas. Both explorer and princess fall in love, but face internal and external uphill battles as they are torn between their love for each other and their duty to their nation.
151
The West 1996,  Unrated)
The West
The film may seem long, but it's worth it. We'll have better understanding how America redefined its westward expansion on the period 1800-1915, and how the American natives lived through all the tragedies that befall them.
152
She's the Man 2006,  PG-13)
153
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
hilariously funny..you'll enjoy watching this film
154
Firestarter 1984,  R)
155
Stir of Echoes 1999,  R)
Stir of Echoes
One of the most notable films of Kevin Bacon!
156
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
one of the best action movie! no time wasted, all pure action on the go. one of matt damon's best films. i'll never regret watching this over and over again.
157
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
not as good as identity but still one of the best movie
158
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
159
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
nice film! the story may be ordinary but somehow, you will be entertained and you will be hooked on your monitor watching this..
160
Inkheart 2008,  PG)
161
Transformers 2007,  PG-13)
162
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
163
Underworld 2003,  R)
164
Underworld: Evolution 2006,  R)
165
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
166
The Ruins 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments