My Favorite Movies
| hashianut's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Hitman's Run 1999, R) |
|
| 2 |
Wrong Turn 2003, R) |
|
| 3 |
The Mask of Zorro 1998, PG-13) |
|
| 4 |
Desperado 1995, R) |
|
| 5 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 6 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 7 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 8 |
Witless Protection 2008, PG-13) |
|
| 9 |
Runaway Train 1985, R) |
|
| 10 |
Best of the Best 1989, PG-13) |
|
| 11 |
The Odyssey 1997, PG-13) |
|
| 12 |
No Alibi 1999, R) |
|
| 13 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 14 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 15 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 16 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 17 |
Lethal Weapon 2 1989, R) |
|
| 18 |
Lethal Weapon 4 1998, R) |
|
| 19 |
Lethal Weapon 3 1992, R) |
|
| 20 |
Ransom 1996, R) |
|
| 21 |
Payback 1999, R) |
|
| 22 |
Under Siege 1992, R) |
|
| 23 |
Exit Wounds 2001, R) |
|
| 24 |
Under Siege 2: Dark Territory 1995, R) |
|
| 25 |
Executive Decision 1996, R) |
|
| 26 |
Above the Law 1988, R) |
|
| 27 |
The Patriot 1998, R) |
|
| 28 |
Out for a Kill 2003, R) |
|
| 29 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 30 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 31 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 32 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 33 |
Closer 2004, R) |
|
| 34 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 35 |
Conspiracy Theory 1997, R) |
|
| 36 |
Sleeping with the Enemy 1991, R) |
|
| 37 |
The Mistress of Spices 2005, PG-13) |
|
| 38 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 39 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 40 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 41 |
Fracture 2007, R) |
|
| 42 |
Alexander 2004, R) |
|
| 43 |
Instinct 1999, R) |
|
| 44 |
Bad Company 2002, PG-13) |
|
| 45 |
The Human Stain 2003, R) |
|
| 46 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 47 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 48 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 49 |
The Man Who Cried 2000, R) |
|
| 50 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 51 |
Nick of Time 1995, R) |
|
| 52 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 53 |
Daddy Day Care 2003, PG) |
|
| 54 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 55 |
Over the Hedge 2006, PG) |
|
| 56 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 57 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 58 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 59 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 60 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 61 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 62 |
16 Blocks 2006, PG-13) |
|
| 63 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 64 |
Hostage 2005, R) |
|
| 65 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 66 |
The Whole Nine Yards 2000, R) |
|
| 67 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 68 |
Bandits 2001, PG-13) |
|
| 69 |
Mercury Rising 1998, R) |
|
| 70 |
Last Man Standing 1996, R) |
|
| 71 |
The Siege 1998, R) |
|
| 72 |
Hudson Hawk 1991, R) |
|
| 73 |
Hellbound 1994, R) |
|
| 74 |
The Hitman 1991, R) |
|
| 75 |
Walker, Texas Ranger: Trial by Fire 2005, Unrated) |
|
| 76 |
An Eye for an Eye 1981, R) |
|
| 77 |
Firewalker 1986, PG) |
|
| 78 |
Forced Vengeance 1982, R) |
|
| 79 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 80 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 81 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 82 |
The Tuxedo 2002, PG-13) |
|
| 83 |
Shanghai Noon 2000, PG-13) |
|
| 84 |
Around the World in 80 Days 2004, PG) |
|
| 85 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 86 |
Diary of a Hitman 1991, R) |
|
| 87 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 88 |
Training Day 2001, R) |
|
| 89 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 90 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 91 |
Antwone Fisher 2002, PG-13) |
|
| 92 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 93 |
Courage Under Fire 1996, R) |
|
| 94 |
License to Kill 1984, PG-13) |
|
| 95 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 96 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 97 |
Blue Streak 1999, PG-13) |
|
| 98 |
National Security 2003, PG-13) |
|
| 99 |
Rebound 2005, PG) |
|
| 100 |
I Think I Love My Wife 2007, R) |
|
| 101 |
Head of State 2003, PG-13) |
|
| 102 |
Love and Basketball 2000, PG-13) |
|
| 103 |
Higher Learning 1995, R) |
|
| 104 |
Love Stinks 1999, R) |
|
| 105 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 106 |
Unfaithful 2002, R) |
|
| 107 |
First Knight 1995, PG-13) |
|
| 108 |
Shall We Dance 2004, PG-13) |
|
| 109 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 110 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 111 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 112 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 113 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 114 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 115 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 116 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 117 |
Bewitched 2005, PG-13) |
|
| 118 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 119 |
The Interpreter 2005, PG-13) |
|
| 120 |
Cold Mountain 2003, R) |
|
| 121 |
Escape from the Planet of the Apes 1971, G) |
|
| 122 |
The Man Who Came Back 2008, R) |
|
| 123 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 124 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 125 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 126 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 127 |
The Weather Man 2005, R) |
|
| 128 |
8MM 1999, R) |
|
| 129 |
Con Air 1997, R) |
|
| 130 |
World Trade Center 2006, PG-13) |
|
| 131 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 132 |
The Punisher 2004, R) |
|
| 133 |
Ladder 49 2004, PG-13) |
|
| 134 |
Basic 2003, R) |
|
| 135 |
The General's Daughter 1999, R) |
|
| 136 |
Domestic Disturbance 2001, PG-13) |






































































































































