My Favorite Movies


  haruka173's Rating My Rating
1
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
It's a bit chaotic at first, but the cast is loveable and the story is put together so believeably.
2
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Interesting premise, though it takes liberty from the Christian ideas of God and religion and free will that it is presenting.
3
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
This was the best, IMHO. The second was great but I didn't see much of a point to Doc Ock's existence in the movie. And now that I've seen the third, it's okay - BUT WHY DID THEY HAVE TO KILL OFF GREEN GOBLIN?! >_<0 (Oops sorry spoiler alert!)
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Cute redux of Shakespeare's Taming of the Shrew. Only good if you don't have too many expectations though. XD
5
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
I actually liked the acting here, almost everyone was cast out of type! Very refreshing. Also, effects were great but that was expected.

I felt sorry for KingKong though. :(
6
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Wicked awesome. XD And totally true.
7
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
@ Trigger1000: Actually, you have no idea how many girls want to see gay action on the movie screen with Heath Ledger in it.

... I hate to admit it but I know I did.
8
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Not a fan of sentimental weepy movies but I rather liked this one. The actors were pretty good. :)
9
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
10
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Not bad at all. And also, very interesting premise.
11
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Great dancing and somehow, surprisingly good chemistry between the two actors.
12
Jose Rizal 2001,  Unrated)
13
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
In my humble opinion, it is THE best adaptation of a comic book superhero title in the last 15 years, bar none.
14
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
15
The Soong Sisters 1997,  Unrated)
16
So Close 2003,  R)
17
The Affair of the Necklace 2001,  R)
18
The Magdalene Sisters 2002,  R)
19
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
This movie is wicked awesome!!!
20
Mulan 1998,  G)
21
The Replacement Killers 1998,  R)
22
Jawbreaker 1999,  R)
23
Nana 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments