My Favorite Movies


  harryhanzo138's Rating My Rating
1
American Graffiti 1973,  PG)
2
Taxi Driver 1976,  R)
3
Dawn of the Dead 1978,  R)
4
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966,  R)
5
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
6
The Lady Eve 1941,  Unrated)
7
Notorious 1946,  Unrated)
8
Phantom of the Paradise 1974,  PG)
9
Jackie Brown 1997,  R)
10
Apocalypse Now 1979,  R)
11
Stranger Than Paradise 1984,  R)
12
Eyes Without a Face 2004,  Unrated)
13
GoodFellas 1990,  R)
14
There Will Be Blood 2007,  R)
15
It Happened One Night 1934,  Unrated)
16
Blade Runner 1982,  R)
17
Suspiria 1977,  R)
18
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
19
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
20
Heavenly Creatures 1994,  R)
21
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) 1964,  Unrated)
22
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
23
Once Upon a Time in America 1984,  R)
24
Nashville 1975,  R)
25
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
26
Ma Nuit chez Maud (My Night at Maud's ) (My Night with Maud) 1969,  PG)
27
Barry Lyndon 1975,  PG)
28
My Neighbor Totoro 1988,  G)
29
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
30
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
31
Harakiri 1963,  Unrated)
32
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
33
A Woman Under the Influence 1974,  R)
34
Night of the Living Dead 1968,  R)
35
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
36
Barton Fink 1991,  R)
37
May 2002,  R)
38
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
39
L'Atalante 1934,  Unrated)
40
A Bucket of Blood 1959,  Unrated)
41
Full Metal Jacket 1987,  R)
42
Raising Victor Vargas 2002,  R)
43
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
44
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) 1963,  Unrated)
45
Ed Wood 1994,  R)
46
Repulsion 1965,  Unrated)
47
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
48
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
49
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) 1964,  Unrated)
50
The Apartment 1960,  Unrated)
51
Dead of Night (Deathdream) 2000,  R)
52
Marty 1955,  Unrated)
53
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
54
Mishima - A Life in Four Chapters 1985,  R)
55
The Connection 1961,  Unrated)
56
Hatari! 1962,  G)
57
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
58
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
59
La Ragazza che sapeva troppo (The Girl Who Knew Too Much) (The Evil Eye) 1962,  Unrated)
60
Drugstore Cowboy 1989,  R)
61
Akahige (Red Beard) 1965,  Unrated)
62
Duck Soup 1933,  Unrated)
63
Ms. 45 1981,  R)
64
Mean Streets 1973,  R)
65
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007,  PG-13)
66
Blow Out 1981,  R)
67
3 Women 1977,  PG)
68
Heathers 1988,  R)
69
American Boy: A Profile of: Steven Prince 1978,  Unrated)
70
The Warriors 1979,  R)
71
Cronos 1993,  R)
72
The Last Picture Show 1971,  R)
73
Rushmore 1998,  R)
74
Rio Bravo 1959,  Unrated)
75
Weekend (Week End) 1967,  Unrated)
76
The Honeymoon Killers 1969,  R)
77
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
78
Smiles Of A Summer Night 1955,  Unrated)
79
Tokyo Drifter 1966,  Unrated)
80
A Boy and His Dog 1975,  R)
81
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
82
The Big Red One 1980,  PG)
83
American Movie 1999,  R)
84
Metropolitan 1990,  PG-13)
85
Blue Collar 1978,  R)
86
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962,  Unrated)
87
The Naked Kiss 1964,  Unrated)
88
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974,  PG)
89
Groundhog Day 1993,  PG)
90
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955,  Unrated)
91
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
92
Do the Right Thing 1989,  R)
93
Bugsy Malone 1976,  G)
94
The Third Man 1949,  Unrated)
95
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
96
Chasing Amy 1997,  R)
97
McCabe & Mrs. Miller 1971,  R)
98
The Jerk 1979,  R)
99
Rumble Fish 1983,  R)
100
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
101
Dazed and Confused 1993,  R)
102
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
103
I Vitelloni 1953,  Unrated)
104
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
105
Superbad 2007,  R)
106
The Iron Giant 1999,  PG)
107
Slap Shot 1980,  R)
108
Kung Fu Hustle 2004,  R)
109
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) 1970,  Unrated)
110
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
111
Let the Right One In 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments