Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  HarryBloom's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I like it!! It's so interesting! Esp in The Mines Of Moria.
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Battle of the Hornburg.. Nice!!
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
I like the whole story Harry Potter. It's the very interesting story. And I like Emma :D
5
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
I love Emma. lol
6
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
8
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
It's not good enough. Where's Qudditch? Not even a word about that. No. Most of the parts are different from the book. I admit that all HP movies are different from the books. But, this movie is too far. It doesn't give us the point.
9
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
10
Liar Liar 1997,  PG-13)
11
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
12
The Mask 1994,  PG-13)
13
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
14
Die Hard 1988,  R)
15
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
16
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
17
The One 2001,  PG-13)
18
Black Mask 1997,  R)
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
22
Final Destination 2000,  R)
23
Final Destination 3 2006,  R)
24
Final Destination 2 2003,  R)
25
Kiss of the Dragon 2001,  R)
26
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
27
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
28
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
29
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
30
American Pie 1999,  R)
31
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
32
American Pie 2 2001,  R)
33
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
34
American Wedding 2003,  R)
35
Scary Movie 2000,  R)
36
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
37
Scary Movie 2 2001,  R)
38
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
39
Johnny English 2003,  PG)
40
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
41
Tom and Jerry - The Movie 1993,  G)
42
Tom and Jerry 2004,  Unrated)
43
Who Am I? ,  PG-13)
44
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
45
Die Another Day 2002,  PG-13)
46
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
47
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
48
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Really good!! Very good!! William Wallace becomes my admire person or HERO!
49
The Girl Next Door 2004,  R)
50
Du shen (God of Gamblers) 1989,  Unrated)
51
Du shen 2 (God of Gamblers' Return) 1994,  Unrated)
52
Du sheng (All for the Winner) 1990,  Unrated)
53
Dou hap (God of Gamblers II) 1991,  Unrated)
54
Du xia II zhi Shang Hai tan du sheng (Back to Shanghai) (God of Gamblers III) 1991,  Unrated)
55
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
56
Tao xue wei long (Fight Back to School) 1991,  Unrated)
57
Tao xue wei long zhi long guo ji nian (Fight Back to School III) 1993,  Unrated)
58
Tao xue wei long 2 (Fight Back to School II) 1992,  Unrated)
59
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
I like Harry more than Peter.. but he dies..
60
Spider-Man 2002,  PG-13)
61
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
62
Kung Fu Hustle 2004,  R)
63
The Matrix 1999,  R)
64
The Matrix Reloaded 2003,  R)
65
The Matrix Revolutions 2003,  R)
66
Boat Trip 2003,  R)
67
The Legend of Zorro 2005,  PG)
68
The Truman Show 1998,  PG)
69
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
70
Fantastic Four 2005,  PG-13)
71
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
72
Transporter 2 2005,  PG-13)
73
Toy Story 1995,  G)
74
Home Alone 1990,  PG)
75
Speed 1994,  R)
76
Men in Black II 2002,  PG-13)
77
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
78
Superman Returns 2006,  PG-13)
79
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
80
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
81
Shrek 2 2004,  PG)
82
The Mark of Zorro 1940,  Unrated)
83
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
84
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
85
Rush Hour 1998,  PG-13)
86
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
87
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
88
The Transporter 2002,  PG-13)
89
Am zin (Running Out of Time) (Hidden War) 1999,  Unrated)
Am zin (Running Out of Time) (Hidden War)
Nice One! Very interesting..
90
Am zin 2 (Running Out of Time 2) 2002,  Unrated)
Am zin 2 (Running Out of Time 2)
Not as good as 1st one but also a good one..
91
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
WANNA SEE!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments