Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  harkirat1's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
5
300 2007,  R)
6
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
8
Lucky Number Slevin 2006,  R)
9
Blood Diamond 2006,  R)
10
Cars 2006,  G)
11
Apocalypse Now 1979,  R)
12
X-Men 2000,  PG-13)
13
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
14
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
15
When Harry Met Sally 1989,  R)
16
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
17
The Shawshank Redemption 1994,  R)
18
The Matrix 1999,  R)
19
The Matrix Reloaded 2003,  R)
20
The Matrix Revolutions 2003,  R)
21
The Last Samurai 2003,  R)
22
The Incredibles 2004,  PG)
23
The Green Mile 1999,  R)
24
The Godfather 1972,  R)
25
The Godfather, Part II 1974,  R)
26
The Godfather, Part III 1990,  R)
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
32
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
33
Spider-Man 2002,  PG-13)
34
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
35
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
36
Shrek 2001,  PG)
37
Shrek 2 2004,  PG)
38
Shrek the Third 2007,  PG)
39
Shaun of the Dead 2004,  R)
40
Rocky 1976,  PG)
41
Rocky II 1979,  PG)
42
Rocky III 1982,  PG)
43
Rocky IV 1985,  PG)
44
Rocky Balboa 2006,  PG)
45
Rudy 1993,  PG)
46
Reservoir Dogs 1992,  R)
47
Remember the Titans 2000,  PG)
48
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
49
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
50
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
51
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
52
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
53
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
54
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
55
Minority Report 2002,  PG-13)
56
Men in Black 1997,  PG-13)
57
Men in Black II 2002,  PG-13)
58
Love Actually 2003,  R)
59
Kung Fu Hustle 2004,  R)
60
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
61
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
62
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
63
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
64
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
65
Ice Age 2002,  PG)
66
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
67
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
68
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
69
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
70
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
71
Good Will Hunting 1997,  R)
72
Gladiator 2000,  R)
73
Fight Club 1999,  R)
74
Face/Off 1997,  R)
75
Die Hard 1988,  R)
76
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
77
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
78
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
79
Get Carter 2000,  R)
80
My Cousin Vinny 1992,  R)
81
Jhankaar Beats 2003,  Unrated)
82
Pyaar Ke Side Effects 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments