My Favorite Movies
| haritarao's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Castaway 1986, R) |
|
| 2 |
The Departed 2006, R) |
|
| 3 |
Elizabeth 1998, R) |
|
| 4 |
Two Weeks Notice 2002, PG-13) |
|
| 5 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 6 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 7 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 8 |
Troy 2004, R) |
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 11 |
Munich 2005, R) |
|
| 12 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 13 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 14 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 16 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 17 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 18 |
No Entry 2005, G) |
|
| 19 |
Kabhi Alvida Naa Kehna 2006, Unrated) |
|
| 20 |
Kal Ho Naa Ho 2003, Unrated) |
|
| 21 |
Kabhi Haan Kabhi Naa (Sometimes Yes, Sometimes No) 1993, Unrated) |
|
| 22 |
Main Hoon Na 2004, G) |
|
| 23 |
Dil Se 1998, G) |
|
| 24 |
Dil Ne Jise Aapna Kaha 2004, Unrated) |
|
| 25 |
Heart of Gold (Dil Ka Rishta) 2003, Unrated) |
|
| 26 |
Dil Chahta Hai 2001, Unrated) |
|
| 27 |
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) 1999, Unrated) |
|
| 28 |
Dil Ka Kya Kasoor 1992, Unrated) |
|
| 29 |
Dil Hai Tumhaara 2002, G) |
|
| 30 |
Lucky 2002, R) |
|
| 31 |
Kaante 2002, R) |
|
| 32 |
Aitraaz 2004, Unrated) |
|
| 33 |
Ajnabee 2001, Unrated) |
|
| 34 |
Deewar (The Wall) 1954, Unrated) |
|
| 35 |
Dev 2004, Unrated) |
|
| 36 |
Ishq Ishq Ishq (Love, Love, Love) 1974, Unrated) |
|
| 37 |
Salaam-e-Ishq 2007, Unrated) |
|
| 38 |
Boss , Unrated) |
|
| 39 |
Yes Boss 1997, Unrated) |
|
| 40 |
Duplicate 1998, Unrated) |
|
| 41 |
Kuch Kuch Hota Hai 1998, Unrated) |
|
| 42 |
Kuch Na Kaho 2003, G) |
|
| 43 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001, PG) |







































