My Favorite Movies
| harinisubbu's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Daddy Day Care 2003, PG) |
|
| 2 |
Daddy Day Camp 2007, PG) |
|
| 3 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG) |
|
| 4 |
I Know What You Did Last Summer 1997, R) |
|
| 5 |
I Still Know What You Did Last Summer 1998, R) |
|
| 6 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 7 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 8 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 9 |
Charlie's Angels - Full Throttle 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Dhaam Dhoom 2008, Unrated) |
|
| 11 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006, Unrated) |
|
| 12 |
Dhoom 2004, Unrated) |
|
| 13 |
Taare Zameen Par 2007, PG)
a very nice movie indeed!! |
|
| 14 |
Ghillli 2004, Unrated) |
|
| 15 |
Teen Titans: Trouble in Tokyo 2006, Unrated) |
|
| 16 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 17 |
M Kumaran Son of Mahalakshmi 2004, Unrated) |
|
| 18 |
Santosh Subramaniam 2008, Unrated) |
|
| 19 |
Jaane Tu Ya Jaane Na 2008, Unrated) |
|
| 20 |
Pammal K Sambabtham 2002, Unrated) |
|
| 21 |
Panchathanthiram 2002, Unrated) |
|
| 22 |
Thillu Mullu 1981, Unrated) |
|
| 23 |
Vasoolraja M.B.B.S 2004, Unrated) |
|
| 24 |
Jab We Met 2007, PG) |
|
| 25 |
Ghajini 2005, Unrated) |
|
| 26 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13)
very nice movie........ |
|
| 27 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 28 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 29 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 30 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13)
i damn really wanted to see this movie all the trailers of this movie looked really good ! |
|
| 31 |
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010, PG-13) |
|
| 32 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 33 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 34 |
The Ring Two 2005, PG-13) |
|
| 35 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 36 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 37 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 38 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 39 |
Barbie & The Diamond Castle 2008, Unrated) |
|
| 40 |
Barbie In A Christmas Carol 2009, Unrated) |
|
| 41 |
Barbie in The Nutcracker 2001, Unrated) |
|
| 42 |
Barbie As The Princess and the Pauper 2004, Unrated) |
|
| 43 |
Barbie as Rapunzel 2002, Unrated) |
|
| 44 |
Barbie of Swan Lake 2003, G) |
|
| 45 |
Barbie in the 12 Dancing Princesses 2006, Unrated) |
|
| 46 |
Barbie as the Island Princess 2007, Unrated) |
|
| 47 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 48 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 49 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 50 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 51 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 52 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 53 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 54 |
Sivaji (Sivaji: The Boss) 2007, Unrated) |
|
| 55 |
Wizards of Waverly Place The Movie 2009, Unrated) |
|
| 56 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 57 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 58 |
Never Back Down 2008, PG-13) |
|
| 59 |
College Road Trip 2008, G) |
|
| 60 |
The Lizzie McGuire Movie 2003, PG) |
|
| 61 |
Another Cinderella Story 2008, PG) |





























































