My Favorite Movies


  haras030727's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
2
Scream 1996,  R)
Scream
cool movie
3
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
very cool
4
Scream 3 2000,  R)
Scream 3
very cool
5
Final Destination 2000,  R)
6
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
cool movie
7
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
cool movie
8
The War 1994,  PG-13)
9
Remember the Titans 2000,  PG)
10
American Outlaws 2001,  PG-13)
11
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
this a very good movie. I liked the way he killed the people. no using a gun and being creative on his method of weapon.
12
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
this is a very very good movie that i loved watching it was a great romance story
13
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
very good movie. wish i had powers... hell yeah i love all the wicca things... so cool because of all the history that had happen
14
Jarhead 2005,  R)
15
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
16
Domino 2005,  R)
Domino
this is a brilliant movie. a great combination of things. really actioned pack that i love
17
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
very funny movie that keeps you laughing every time
18
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
this is an excellant movie for the type of cannibalism. i mean it really made me think.
19
Next 2007,  PG-13)
Next
this is an awesome movie very action packed
20
Waist Deep 2006,  R)
Waist Deep
this is a very good movie. which i almost cried on
21
Open Water 2003,  R)
Open Water
very good and interesting again
22
The Little Rascals 1994,  PG)
The Little Rascals
this is the best movie from the classics that is very hiliarious. this movie keeps me laughing every time i see it
23
The Sandlot 1993,  PG)
The Sandlot
another great classic of all time
24
The Sandlot 2 2005,  PG)
The Sandlot 2
another fuuny movie but not as good as the first one but still good
25
Hardball 2001,  PG-13)
Hardball
best movie of all times. very emotional of all times, i love how it showed the hardships these kids went to bringing them closer together when there friend died. its a tear jerker and funny movie of all time
26
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
This was a very good and very funny moive. Its funny because the dog marley is making this young couples life very diffiicult, and they say he's the worst dog ever. they dont realize that marley is the one who makes their life and relationship stronger. though its sad when they have to put the dog down because of old age and they couldnt save him from his twisted stomach. so i think you should see incase you havent that you will be laughing and almost cry at the end.
27
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
I love this movie. It was very good. I liked the fact that this teacher almost let everything slip from her life to do anything for these kids to get them to pass high school to give them the opportunity that not everyone has given them, she told them that they can do anything they want and that they just have believe that they really can. this movie shows the hard times that these kids have gone through, which also showed them that they are all the same, even not to hate anyone anymore, that to become there family in away. i recommend anyone too see the movie because it was excellant.
28
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
this movie is about how far someone would go in order to do what is right for his family. this about what they think is right than what is truely right. when his boy was shot by a soldier, and his other boy enlisted the war, gibson gathers up a maltia of men and starts killing them one by one until the war was almost to an end than french come to fight with the maltia against the british winning the war and getting to come to his family. thats what i think of the movie that its very good.
29
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
one word FUNNY
30
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
something that will keep you laughing
31
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
this is a very sad, funny, and excellant movie. this little girl losses everything that she has and confides in a complete stranger that turns out to be a hit man. the girl wants revenage on the people who kills her family and he ends up teaching her everything that he knows. they to of them fall in love with each other, end up very close. in the end of the movie she gets her revenage on those people but also loses her best friend and the one who took care of her when times were bad for her.
32
Fat Albert 2004,  PG)
Fat Albert
this is a very funny movie. that kept me laughing the whole time watching it
33
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
this was a very good that will keep you laughing and would also make you sad. this is a type of movie that shows no matter what happens between two people that they can over come anything if they just believe and open up to other people, which is a good way to make a friend.
34
Children of the Corn 1984,  R)
Children of the Corn
this is a very cool movie that i liked a lot
35
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
This is a very funny movie. That shows the history of baseball and how women who played got their own league. Showing that men aren't the only one who can play baseball.
36
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
very good and sad movie
37
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
This is a hilarious movie. That keeps you laughing the entire time...
38
What About Bob? 1991,  PG)
What About Bob?
Too FUNNY... One that leaves you laughing
39
The Village 2004,  PG-13)
The Village
good movie... that gets you thinking on whats happening
40
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
I love this movie... Its shows a bond between men and what they love doing. Even though that their job could get them hurt or even up dead. Which in this movie this guy goes to work like any other day and ends up getting trapped and not surving. But it shows is life story from when he first starts to the end. Its very sad, comical and kinda emotional movie which is very good.
41
World Trade Center 2006,  PG-13)
World Trade Center
this is a very emotional movie, which was based apon a true story that wasnt that long ago. which turned all of america in a landside of emotions. watching this movie brought me to chills like i got that same day when hearing about from a teacher who turned on the news for all of us my class to see... that was a sad day for america and this is a sad movie that protrays some of those same characteristics of that day...
42
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
i love this movie.... very good
43
8 Seconds 1994,  PG-13)
8 Seconds
Great movie! I love to watch the intensity of the pressure to stay on the biggest strongest animal known as the bull... To stay on the raging bull for 8 seconds takes the longest to conquer in a lifetime... To watch them do that takes alot of guts... More power to the bull riders....

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments